Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: john1563 skrivet 10 dec-13 kl 22:16

Titel: 1a gångs maskinkläckar frågor
Skrivet av: john1563 skrivet 10 dec-13 kl 22:16
Hej några frågor till er som kan
Har för första gången ägg i en maskin.
10 köpta skickade med post 4 egna + att jag slängde i några ägg jag köpte från en bonde som sålde på en marknad, bara för skoj skull.
Maskin, en Brinsea octagon 20 som jag kör på 37,6 och nu första veckan ca 32-35% luftfuktighet som jag skall öka till 45% v1,  55% v2 och 60+% från dygn 18, enligt tips någon här som haft lyckat resultat med denna metod.
30% var rekommendationen men jag får inte ner luftfuktigheten dit med vatten i maskin, och utan vatten blir det för lågt.
Ovan kanske är helt galet, kommentera gärna.

Nu är jag en sanslöst nyfiken person och kan inte låta bli att öppna och belysa äggen, problemet är att jag inte riktigt vet vad jag ser (har lyst några ägg per dag från 3- 6 dagen i dag) och ja! Jag har läst och tittat på allsköns bilder över vad man skall se, men jag är likförbaskat osäker.
Rätt mörka ägg, på vissa inte så mörka ägg kan jag tydligt se att något är på G (spindeln), , men många har jag svårt att se.
Ett tydligt mörkare parti i mitten men ingen tydlig spindel, andra verkar vara obefruktade.
I vilket fall som helst så brukar övning ge färdighet men frågan är om jag strular till det med att öppna maskinen belysa några ägg om dagen, kläckaren återgår i värdena på några minuter.
Sista dagarna skall man väl inte peta i något men fram till dess.
Hönan lämnar äggen mellan varven för att äta och rullar på dem så det känns som att det inte skall spela någon roll att jag är lite nyfiken,  eller Curiosity killed the Cat resultat?

Spelar det någon roll att det ligger obefruktade eller döda i maskinen, läste att de kan explodera i maskinen, stämmer verkligen det?
Är det då bättre att jag plockar bort de jag är misstänksamma på, än att chansa och låta de ligga kvar.
För er som kan detta är ovan säkert inga problem ni ens funderar på, men hur skulle ni göra i mitt läge, som okunnig och oerfaren, om möjligt lär jag mig hellre av andras erfarenheter än att göra en massa misstag själv.



Titel: SV: 1a gångs maskinkläckar frågor
Skrivet av: Alexn72 skrivet 18 dec-13 kl 19:28
är du osäker så låt dem ligga några dagar till och kolla igen

Och fuktigheten är inte världens undergång.
Titel: SV: 1a gångs maskinkläckar frågor
Skrivet av: john1563 skrivet 20 dec-13 kl 23:30
är du osäker så låt dem ligga några dagar till och kolla igen

Och fuktigheten är inte världens undergång.
Agerade så.
Det blev ganska enkelt att se runt 10e dagen.
Mina knotts projekt så man får hålla i hatten lite, för blir det fel blir det inte nådigt för en annan :D
Titel: SV: 1a gångs maskinkläckar frågor
Skrivet av: Mallan skrivet 23 dec-13 kl 14:34
Jag har också en fråga om placering i äggkläckningsmaskinen. Kunde läsa att äggen skall placeras med spetsen nedåt i äggkläckaren av flera olika anledingar.
I en Rcom 50 ligger alltid äggen ned. Hos hönsen ligger äggen också ned.
I en King Suro skall de stå upp med spetsen nedåt och läggas ned de 3 sista dagarna samt koppla från vändningen.
När blir det rätt eller fel, kan någon förklara?

/Malin
Titel: SV: 1a gångs maskinkläckar frågor
Skrivet av: john1563 skrivet 24 dec-13 kl 13:11
Jag har också en fråga om placering i äggkläckningsmaskinen. Kunde läsa att äggen skall placeras med spetsen nedåt i äggkläckaren av flera olika anledingar.
I en Rcom 50 ligger alltid äggen ned. Hos hönsen ligger äggen också ned.
I en King Suro skall de stå upp med spetsen nedåt och läggas ned de 3 sista dagarna samt koppla från vändningen.
När blir det rätt eller fel, kan någon förklara?

/Malin
Med endast teoretiska kunskaper, men så här har jag uppfattat det.
Luftblåsan? eller något kan släppa vid transport eller ovarsam hantering och då är chansen att kläcka fram trots skada störst om de står upp.
Ståendes, blåsan och attiraljerna i ägget hamnar mer på rätt plats (om de är lite skadat)än liggandes.
Egna ägg som har handskas med varsam hand har det ingen betydelse om de står eller ligger.
Gås ägg skall ligga och helst inte skickas per post.
En Rrom 50 har du väl inga andra alternativ än att lägga äggen, vilket skulle innebära (teoretiskt) ett sämre resultat med skickade ägg än en maskin som vaggar äggen, men är då bättre för gås ägg som tydligen mår bäst av att rullas (och lika bra med egna/varsamt hanterade ägg) .
Jag valde maskin med vaggning då jag uppfattat att jag får mer valmöjligheter, trots lite minus för gås ägg.
Lite grovt vad jag har läst mig fram till.