Alternativ.nu
Hantverk => Övrigt hantverk => Ämnet startat av: admin skrivet 14 sep-03 kl 02:34
-
Anna
Lö 9 Feb, 2002 - 22:25
--------------------------------------------------------------------------------
Är det någon som har ett bra recept på lim eller klister som man kan göra själv?
Sven Bergersjö
Fre 12 Jul, 2002 - 12:12
--------------------------------------------------------------------------------
Det finns i ett gammalt exemplar av Åter, minns inte vilket.
-
Som papperslim fungerar en kokt, kall potatishalva i alla fall.
-
Jag hittade detta något utstuderat recept på http://www.forntidateknik.z.se/IFT/MNTarb/2000/sambag.htm
Sedan var det dags för limningen. Som tur var hade Bo fångat en massa abborrar som han hade i frysen. Dessa flådde vi, man behöver ca 15 abborrar i 4 hg-klassen. Vi klippte skinnen i småbitar, fyllde på med ca en liter vatten, och kokade i en timme. Sedan silade vi bort skinnrester och fjäll, och kokade ur det sista vattnet till en lagom konsistens. Limmet tjocknar ganska mycket när det svalnar, så koka inte för länge här. Limmet ska vara av trälimskonsistens när det svalnat. Om det är för tjockt kan man tillsätta lite vatten och koka upp igen.
&1 till :)
Gelatinlim
Blanda 6 g gelatin och 3 g socker (sackaros) i en bägare
Tillsätt 35 ml ljummet vatten.
Rör om tills blandningen blir tjock och seg.
Jag vet tyvärr inte vad det passar till.
mvh Heikki
-
Man använder fortfarande fisklim till vissa saker, det finns bland annat en del instrument som repareras med fisklim. Fisklim kan oxå köpas i flingform och då tillsätter man endast vatten. Limmet är vattenbaserat och det bör man tänka på.
-
Hudlim (ungefär malt hundben) och benlim fungerar bra. Används ju fortfarande för fiolbyggen tror jag, fördel? är att man kan lösa upp fogarana igen med värmepistol.
Har mest provat göra limfärg med ypperligt resultat.
Mikael
Finns hudlim, benlim att köpa via i Göteborg eller över nätet http://www.claessons.se/ La in länken på byggnadsvård.