Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Boende/hägnad => Ämnet startat av: Lotta Liwergren skrivet 11 dec-13 kl 02:57
-
Nån som har erfarenhet?
Inget fönster på vintern, bra med ljus och då varför inte daglsljuslapma. Det kanske gör att äggproduktionen inte avtar? Och att hönsen trivs bättre?
Dom går ogärna ut när det är minusgrader - öländska dvärghöns.
Vilken styrka ska man i så fall ha.
Har redan satt in en dagsljuslampa som jag annars har till blommor men den verkar lite för svag så jag beställt en starkare.
Släcker den vid kvällstid då dom skall lägga sig och då får värmelampan fungera som nattlampa.
(Ja, det verkar kanske lyxigt, men varför inte, dom har en tavla av en höna i sitt rum också ;))
-
Jag har en vanlig lampa på 40 watt tänd mellan 8 på morgonen till 8 på kvällen.
Har en värmelampa med 2 lägen när det är kallare än 10 grader, annars en frostvakt.
-
Min åsikt är att man inte ska ha så många timmars ljus på vintern och att en lantras som öl.dvärgar inte bör drivas till värpning året runt. Höns uppfattar det röda ljuset. Jag hade bytt till keramiklampa som inte ger ljus. 6-8 timmars dagsljus skulle jag rekommendera.
-
Nu råkar det va lag på dagsljus för höns. Hela golvet ska nås av det. Vi har två fönster men inte för att det är lag, utan för att vi anser det är bra för hönsen.
Lyset tänds vid 4 på morgonen och släcks vid 09:00 Då är det dagsljus och därtill är hönsen utsläppta. Nu när det är som mörkast går de in i omgångar mellan 14 och 16. Inget lyse på kvällen, då ska de ha en normal skymning för att komma till ro.
Det sägs att hönsen behöver minst10-12 timmar ljust för födosök, men man kan säkert kompensera genom att vräka till dem mer mat också.