Alternativ.nu
Övriga ämnen => Hushåll => Ämnet startat av: Varg-älva skrivet 08 dec-13 kl 14:05
-
Min ugn har för stark undervärme. (Vanlig ugn, inte varmlufts)
Vanligt bröd och småkakor fungerar bra att grädda, men bullar och bröd som innehåller lite mer sötning bränns fort i botten, fastän jag har lägre temperatur än normalt. Och det känns lite löjligt att stå och skära bort det understa lagret.... :(
Har någon nåt bra tips för att lite minska värmen underifrån? (förutom dubbla plåtar - hjälper det förresten?)
-
Fungerar det inte att ställa plåten längre upp i ugnen?
Kan ugnen vara felkopplad, dvs att en ugn med 230 V elementspänning har råkat bli inkopplad mellan två faser så den får 400 V?
-
Jag har redan plåten högt, och temperaturen i ugnen lägre än som rekommenderas i recepten.
Det där med felkopplad... Hur kan jag kolla det? Eller kan jag kolla det själv?
-
Sätt en tom plåt under det du ska grädda.
Ingen lösning på själva problemet, men en nödlösning ;)
-
Det där med felkopplad... Hur kan jag kolla det? Eller kan jag kolla det själv?
Börja med att titta på ugnens typskylt om det står 230 V eller 400 V elementspänning där. Om det står 400 V elementspänning så är det inte möjligt att koppla den fel på det sätt jag tänker på, om det står 230 V så får vi diskutera saken vidare. Då kan det vara bra med en del bilder på hur kabeln är ansluten till ugnen mm.