Alternativ.nu

Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: melongurka skrivet 19 nov-13 kl 18:21

Titel: Åke Truedsson
Skrivet av: melongurka skrivet 19 nov-13 kl 18:21
Nu finns Åkes bok "odla tomater" på Tradera. En raritet som brukar vara svår att få tag på. Lumppapperet som säljer den för 80 kr plus frakt är pålitliga och bra, jag köpte min bok där. Verkligen att rekommendera.
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: Gilbert skrivet 19 nov-13 kl 18:31
Här brukar finnas ca 20 olika sorters tomater och tycker om att odla lite annorlunda tomater.
Personligen ser jag kanske hans bok mera som en bilderbok, många bilder och kanske lite brist på faktauppgifter.
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: melongurka skrivet 19 nov-13 kl 18:39
Trots allt en bra bok och sen kan man alltid gå med i Åkes tomatklubb så har man så många sorters tomater att välja på så man blir snurrig , men kul är det. Med det jobb Åke lägger ner kan han betecknas tomatkung med all rätt. :)
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: Gilbert skrivet 19 nov-13 kl 19:17
Hit söker jag mig när jag vill ha information om tomater, jag skall trots allt odla dem.

http://www.tomatsidan.se/ (http://www.tomatsidan.se/)
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: Kanin-Eva skrivet 20 nov-13 kl 11:49
Hit söker jag mig när jag vill ha information om tomater, jag skall trots allt odla dem.

[url]http://www.tomatsidan.se/[/url] ([url]http://www.tomatsidan.se/[/url])


Underbar sida! Men är den fortfarande aktuell? Senaste uppdatering feb -11
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: Gilbert skrivet 20 nov-13 kl 13:01
Den information som finns är aktuell även om den har något år på nacken. Jag ser ofta på tider från grodd till blomning + tider från pollinering till färdig tomat.
Man kan planera lite bättre. Man kan också köpa fröer därifrån. Han har lite mera gourmet tomater och bifftomater än vad andra har.
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: anne-li skrivet 21 nov-13 kl 16:11


Det går kanske att maila till Åke Truelsson?

mvh/
anne-li
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: Gilbert skrivet 21 nov-13 kl 16:14
Jag tror han bor nere vid Klagshamn, från Gessie Villastad rakt ner till sundet.

Gjorde han inte ... utan söder om. GV.
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: anne-li skrivet 21 nov-13 kl 16:19
 


Jo det är rätt mot Hököping och strandängen där.
Han bor vist på Möllegården

mvh/
anne-li
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: melongurka skrivet 22 nov-13 kl 18:20
Tomatsidan är alltid intressant och sen har vi Gourmegarage.dk med Italienska fröer från firma Franchi. Köpte frön till San Marzanotomaten  som de gör tomatsås av i Italien  och de var verkligen produktiva om än lite sena.
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: mmeo skrivet 22 nov-13 kl 19:35
Tomatsidan är alltid intressant och sen har vi Gourmegarage.dk med Italienska fröer från firma Franchi. Köpte frön till San Marzanotomaten  som de gör tomatsås av i Italien  och de var verkligen produktiva om än lite sena.

Jag köpte precis samma tomat från dem förra året och fick riktigt dåligt resultat. Det var ju inte direkt en tomatsommar men skörden blev obefintlig i växthus, zon 2, hos mig av just den här sorten. Då bestämde jag mig att italienska specialtomater kanske passar bäst i Italien... (Andra sorters tomater, de flesta fröer inköpta från Impecta, klarade sig betydligt bättre.) Men kul att du fick bra resultat i alla fall!
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: Gilbert skrivet 22 nov-13 kl 19:40
Jag hade tomatkaos, vi kunde inte ta hand om allt. En dag skördade jag över 5 kg tomater.
Vad gör man om man redan gjort 12L tomatsoppa? Nästa år skall jag försöka få tomater som inte mognar alla på en gång.
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: anne-li skrivet 22 nov-13 kl 20:00



Odlar du tomater från egna frö?

mvh/
anne-li
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: Gilbert skrivet 22 nov-13 kl 20:04
Ca hälften är plantor som jag dragit uppsjälv inomhus, ryska bifftomater t ex. Några tidiga sorter av körsbärstomater är köpta som 25-sek plantor på t ex Blomsterlandet.
Jag skall ha bilder på odlingen inomhus, plockar fram de så fort jag kan.
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: anne-li skrivet 22 nov-13 kl 20:36



Många sorter finnes hos www.vikentomater.se (http://www.vikentomater.se)
(se under tomater)

mvh/
anne-li
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: Gilbert skrivet 22 nov-13 kl 20:38
Det var inget dåligt växthus. Det ser ut som F1 hybrider hela bunten.
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: melongurka skrivet 23 nov-13 kl 09:23
Lilla växthuset för ett par år sedan. Och ja , numera är förrådet falurött.
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: Gilbert skrivet 23 nov-13 kl 09:34
Hur gör du med bågväxthuset på vintern? Knökar ihop och tar in det?
Titel: SV: Åke Truedsson
Skrivet av: melongurka skrivet 23 nov-13 kl 17:36
Bågväxthusen står kvar med plast hela vintern. Plasten är nedgrävd på sidorna och fastankrad med klammer invändigt så det står emot starka vindar än så länge. Sen får man vara noga med att kasa av snön om det blir stora mängder samt skotta bort det som faller ner annars stränar tyngden mot duken. Plasten har hållt i flera år trots att jag köpt den begagnad ihop med växthusen. Vi har två stycken på femton kvadrat styck och ett på 40 kvm. Sen har vi även ett litet hemmabygge på tio kvadrat som vi har mest till förodling på våren.