Alternativ.nu

Djur => Grisar => Ämnet startat av: Trollmor skrivet 23 okt-13 kl 13:04

Titel: Borstar grisar tänderna?
Skrivet av: Trollmor skrivet 23 okt-13 kl 13:04
Vad säger ni som kan om grisar?  Hur gör de när de kan välja?

Våra grisar ... får mat två gånger om dagen och vatten får man byta flera gånger om dagen, en av grisarna har bestämt sig för att alla småstenar han har i munnen ska sköljas i vattnet :/
Jag har också sett det.  Så småningom fick jag för mig att grisen

Äter > Letar reda på en sten 4-5 cm i diameter > kastar omkring stenen i munnen för att få bort matrester > Upptäcker att den är törstig > går för att dricka > SPLUTT!  Ut med tandborsten!  Oftast ner i vattnet.

  För inte kan den väl tänka så långt framåt som att vattnet i förlängningen kanske blir bättre av att få stenar på botten?

  Men jag tänkte på historien om bonden som räddade sin klocka ur grisboxen.  Kanske grisen bara borstade tänderna?
Titel: SV: Borstar grisar tänderna?
Skrivet av: Själv är bäste dräng skrivet 23 okt-13 kl 14:16
Skulle inte tro att den borstar tänderna, men väl raspar av dem. De kan ju ha ruskigt vassa tänder.

Men troligast är dock att de gör det för att det är kul ;D
Titel: SV: Borstar grisar tänderna?
Skrivet av: Trollmor skrivet 23 okt-13 kl 21:00
Är just detta särskilt kul efter maten?
Titel: SV: Borstar grisar tänderna?
Skrivet av: Själv är bäste dräng skrivet 23 okt-13 kl 23:01
Japp, när man inte är hungrig blir man mer sugen på att leka. Grisar har väldigt mycket för sig som inte är enbart av nytta, men du kan förstås ha rätt. Min syn på dem som busiga ungar får mig bara inte att tänka på frivillig tandborstning ;D Första grisarna som jag hade bodde i en koja utanför köksfönstret. Förutom att de markberedde så hade de olika lekar, men också regler för när det skulle ske. Tyvärr så lade jag inte märke till allt och mycket har fallit ur minnet. Senare år har jag inte haft dem riktigt så bra till, och allt för många år har varit utan dessa intressanta krabater.

Men sedan ett par år så har jag i alla fall ankor utanför fönstret (eller utanför alla fönster, eftersom de går fritt i trädgården).