Alternativ.nu

Djur => Kor => Ämnet startat av: drakvinga skrivet 16 okt-13 kl 20:12

Titel: ytterligare en fråga om mjölkning
Skrivet av: drakvinga skrivet 16 okt-13 kl 20:12
ni som vet
jag ska köpa en fjällko och hennes kalv, kalven diar foerfarande men är 4 mån, jag hade tänkt dela mjölken med kalven ovh mjölka för husbehov. men kon har gått som ammko till två kalvar till, dvs hon har diat tre kalvar men det är bara hennes egna som jag köper med hem. nu till frågan. omjag mjölkar några liter för husbehov, klarar denna enda kalv av att tömma henne så hon inte får mjölkstockning? jag tar ju inte lika mycket mjölk som två kalvar ?
Titel: SV: ytterligare en fråga om mjölkning
Skrivet av: Grimla skrivet 16 okt-13 kl 22:34
Har Fjällkon gått med 3 kalvar!?

En 4 månaders kalv kan dricka upp till 10 liter om dagen (vanligast 8 liter) det skulle göra minst 24 liter om dagen, på en Fjällko som kalvat för 4 månader sedan. Låter lite mycket det då... om kon inte är en otroligt bra Fjällko eller så har de tre kalvarna fått väldigt lite mjölk per dag.. Är kon en SKB kanske?

Men det är ju bara att pröva, köp kon med kalv och kolla hur mycket mjölk som blir över till dig  ;)
Titel: SV: ytterligare en fråga om mjölkning
Skrivet av: drakvinga skrivet 17 okt-13 kl 08:33
Hennes egen kalv är 7 mån och adoptivisarna är fyra. Hon är 25% skb..vill bara veta om hon får mastig om jag inte kan tömma henne helt
Titel: SV: ytterligare en fråga om mjölkning
Skrivet av: Tjalve skrivet 17 okt-13 kl 09:44
Fjällras som kalvade för sju månader sedan och gått med tre kalvar  :o Det kan inte blivit mycket att dela på för de kalvarna, hoppas de hade bra tillgång till kraftfoder.
Mastit kan de alltid få av olika anledningar. Men du lär ju märka på juvret om du behöver öka mjölkuttaget. Jag skulle inte tro det blir så många liter över. Går kalven kvar lär den ta en stor del av de andra kalvarnas del också.
Titel: SV: ytterligare en fråga om mjölkning
Skrivet av: drakvinga skrivet 17 okt-13 kl 14:25
ja  :-\ vet inte hur hon tillägsfodrar dom men dom såg ut att vara i gott hull..... hämtar henne och kalven imorgon så jag får väl se hur mycket mjölk jag och kalven får dela på