Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: Greta_70 skrivet 29 jan-14 kl 18:12

Titel: Samla ägg. Vilket är bäst?
Skrivet av: Greta_70 skrivet 29 jan-14 kl 18:12
Jag håller på att samla ägg för att lägga i maskin. Men jag har ju inget ställe som är optimalt för att samla dem, temperaturmässigt alltså.
Ska jag dem ligga i hönshuset? Där är max 5oC. Kan gå under nollan ibland också.
Eller ska jag samla dem inne i huset? Där är ca 20oC

Kan man göra en liten isolerad låda o ha hos hönsen som håller ca 12-13oC???

Hur o var samlar ni ägg såhär års för att lägga i maskin. Jag samlar i ca en vecka innan jag lägger de i maskin.
Titel: SV: Samla ägg. Vilket är bäst?
Skrivet av: karsan skrivet 30 jan-14 kl 10:38
I såna här fall brukar jag tänka: Hur går det till hos hönsens vilda förfäder?  Där brukar ju hönan lägga ett ägg om dagen ungefär, tills hon får en lagom hög på 10-12 ägg. Under tiden ligger äggen i utetemp, i tropikskog i sydostasien.  Jag skulle tro att rumstemperatur funkar OK, bättre än risk för minusgrader.  Om inte nån med erfarenhet bestämt säger annorlunda.
Titel: SV: Samla ägg. Vilket är bäst?
Skrivet av: Själv är bäste dräng skrivet 30 jan-14 kl 11:48
Och inte är det 20 grader överallt inne? Mot en yttervägg långt från element får man det nog svalare.
Titel: SV: Samla ägg. Vilket är bäst?
Skrivet av: Kålrabbis Mamma skrivet 30 jan-14 kl 12:53
Jag vet uppfödare som har äggen i kylen och det verkar fungera ::)
Titel: SV: Samla ägg. Vilket är bäst?
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 31 jan-14 kl 22:35
Optimal förvaringstemperatur är 12-14 grader ungefär. Ofta har man någonstans i huset som är svalare än 20 grader men annars är det helt klart bättre med +20 än minusgrader som det kan bli i ditt stall.