Alternativ.nu

Djur => Getter => Getsjukdomar, skador & juverproblem => Ämnet startat av: cocosbusen skrivet 20 jan-14 kl 14:44

Titel: Stukat fotleden...
Skrivet av: cocosbusen skrivet 20 jan-14 kl 14:44
Hej hallå,

tror min kära get har halkat till i snön och skadat foten/vristen. Hon är varm och svullen och vill inte stödja ordentligt. I nuläget (upptäckte detta igår) har jag lindat området och smörjt in ordentligt med liniment...

- något mer jag kan göra/behöver tänka på de närmsta dagarna?
Titel: SV: Stukat fotleden...
Skrivet av: annajohannas skrivet 20 jan-14 kl 15:53
Avvakta ett tag, och se hur det går. En stukning kan ta upp till två veckor innan det läker. Ha henne inne, så hon får vila så mycket som möjligt. Märker du att hon inte belastar på benet alls, kontakta då en veterinär. Lycka till.
Titel: SV: Stukat fotleden...
Skrivet av: Trollmor skrivet 20 jan-14 kl 20:58
"Inte stödja ordentligt"?  Men hon stödjer lite grand i alla fall?  Då är det nog inte brutet eller allvarligt på annat sätt.  Även jag skulle avvakta och hoppas på det bästa.  Effektiva smärtstillande är svårt att hitta för get.  Magnecyl t ex funkar inte alls, det äter de som godis.  ::)
Titel: SV: Stukat fotleden...
Skrivet av: cocosbusen skrivet 20 jan-14 kl 21:17
Jodå, hon stödjer allt...men haltar fram.

Precis som jag egentligen tänkte har ni svarat, men det känns alltid bra att få lite "backup" på det man funderar på :)
Titel: SV: Stukat fotleden...
Skrivet av: cocosbusen skrivet 21 jan-14 kl 19:52
Verkar bättre idag :D :D
Titel: SV: Stukat fotleden...
Skrivet av: Trollmor skrivet 21 jan-14 kl 20:31
Så skönt!  :)
Titel: SV: Stukat fotleden...
Skrivet av: annajohannas skrivet 22 jan-14 kl 13:57
Vad skönt att det blir bättre! Jag rekommenderar dig att ha henne i vila i en vecka, och sedan släppa ut henne igen.
Titel: SV: Stukat fotleden...
Skrivet av: Trollmor skrivet 22 jan-14 kl 20:37
Din idé med stödbandage är säkert bra, särskilt när hon börjar belasta benet igen.  Men det kan vara knepigt att få lindan att ligga kvar när geten börjar röra på sig.  Fast, det märker du ...  ;)
Titel: SV: Stukat fotleden...
Skrivet av: cocosbusen skrivet 23 jan-14 kl 20:06
Det har gått jättebra med bandaget. Har använt sånt där "självklistrande" för djur och så under det har jag smörjt och masserat med liniment för att få ordentligt med cirkulation och lite smärtlindring. Verkar funka  :) hon går bättre och bättre för varje dag
Titel: SV: Stukat fotleden...
Skrivet av: Trollmor skrivet 23 jan-14 kl 20:20
Ah, ja de är effektiva, dock ej de billigaste.  Vad kul att foten läknar!  :)
Titel: SV: Stukat fotleden...
Skrivet av: Bergsblomman skrivet 24 jan-14 kl 13:14
Har använt sånt där "självklistrande" för djur och så under det har jag smörjt och masserat med liniment för att få ordentligt med cirkulation och lite smärtlindring. Verkar funka  :)
Tänk på att om du har liniment under bandaget så kan det bli "blistring" med frätskador som följd. Bättre att använda liniment utan bandage eller vice versa. Det finns billiga sådana bandage på Biltema. Har alltid ett förråd av sådana hemma.  ;D

Skönt att det går åt rätt håll med din get!  :D
Titel: SV: Stukat fotleden...
Skrivet av: cocosbusen skrivet 25 jan-14 kl 16:10
Har varit väldigt noga med att massera in Aloe vera-linimentet ordentligt innan vi tagit på bandaget.

Idag springer hon igen :D
Titel: SV: Stukat fotleden...
Skrivet av: Trollmor skrivet 28 jan-14 kl 23:51
Det läkte alltså på mindre än en vecka!  :D