Alternativ.nu

Mat & tillvaratagande => Grönsaker, vegetariskt => Ämnet startat av: KjellX skrivet 07 dec-13 kl 12:04

Titel: Ny på surkål
Skrivet av: KjellX skrivet 07 dec-13 kl 12:04
Hej alla, vi är nya på att göra surkål, efter första lyckade försöket så tycker jag att den smakar för mycket syrat. (För "surt") Har lämnat ett smakprov till en husmor, och hon sa detsamma.
Vad har vi gjort för fel?
Titel: SV: Ny på surkål
Skrivet av: lichiplommon skrivet 07 dec-13 kl 12:59
Hej alla, vi är nya på att göra surkål, efter första lyckade försöket så tycker jag att den smakar för mycket syrat. (För "surt") Har lämnat ett smakprov till en husmor, och hon sa detsamma.
Vad har vi gjort för fel?
Den har nog jäst för länge. Hur länge jäste kålen innan du ställde den kallt? Hur varmt var det i rummet? Om det är varmt, tex när jag jäser brocolli på sommaren, så går det fort kanske bara 4 dagar. Så jag tror du/ni kommer småningom att utveckla en känsla för när kålen ska ställas kallt.
Titel: SV: Ny på surkål
Skrivet av: Nina K skrivet 07 dec-13 kl 14:53
åhh... Väcker barndoms minnen. Den stora tunnan med kålhuvudena i skafferiet med riven kål som flutit upp på ytan man norpa av. Sedan surkålsdolma som gjordes när kålen var färdig. Mums mums
Titel: SV: Ny på surkål
Skrivet av: kurt skrivet 07 dec-13 kl 18:47
Ett annat fel endel gör är att de tillsätter någon form av startkultur, t ex spad från en tidigare syrning, Därmed startar de med de bakterier som avslutade den tidigare syrningen (Vanligen L. plantarum), och de missar den initiala syrningen som annars skulle bestått av Leuconostoc, det leder också till att pH-värdet sjunker fortare.
Titel: SV: Ny på surkål
Skrivet av: KjellX skrivet 07 dec-13 kl 19:47
Ahh, OK. Men vi startade med ny syrning, helt utan tillsatser.
Hade kärlet i 20-22 grader tre dagar, sen ca; 10-15 grader under fem veckor.
Kanske inte skulle varit såpass varmt i "efterjäsningen"?