Alternativ.nu

Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: javill skrivet 09 nov-13 kl 00:27

Titel: Odlingsåret som gick
Skrivet av: javill skrivet 09 nov-13 kl 00:27
Undrar lite hur det gått för er andra med odlandet den senaste säsongen?
Vad gick bra! Vad gick mindre bra? Vad tänker ni odla mer av? Vad tänker ni odla lite av eller strunta i nästa år?
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: javill skrivet 09 nov-13 kl 00:53
Jag får väl börja själv då. :)

Bra gick bondbönor, sockerärtor, gråärtor, salladslök, prydnadspumpa, dill och persilja.

Uselt gick det med charlottenlök och vitlök. Gissningsvis för att persiljan blev hysteriskt stor och svämmade över på alla håll och antagligen stal deras livsrum samt att vitlöken hann komma upp lite för mycket i höstas och sedan inte klarade vintern så bra.
Det gick ännu uslare med aubergine, paprika och tomater eftersom växthuset aldrig blev monterat. Tomaterna stod kvar i sina krukor och led. Auberginen och paprikan trivdes inte på sin plats även om den var skyddad. Det gick också dåligt med potatisen men, mest för att hälften av sättpotatisen inte kom i backen.  ::)   Det blev jättefin potatis av den som faktiskt var i jorden.

Nästa år ska jag se till att få växthuset på plats. Ett fulträd behöver fällas först och jag och maken dividerar om detta. Nu har jag dock lärt mig hur motorsågen funkar så bort med det!  >:D
Så då blir det nytt försök med tomater, paprika, aubergine och även chili. Hade gamla chilifröer i år som det inte blev något av.
Bondbönor och sockerärtorna gillade jag så det blir fler av dem. Gråärtorna var sådär så de skippar jag nog. Tänkte även prova på olika bönsorter. Inte bestämt vilka dock.

Vitlök ska jag prova igen. Har inte satt dem ännu och väntar nog ett tag till för här är det +8 på dagarna. Salladslök blir det också och så mer squash och pumpa av olika sorter. Ska försöka få dem i jorden lite tidigare för bl a butternuten han inte bli klar. Fick bara ett par små. Hade bara en squashplanta och det blev bara fyra stycken på den.  ::)   Så mer av dem också!
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: kurt skrivet 09 nov-13 kl 05:12
Den generella erfarenheten från hela Norden detta odlingsår verkar vara att det var ett av de allra bästa på mycket lång tid, UTOM just för lökväxter! Så att du hade problem med löken hade nog inget alls med persiljan att göra!
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: Håning skrivet 09 nov-13 kl 06:07
Får nog säga att odlings året var över för väntan fast den sena våren samt den dåliga förberedelsen det som gick åt faderns var kålen men den blev en lär dom att man ska ha nät . Men nästa år så är man förbered mera så nu sitter man och skriver lista på fröer  :) åså ska det tillverkas lite mera pallkragar så man har för att utöka odlingen .
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: Gilbert skrivet 09 nov-13 kl 06:22
Jag använder pallkragar trots att jag har tillgång till friland för en del odlingar. En del av den nya kanske känsliga Vitlöken hamnar i pallkrage i år.
Pumpa mm har jag förkultiverat för att det skall hinna hända något under säsongen.

Pumpor.
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: mmeo skrivet 09 nov-13 kl 10:33
Odlingsåret som gick var lite bättre än vad jag förtjänade med tanke på arbetsinsats. Annat inträffade och odlingarna blev inte så där väldigt omskötta och rensade, eller vattnade för den delen. Jag sysslade mest med räddningsinsatser i sommar i odlingarna.

Tomatskörden blev fin. Jag hade ett bra år i växthuset nu när jag börjar lära mig att inte knö in allt för mycket i det. För första gången odlade jag tomater också på friland, Subartic Plenty. Det blev ett helt tomatsnår och hade sommaren inte varit så fin hade nog inget mognat. Men mycket tomater blev det på friland även om de flesta fick eftermogna inne. Lärdomen är att sätta plantorna glesare och gallra lite i plantorna även om det är en busksort.

I växthuset blev också paprika och aubergine fin. Jag har i ett par år nu odlat en aubergine sort som heter 'Slim Jim'. Den kan jag rekommendera. Den mognar fint och ger ett gäng små fina miniauberginer per planta. Även utomhus i skyddade lägen har den gett ok skörd.

Kålen åts som vanligt upp av andra än mig. Förutom purpurkålen jag odlade. Jag tror det är en variant av svartkål. Vid radhuset åts den i alla fall upp sist av odjuren och i sommarstugan där fjärilstrycket är lite mindre blev den jättefin. Det har varit otroligt vackert i sommar med purpurkålen och fullt med ringblommor som blommat omkring och mellan den.

Potatisen blev jättebra. Jag odlade en sort som är ny för mig, 'Cherie'. Supergod och fin tycker jag. Nu önskar jag bara att jag odlat mer för vi har snart ätit upp den. Vi köpte nytt hus under sommaren med en jordkällare så nästa år odlar jag större kvantiteter för att fylla den.

Jag har inte haft problem med lök, som en del andra verkar ha haft. Stora fina vitlökar har jag fått och gott om scharlottenlök och rödlök. Purjon blev också fin.

Något som ska skalas upp framöver är odlingen av bondbönor. Så gott, så enkelt och så bra resultat. En dröm att sprita också i jämförelse med ärtorna. Jag har spritat fram några få kilo ärtor i år och mer än så är jag nog inte intresserad av att göra för hand. Bättre då med bondbönor. Potatis och bondbönssoppa kan nog bli ett stående inslag på matbordet också. Väldigt gott!

Övriga rotgrönsaker blev också ok, rödbetor, kålrötter, morötter. Men rotsellerin blev pyttesmå och mest ett stort rotsnurr. Det var mitt eget fel eftersom jag var för åpen för att kasta fördrivna plantor och satte dem för tätt.

Som vanligt så misslyckas jag med gurka och squash. Jag fattar inte vad jag gör för fel. Plantorna ser mestadels fina ut och blommar, men väldigt få frukter får jag. Detta trots att jag försöker hjälpa till med pollineringen nu för tiden. Några få burkar mjölksyrade gurkor blev det i alla fall, men alldeles för få för de har vi nästan ätit upp redan.

Alltför åpen var jag också vid kartgallringen av persikoträdet. Resultatet blev en stor mängd, men rätt små persikor. Gott var det i alla fall. Jag måste plantera nya persiko och aprikosträd vid nya huset. Jag kommer att sakna de jag har nu.

Något mer jag kommer sakna är min frösådda sparris. I år var första gången jag fick skörda lite av dem, fyra år efter sådd... Kul för de nya husägarna i alla fall. Frågan är om jag ska fröså igen till nya huset eller om jag ska köpa plantor för att tjäna ett år. Förmodligen gör jag lite av varje.

Sallad och rädisor blev inget vidare i torkan när jag inte orkade vattna ordentligt.

Ja, det blev ju en mindre roman. Kul att sammanfatta lite för egen del i alla fall.

Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: javill skrivet 09 nov-13 kl 11:54
Roligt att veta hur det gått för er andra och håller med mmeo om att man får en bra sammanfattning för egen del samtidigt.  :)

mmeo, nu vet jag inte var i landet du bor och om du har flyttat från gamla huset redan? Annars gräv upp sparrisen och flytta med dig! Om du inte hinner jordslå den i höst så sätt den i krukor/låda och undvik att den blir djupfryst. Täck med löv eller liknande? Kanske ett alternativ för något av persikoträden också om de inte är så gamla.   :D

------

Så det var ett dåligt lökår på många håll. Ska kanske försöka mig på det igen då?

Odlade förresten också sallad och rädisa men, det blev inte jättebra. Det var för torrt och blev mest beskt och förvuxet.

Ärtorna jag odlade (förutom gråärtorna) var såna som man åt hela och inte behövde sprita.

Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: Gilbert skrivet 09 nov-13 kl 12:01
Tycker man om bondbönor så passar vaxbönor också, de bara snoppas i ändarna och läggs i varmt vatten. Enkelt gott och det blir massor.
Sätter du 1 kg bondbönor får du runt 10kg. Vaxbönorna är också lättskötta om de får klättra på något.
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: christelle skrivet 09 nov-13 kl 12:34
Här har varit ett blandad odlingssäsong, mycket varmt och torrt. Fick inte tag i rätt sättpotatis men fick ändå en skaplig skörd om man ser till att vi ätit hela sommaren av den, fast nu är den finito. Utökad potatisodling nästa år är planen.
Lök röd, gul, purjo och vit oxå ätit hela sommaren och gul, purjo och röd kommer att räcka kanske fram till jul. Ska ha mer lök nästa år.
Sötchili, fin skörd, sen fick plantorna löss, som vanligt så det blir att sättanyai jan-feb, tomater både friland och växthus, stor skörd friland, sämre i växthuset, nästa år ska jag ha bara frilandssorter. Provade i år att ge dem skydd från norr av pallar nerställda på marken, vilket funkade kanonbra - i början när det var kyliga nätter lutade jag bara fönster mot pallarna och plantorna fick bra skydd.
Investerade i år i en torkapparat så det är mycket tomater som har torkats samt lagts in i olika inläggningar.
Pumpor i massor, halloween och prydnads. Grön squash massor, den gula gick inte alls troligen för att jag tagit frö själv och det var en hybrid? Nästa år ska jag köpa nya gulsquashfrön. Har både pumpor och squash kvar trots att vi ätit och gjort en massa inläggningar.
Jordgubbar massor i vart fall efter jag lyckade stänga ut ett gäng fåglar som frossade, nästa år ska jag hägna innan gubbarna mognar ;)
Persilja, dill, libsticka, timjan, oregano, m fl kryddor har växt strålande allt utom gräslöken som fick för mycket hästgödsel och inte kom igång förrän sent i augusti och som är rätt fin nu  :-\

Bönor har det gått lite si och så med, Satte många påsar som inte ens kom upp? Bäst blev vabönor och brytpurpurböna som lämnade en jätteskörd och som ska satsas på nästa år, jättegod.
Och mycket mer har odlats och som sagt det har varit både med- och motgångar i år såväl som det brukar vara varje år, man får försöka komma ihåg och lära av erfarenheterna, jag brukar notera i en anteckningsbok sånt som jag av erfarenhet vet att jag kommer att glömma eller möjligen förtränga tills nästa år.
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: K@rin skrivet 09 nov-13 kl 17:27
Jaha summera:

Kan konstatera att jag inte riktigt hade tid för odlingarna i år. Även om det var varmt så var säsongen kort eftersom jag inte har växthus.

Det som blev bäst var tomaterna. Söta och smakrika. Jag var dock inte beredd på frosten så det blev en del tomatmarmelad på de gröna. Det är ju också gott.

Squash. Några gula tefatsvarianter som gav en del men mer blad än frukt. Kanske för mycket gödsel?

Majsen och bönorna hann inte bli klara.

Jordmandel. Liten skörd som sparas till utsäde nästa år. För sent sådda tror jag.

Gode Henriks målla blev bra. Ska jag odla mer av nästa år.

Rödmalva växte bra och blommorna har varit imponerande ätliga prydnader på många cupcakes.

Blåbären katastrof, tror blommorna frös i våras.

Några mullbär, mycket björnbär och Aronia. Hittade också ett ställe i närheten där det växer goda bärhäggmispel.

Tja det får duga.

I år hade jag lite Bokashi-kompost. Det ska definitivt bli mer nästa år!
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: Linkan skrivet 10 nov-13 kl 04:27
Bästa odlingsåret på mycket länge! Tomatskörden blev enorm och mycket goda solmogna tomater dessutom, till skillnad från året innan då det inte blev mycket att hurra över.
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: Fru Bergman skrivet 10 nov-13 kl 06:15
Överlag bra här också: Tomter, lök, bönor och kryddor kanonfina. Sallad, rotfrukter och potatis fick massor med extra vatten eftersom vi gjorde ett praktiskt "bevattningssystem" i år. Frilandsgurkan kom sig till slut och pumpa + squash gav ovanligt mycket blad.....(?)

Däremot grodde knappt rödbetor och mangold och det som kom upp var ynkligt och riktigt dåligt. Jag har inte listat ut varför men försöker nästa år igen...
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: mmeo skrivet 11 nov-13 kl 19:55


mmeo, nu vet jag inte var i landet du bor och om du har flyttat från gamla huset redan? Annars gräv upp sparrisen och flytta med dig! Om du inte hinner jordslå den i höst så sätt den i krukor/låda och undvik att den blir djupfryst. Täck med löv eller liknande? Kanske ett alternativ för något av persikoträden också om de inte är så gamla.   :D


Det låter ju som en bra idé, men jag tror kommande ägare blir lite snopna.  ;D Nuvarande trädgård är en liten radhusträdgård och börjar ta bort de träd jag planterat och sparrishäcken så blir det lite tomt... Vi sålde en del på att vår trädgård var lite "exotisk" med persika, aprikos, vindruvor, kiwi m.m. och lyckades hitta några trädgårdsintresserade köpare till slut. Det får nog bli nya träd sen istället. Ljuvligt ska det bli med en ny stor trädgård snart där nästan allt jag skulle vilja ha får plats!
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: Opicina skrivet 11 nov-13 kl 20:36
Det mesta gick bra utom gurkan som hade för mycket konkurrens. Jag lyckades för första gången med rödbetorna. Vintersquashen kom igång sent men det blev ok frukter till slut, dock inte helt mogna tydligen för kärnorna inuti är rätt outvecklade.

Som flera andra här tycker jag att squashen ger mest blad och rätt glest med frukter. Nästa år ska jag försöka fixa riktigt varmt om rötterna för dem och se om det hjälper. Jag tycker nog inte att jag ger för mycket kväve till dem. Den enda sorten som ger riktigt bra är en F1-hybrid med det är ju nästan fusk. Dessutom vill jag gärna odla lite ovanliga och roliga sorter.

Busktomaterna i kruka var en succé: tidiga, smakrika och söta.

Majsen (painted mountain) höll vad den lovade och levererade fint i det karga klimatet. Nu återstår bara att mala mjöl av de stenhårda kornen, alternativt spara dem som dekoration. Kolvarna är fantastiskt vackra.

Chilin fick mycket frukt men paprikorna mindre. Auberginerna gav också, men frukterna var ganska beska. Ingen repris på den nästa år. De blir antagligen stressade av allt möjligt, och måste passas minutiöst med vattning.

Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: mmeo skrivet 11 nov-13 kl 20:42
"Roligt" att höra att fler än jag har problem med få frukter på squashen. Jag tycker annars mest jag får höra om hur folk får sådana ofantliga mängder. Min mamma får varje år squash så att de får äta det tills det nästan sprutar ur öronen på dem. Hon odlar på väldig sandig jord och jag på mer lerig jord. Kan det tänkas ha något samband?
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: Håning skrivet 11 nov-13 kl 21:09
Squashen fick ja så mycket att ja krokna på att tillreda det utan gav bort lika mycket som ja till rett för att ha i vinter det är både konserverat torkat i mängder  för att ha i grytor . Så squashen var nog det som var mest lätt odlat vill ja påstå.
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: anemone skrivet 16 nov-13 kl 18:26
Säsongen blev betydligt längre än vanligt. Frosten uteblev. Hallonen slog alla tiders rekord men kål-plantorna gav jag upp eftersom angreppen blev våldsamma. Löken gick inget bra vilket förvånar min eftersom det alltid varit mitt paradnummer här. Tomaterna gav bra skörd och som ni ser på bilden fick vi många squash och vintersquash. Störvaxbönor var en fantastisk satsning. Såna ska jag ha massor av i fortsättningen.
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: anemone skrivet 16 nov-13 kl 18:29
Jag tänkte lägga till att den ljusaste squashen heter 2 Libanese white "  och är utan jämförelse den mest produktiva och godaste vi odlat här hos oss (västerbotten)
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: JSRosen skrivet 20 nov-13 kl 13:40
För min del blev årets höjdpunkt tomater på friland, amandinpotatis och betor(gul, röd och polka). Jag tänker försöka mig på morot och palsternacka till nästa år då jag för tre år sen fick morotsflugor och pga det har jag inte odlat det se dess, ska samså morötterna men ringblommor och dill för att förvirra flugorna. Ska även ha en bänk med nät där jag ska ha morot och palsternacka. Jag ska inte ha lika mycket ärtor och vaxbörnor som i år, hann inte äta/ta hand om allt innan de blev träiga. Har även utökat jordgubbar men en rödblommig sort (spännande). Ska inte experimentera något i år tyvärr håller det enkelt till nästa år.
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: Mourningwood skrivet 17 dec-13 kl 16:47
Fantastisk sommar!

Det som gick bäst
Morot rothild, välskapta, stora rötter som tilläts växa läänge utan att bli träiga eller torra.
Rödbeta cheltenham green top, långa, också de stora och mycket söta.
Lök, anynom röd och gul sättlök. Har för året ut, trots all löksoppa och de mängder jag gett bort.
Nakenfröpumpa/oljepumpa , Varierande storlek, men alla med många fröer och godare fruktkött än jag trodde.
Bondbönor aquadulce, sådde inte så mkt, men kunde skörda över förväntan då de kom åter efter att jag klippte ner dem.
Rosenböna painted lady, växte mkt bra och täckte snabbt fjolårets julgran. :)
Druvgurka, anonym sort. växte för bra. 4 hinkar gurka skördade, minst lika mycket kastat. Sådde på den ytan som blev över mellan pumporna och hoppades på kanske 3 gurkor per planta.
Spenat bloomsdale long standing, första sådden. Andra och tredje sådden visade sig inte alls.

Det som inte fungerade
Spetskål kalibos, blev fin, sen ful. Sen fin igen och ruttnade bort.
Brysselkål long island, växte väl bra, men huvudena varierade väldigt i storlek trots att jag toppade halva sådden.
Märgärt alderman, gav nästan inget alls.

Svartkål, broccoli, grönkål, sallat, rädisor, mangold, purjolök, potatis och jordärtskockor växte som förväntat. :)

Är det vår snart? ;D
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: javill skrivet 16 nov-14 kl 18:25
Nä nu dammar jag av denna tråden. Man får väl anse ordlingsåret som slut även om det bl a finns jalapenos  och ett par skrämda tomater att skörda i växthuset.  :) Så hur gick det för er i år? Några nya favoriter? Något som gick över förväntan och något som gick åt pipsvängen?
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: javill skrivet 16 nov-14 kl 19:13
Här gick det ok. Kattskrällena och fåglarna var och oredade i frösådderna utomhus. Hundarna var också och sprang i odlingarna. Nästa år vill jag verkligen ha något slags stängsel för att i alla fall försvåra för katter och hundar.
Bra i år var att jag fick upp växthuset!  :D Det var visserligen inte förrän i slutet av juni så det blev bara några tomatplantor och en jalapenoplanta och lite annat bl a basilika. Men, vilken skillnad! Helt otroligt vad bra de växte. I år odlade jag i krukor. Nästa år ska jag försöka få till någon slags odlingsbänkar istället. Hoppas att de ska hålla fukten lite längre. Vissa dagar behövdes krukorna vattnas två gånger när det var som varmast.

En stor nackdel i sommar har varit att jag jobbat hela sommaren så odlandet fick stå tillbaka lite och framförallt ogräsrensandet var det lite dåligt med en period.

Bra gick,
Självsådda pumpor. Pumporna tog över ena trädgårdslandet helt. Så nu i höst hade jag kunnat starta pumpaförsäljning. Dessvärre var det pumpor av prydnadstyp men, det är väldigt fint i trädgården.
De sådda pumpasorterna Butternut och spaghettipumpa gick inte alls. Inte en enda tog sig. Frösådde dessa och det var väl bl a de som gick åt när katter och hundar var där och orerade.
Squash gick också väldigt bra. Har massor kvar fortfarande. Bäst gick en rund squashsort som hette något med Nice i namnet. Sedan gula squash. De gröna vanliga kom inte upp. En liten gul pumpasort fick jag två fina plantor av men, det var bara några av frukterna som hann mogna.
Ringblommor, massor och jättefina.
Rabarber blev det massor. Kryddor blev det en hel del, speciellt persilja.
Jalapenon, tomaterna och basilikan som stod i växthuset. Nästa år blir det mer av allt.  :D


Sådär bra gick,
Gurka av inläggningstyp hade jag massor av plantor. När jag satte ut dem så käkade sniglarna upp alla utom en. Den tog sig och gav två kg gurka.  :)
Majs planterade två grupper med "tre systrar" men, fåglar käkade upp flera av fröna med följden att bara fem plantor kom upp och pollineringen blev dålig men, några majskolvar åts det och det var jättegoda! Så alla de dåligt pollinerade kolvarna med majskorn lite här och var har sparats och fröer ska tas och sättas till våren.
Bönor, samma där fåglar och katter var och oredade men, några tog sig och framförallt blomsterbönorna blev jättefina och med en hel del bönor. Använde de späda skidorna direkt i matlagningen och resten torkades och räcker till i alla fall ett par portioner.
Sparrisen växte bra men, eftersom det bara är andra året så blev det inget skördat.
Mangold och spenat blev det bara några plantor av men, de blev fina och mangolden står fortfarande fin ute i landet. Kruxet är bara att jag inte vet vad jag ska göra med den. Spenaten har gått i blom men, skördades en del innan dess. Sallad sådde jag bara en omgång så det blev det bara lite i början på säsongen.
Jordgubbarna gick också sådär. Tycker det är mycket jobb för lite utdelning. De amerikanska blåbären gav bär för första gången i år på två av de fyra plantorna. En planta dog så en ny har nu anskaffats.
Krusbären gav ganska bra och vinbären också. Fast de frigående hönsen rensade de två röda vinbärsbuskarna på samtliga bär.  ::) Det börjar äntligen bli lite storlek på buskarna så nästa år hoppas jag på god utdelning.
Kålrabbi planterade jag ut jättesent. De stackarna stod och trängdes i en liten kruka. Men, de står fortfarande ute och några små rabbisar blir det i alla fall. Täckte inte med duk eller något så fick klämma ihjäl en del larver som tyckte de var goda.
Plommon blev det en liten men, fin skörd av.
Rädisorna höll jag på att glömma. En fin lite skörd i början på sommaren.

Kass gick,
Potatis, det nya tilltänkta landet blev inte färdigt så där kom ingen potatis i backen. Ett par plantor hade jag på andra ställen men, det räckte bara till ett par middagar.
Morötter, de dog när de var små. Vet inte varför.
Dill, vissnade också bort.
Rödbetor, blev bara en fyra, fem stycken.
Lök och vitlök blasten vissnade ner när lökarna bara var små.
Sockerärtor, inte en enda planta kom upp.  >:(
Jordärtsskockor, av tio planterade skockar kom inte en enda upp.  :(
Äpplen, visserligen är de flesta träden nyplanterade men, ett (1) äpple på 11 träd känns lite futtigt. Inga päron blev det heller på päronträdet. Ett nytt har inhandlats.

Nästa år blir det sådd av tomater, chili, paprika, basilika, squash, majs, potatis, bondbönor (glömde dem i år), sockerärtor, olika bönor, olika sorters kål, dill, morötter, inläggningsgurka, butternutpumpa, spaghettipumpa och en massa annat.  :)
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: Lena III skrivet 16 nov-14 kl 21:13
Nybörjartur sannolikt  odlade purjo, majs, blomkål, grönkål och bondbönor för första gången och allt blev över förväntan. Squashen lät jag en del frukter gå i komposten tillsist - det bara gick inte att ta vara på allt- och  Pastatomaterna fyller halva frysen och potatisen kommer jag få jobba för att äta upp.   ;D  Dock för lite rödbetor och sockerärtorna trivdes inte i det landet jag petade ner dem och  fröna till svartrötter grodde inte. Kålrötterna och majrovor blev uppätna som hjärtblad (så dem förkultiverar jag nästa år). Spenat ger jag nog upp gick inte i år heller.
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: christelle skrivet 16 nov-14 kl 21:46
Har varit ett långt odlingsår, skördar fortfarande ute, idag potatis, purjo och mangold. Nu är tiden inne för att börja vinterodla inomhus. Dels i jord under ljus men oxå att grodda.
De mesta vinbärsblommorna frös bort och skörden var usel. Å andra sidan så har det blivit en hel frys knökfull med jordgubbar, hallon, smultron och björnbär.
Potatisen har inte trivts så bra i hettan men det blev ändå en skaplig skörd, Asterixen klarar sig bäst som vanligt. Löken sisådär. Vitlöken fin skörd. Första året med nakenfröpumpa, blev 6-7 st till slut men nästa år ska jag ha mina vanliga Haloweenpumpor oxå, saknar dem nu, de piggar upp inne hela vintern. Bönor av många sorter har gått jättebra i år, squash likaså. Odlat kålrabbi för första gången och några riktigt fina tjocka blev det och skördar dem fortfarande dock inte så tjocka som de väl ska vara egentligen men krispiga och jättegoda. Kryddor gått bra, de gillar ju värmen.
Och sen har jag odlat bin, av två kupor i våras har det nu blivit fem  :D
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: mmeo skrivet 19 nov-14 kl 14:36
Kul att du tog upp den här tråden igen, javill.

Det här året har odlingarna begränsats lite för mig. Dels har jag flyttat och behövde börja på ny kula vad gäller odlingsytor, och dels så har jag inte varit riktigt pigg och kry. Men lite odling har det allt blivit ändå.  :)

I år provade jag att odla potatis, och jordärtskockor, i halm. Syftet var dels att få potatis (såklart), men också att använda den här odlingsmetoden för att bryta ny odlingsmark. Dessutom ville jag tömma ett gammalt uthus som var fullt med halm så materialet fanns tillgängligt på gården. Resultatet var hyfsat måste jag säga, trots att halmen inte kom ut förrän i april. Det blev ingen jätteskörd av potatis, dels förmodligen på grund av torkan och att potatisen inte alls vattnats och dels för att de förbaskade sorkarna knaprat på en hel del av potatisarna. Även för mig gick Asterix som vanligt bäst. Men jag är jättenöjd med metoden som sätt att bryta ny odlingsmark. Jag kommer kunna använda den här ytan till att odla allt möjligt annat så nästa år. Oerhört arbetseffektivt och min lerjord mår nog gott av ett rejält tillskott av organiskt material. Jag kommer fortsätta med den här metoden för att bryta en bit ny odlingsmark varje år tills jag fått plats för den åttaåriga växtföljd jag vill ha.

Jag fixade också en enkel odlingslimpa under våren med hjälp av ris och annat organiskt material från trädgården och sen lite jord på toppen. Där var planen att sätta ut förodlade gurk- och squashplantor. Plantorna misskötte jag dock så de stackars veklingarna fixade inte utplaneringen. På vinst och förlust stoppade jag då ner lite överblivna squashfrön direkt ute i limpan och satte en petflaska med botten avskuren över varje frö. Det här var inte förrän i mitten av juni. Så fina plantor har jag aldrig haft! Det grodde jättefint i de små miniväxthusen och platorna blev väldigt kraftiga och stannade aldrig upp i växten som jag ofta tycker de gör en period när jag flyttar ut fördrivna plantor. Jag har fått en gigantisk squash skörd i år att njuta av. Nu var det visserligen en riktigt varm och solig sommar i år, men jag kommer nog fortsätta att experimentera med att direktså de här sorterna.

I övrigt har jag bara odlat i några få odlingslådor. Ett par sträckmeter sommarmorötter, lite vårlök, rädisor, persilja, sockerärtor. Bara små mängder som mest har reserverats till att låta tvååringen få gå och plocka och äta när han strosar runt i trädgården. Det får bli lite större odlingar nästa år när plats, och förhoppningsvis energi, finns att tillgå.

Vår nya trädgård har för övrigt bjudit på många härliga upptäckter i sommar. Vi har ätit bär och frukt i massor. Vita, röda, svarta vinbär, rabarber, hallon, äpplen, sura och söta körsbär, plommon, björnbär mm... Även nässlor och kirskål finns det gott om  ::) och vi har faktiskt ätit mycket även av det under våren. Ljuvligt lyxigt att flytta till ett ställe där det redan finns så mycket. En bra bas att bygga vidare på.  :)
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: javill skrivet 19 nov-14 kl 20:42
Jag fixade också en enkel odlingslimpa under våren med hjälp av ris och annat organiskt material från trädgården och sen lite jord på toppen. Där var planen att sätta ut förodlade gurk- och squashplantor. Plantorna misskötte jag dock så de stackars veklingarna fixade inte utplaneringen. På vinst och förlust stoppade jag då ner lite överblivna squashfrön direkt ute i limpan och satte en petflaska med botten avskuren över varje frö. Det här var inte förrän i mitten av juni. Så fina plantor har jag aldrig haft! Det grodde jättefint i de små miniväxthusen och platorna blev väldigt kraftiga och stannade aldrig upp i växten som jag ofta tycker de gör en period när jag flyttar ut fördrivna plantor. Jag har fått en gigantisk squash skörd i år att njuta av. Nu var det visserligen en riktigt varm och solig sommar i år, men jag kommer nog fortsätta att experimentera med att direktså de här sorterna.

Härligt att ni fått så många fruktträd och bärbuskar i nya trädgården! Det brukar ju vara en av fördelarna med att flytta till ett äldre hus med en äldre trädgård. Jag blev förvånad över att det knappt fanns några träd eller buskar med ätbara frukter och bär här när vi flyttade hit. Damen vi köpte av hade ändå bott här i femtio år och var väldigt huslig av sig. Det fanns ett misskött äppelträd (egentligen två men, det andra var relativt nyplanterat på en bergknalle och var halvdött och för stort för att flytta), ett misskött päronträd, två plommonträd och en rabarberplanta och några jordgubbsplantor. Inte mycket att hänga i julgranen.  Det fanns också två förvuxna vildäppelträd som bara ger små sura äpplen. Kanske har de varit ympade men, beskurits bort av någon mindre kunnig? I alla fall så har jag planterat ett antal träd och buskar. Maken har kört på eller över minst hälften av dem med trädgårdstraktorn.  ::) Men, nu finns det i alla fall tio äppelträd och ett bigarråträd. Har köpt ett päronträd och ett persikoträd i år som ska planteras också. Borde gjorts för länge sen så klart men, har inte blivit färdig... Har ett fikonträd i kruka som jag flyttat in frostfritt på vintern men, funderar på att gräva ner det ute istället. Har också satt röda och gröna krusbär, röda, svarta och vita vinbär och så amerikanska blåbär. Det tagglösa björnbäret frös bort.

Äsch, nu pladdrar jag på en massa. Det jag skulle säga var ju att det där med miniväxthusen var en genial idé! Det ska jag prova nästa år! Det lär ju skydda mot både katter och fåglar. Bara jag trycker ner dem ordentligt. Borde skydda mot sniglar också tänker jag. Nu längtar jag ännu mer till våren. Kanske kan det bli lite butternut och spaghettipumpa.  :D
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: mmeo skrivet 19 nov-14 kl 23:06
Jag fortsätter pladdrandet lite.  :)

Ja, det är verkligen en stor fördel med att flytta till en gammal trädgård, att det finns en hel del på plats redan! Men det kommer behöva planteras en hel del framöver ändå för att säkra framtiden. Jag har sju riktigt gamla äppleträd, jag gissar från slutet av 1800-talet, varav minst fem sjunger på sista versen. Kanske att de hade haft fler år kvar om inte någon ligist gått lös med sågen och stympat dem grovt vid något tillfälle... Jag funderar på att ta ympris av de gamla träden i vinter för att bevara sorterna i trädgården. Men det blir ju ganska på vinst och förlust eftersom flera av träden inte burit frukt alls i år och jag vet inte om det är sort jag skulle gilla. Och det finns ju så många andra sorter som jag också vet att jag skulle vilja ha.

Jag har faktiskt planterat ett persiokoträd 'Riga' i år. Jag hade ett av samma sort i min gamla trädgård som gav stora skördar redan efter ett par år, så jag hoppas historien upprepar sig. Jag har en del av trägården reserverad för en liten dröm om en stenfruktslund. Gärna ett par sorters persikor, aprikoser. Kanske några buskkörsbär och sen ett exemplar av blodplommonet 'Prunus Trailblazer' som jag drömt om sedan jag såg det digna av frukt i Mandelmanns trädgårdar. Drömmar drömmar...  ::) Det är det som är härligt nu. I vår nya trädgård finns plats för (nästan) alla mina drömträdgårdsprojekt.

Annars finns det gott om misskötta sorgebarn i vår trädgård också. Något som grämer mig är ett relativt nysatt päronträd som förmodligen är ett gråpäron, vilket står högt upp på min önskelista. Det är säkert 10 år och kanske skulle kunna börja ge frukt om inte en alltför avlägsen framtid. Tyvärr står det alldeles för inklämt och har nu fått en helt hopplös form, typ som en pelarpoppel. Jag vet inte riktigt vad jag ska ta mig till med det.

Fikon provade jag på friland där jag bodde förut, men det överlevde aldrig. Jag tänkte göra ett försök att sätta ett exemplar i det nya växthuset som ska upp till våren. Men det innebär nog en del andra utmaningar att få fikonet att trivas där. Men skam den som ger sig, någon gång ska jag lyckas få egna fikon! :)

Just det, krusbär har jag också planterat i år. Det var något jag saknade i trädgården.

Du får rapportera om du också lyckas bra med direktsådd av squash/pumpor. :) Du borde ju ha goda förutsättningar att lyckas i din zon.
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: Kanin-Eva skrivet 20 nov-14 kl 10:46
I år har vi  testat en del grödor som var nya (för oss). En del gick bra och var klart odlingsvärda, andra var väl mer eller mindre misslyckade och kommer att tas bort nästa år.

Det som var en succé var vintersquash. Den gav stor skörd (ca 55 kg på 4 plantor) och vi har hittat flera goda användningsområden och experimenterar vidare. En annan nyhet var bondböna. Den gav också en stor skörd och är också användbar. Purjolöken blev stor och fin så det kommer vi att ha nästa år igen.

Bland de nyheter som gick riktigt dåligt var majs. Det kan nog delvis vara mitt fel då jag inte planterade som jag skulle och dessutom tog bort de första skotten där kolvarna skulle komma. En annan kul grej var jordmandel. Den gav bättre skörd än jag kunnat tro men är väldigt svåranvänd, tycker jag. Den smakar jättegott men har ett hårt trådigt "skal" som jag inte hittat något sätt att blir av med.

Sedan testade vi att odla sötpotatis i några hinkar i växthuset. Det gav, förstås, inga jätteskördar men betydligt mer än jag trott så det blir nog några hinkar nästa år också.

Vårt sorgebarn, i år, har varit de grödor vi odlat i "Tillsammansodlingen". All lök drogs upp av fåglar, kålrötterna grodde inte alls. Morötterna var väl inte så jättebra men det berodde till stor del på att vi inte gallrat i tid. Och potatisen...stor skörd men svårt angripen av såväl skorv som "larver" :'(. Marken för tillsammansodlingen plöjdes upp i fjol höstas och då kan det blir mycket larver i potatisen, har jag förstått.

Bland våra återkommande grödor som, som vanligt, fungerat bra är mangold, rödbetor, bönor (gröna, vax och purpur), sparris, grönkål... och säkert något mer. Och tomater! För första året hade vi pastatomater och även frilandstomater. Båda var positiva överraskningar. Gav stor skörd. Till nästa år har jag skaffat frön till lagringsbara tomater (vinterlagring). Ska bli spännande att testa
Titel: SV: Odlingsåret som gick
Skrivet av: Bassos skrivet 01 jan-15 kl 13:46
Bra gick:
Chili gick jättebra säsongen som var. Skördade 11-12kg från ca 30 plantor.
Rödbetor och polkabetor växte sig också fina.
Sockermajs blev bra också, med 2-3 fullvuxna kolvar på varje planta.
Borlottibönor, första gången jag odlade dessa men det kommer att bli fler gånger.
Purjolök

Mitt i mellan:
Frilandsgurka, valde fel sorts frö.
Vinbärstomater
Morötter

Dåligt gick:
Frilandstomater, fick bladmögel och i princip alla tomater ruttnade bort.
Broccoli, dålig avkasning per planta, jag har aldrig lyckats "bra" med broccoli, så det
kanske inte var vädrets fel?
Mvh Basso.