Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: drake3 skrivet 24 feb-07 kl 17:55
-
Använd gärna musli, eller blanda själv, tex havregryn, linfrö, solroskärnor, kli, mm. ;D
Smält 200gr mörk blockchoklad och blanda i muslin, töm i mer musli om det ser ut att behövas :P .
Strö sedan ut det på bakplåtspapper, lägg ett bakplåtspapper över och kavla så chokladsmulorna blir platta.
Det gör inget om de inte håller så bra ihop.
Låt allt svalna.
Sedan är det bara att äta
-
Hemgjorda risbräck är ju inte heller fel =O)
-
mmm! det låter supergott :)
man kan ju även krydda "smeten" med lite kardemumma eller kanel för att få lite annorlunda smak..
är det någon som vet hur man gör yoghurtöverdrag till sin torkade frukt?
-
Godis behöver inte vara sött ;D
Köp vanlig rökt kassler, jag brukar passa på när det är rea. Strimla den i 5-10mm tjocka strimlor. (Se till att fibrerna går tvärs över, inte längs med, det blir segare då)
Bre ut dom på galler och torka i ugnen på 70-80 grader tills dom är helt svarta och hårda men inte brända, brukar ta 6-8 timmar. De tunnare bitarna blir färdiga först så man får ha lite koll den sista timmen.
Dom blir rätt hårda så jag brukar inte tugga på dom utan mest gå och smågnaga på dom.
Om man vill krångla till det kan man marinera dom i vitlök, honung, örter osv. Bra hållbarhet och smidigt att ta med sig. Funkar även som smaksättning i soppor och liknande.
-
Godis behöver inte vara sött ;D
Köp vanlig rökt kassler, jag brukar passa på när det är rea. Strimla den i 5-10mm tjocka strimlor. (Se till att fibrerna går tvärs över, inte längs med, det blir segare då)
Bre ut dom på galler och torka i ugnen på 70-80 grader tills dom är helt svarta och hårda men inte brända, brukar ta 6-8 timmar. De tunnare bitarna blir färdiga först så man får ha lite koll den sista timmen.
Dom blir rätt hårda så jag brukar inte tugga på dom utan mest gå och smågnaga på dom.
Om man vill krångla till det kan man marinera dom i vitlök, honung, örter osv. Bra hållbarhet och smidigt att ta med sig. Funkar även som smaksättning i soppor och liknande.
Det låter som något min moster brukar göra till sin hund (no offense) hon gör lika fast med lever, vet dock inte hur det smakar, men det borde ju inte vara helt fel tycker jag.. Det ser dock gott ut, men förmodligen hårt som attan!
-
Jag postar väl om det som jag postade i en annan tråd...fast nyttigt skulle jag inte vilja påstå att det är även om det är otroligt gott...och fetmabildande :P
Kanderade apelsinskivor doppade till hälften i choklad.
Apelsiner tvättas ordentligt, delas på hälften, skivas tunt och läggs i en sockerlag i ett par timmar. Därefter läggs skivorna på bakplåtspapper på plåtar och in i ugnen 110 grader i ett par timmar. Låt dem svalna av, smält choklad (block går bra men riktig choklad är godare) doppa halva klyftan i chokladen och lägg dem på papperet tills chokladen stelnat.
-
Helt sjukt gott är det också att rosta solrosfrön i stekpanna och mot slutet kasta på lite olja, honung och salt... *slurp* (det ska alltså inte bli "såsigt" utan bara "ta fast" på fröna)
Det är väldigt snabbfixat också, om man känner sig sugen. ;D
-
Sötsyrliga hallonsnören!
mixa en halv liter tinade hallon med två små bananer till en jämn smetig sås. Häll ut såsen på ett bakplåtspapper. Torka på 50-70 graders värme tills smeten håller ihop och är torr.( brukar ta ca 3-4 timmar, passa på att jäsa långsamma bröd samtidigt för energins skull) Dra av ifrån bakplåtspappret i ett stycke och klipp i tunna strimlor
-
Usch, den här tråden skulle jag inte ha öppnat; jag blev ju GOTTSUGEN...
-
De där sötsyrliga hallonsnörena lät goda, jag känner hur snålvattnet rinner till :P Jag får nog försöka mej på dem i helgen.
-
Mmmm! Hallonsnören nästa! *slurp!* ;D
-
åhhh...hallonsnören :P
-
hallonsnörena är supersmaskiga! brukar göra flera satser och ha i burk i skafferiet, dock försvinner de fortare än kvickt ändå!
-
Skulle det fungera att göra 'hallonsnören' på jordgubbar eller blir det för slabbigt ?
Nån som provat ? ???
-
Meh! Jag var tvungen att köpa hallon eftersom jag inte hade några kvar i frysen och upptäckte att jag bara köpt 250g :'( Det kanske blir några hallonsnören i alla fall...jag är ju ensam hemma i helgen *slurp*
@ Olofssonskan fast jag är total nybörjare på hallonsnörefronten, tror jag nog att det borde gå med jordgubbar också. Det är väl bananen som binder ihop det i alla fall?
-
Olofssonskan
Jorgubbar går bra, men ifall de är upptinade så se till att pressa ur mycket av "vätskan" det lätt blir vid frysning, annars kan det ta lång tid att torka...
Har för övrigt tänkt testa med svarta vinbär i helgen, tror att det skulle bli en intressant kombination!
-
Jaha, nu har man provat att göra hallonsnören på jordgubbar och det lyckades jag inte med >:(
Tog bort så mycker av vätskan som det bara gick genom att gubbarna fick ligga i en sil länge. Mixade med bananer och kletade ut smeten på bakplåtspapper. Efter fem timmars väntande :-\ av en enormt godissugen snörgörare så blev resultatet att det var hårt runt kanterna och smetigt i mitten och stört omöjligt att få den stelnade smeten att lossna från papperet. Efter att ha djävlats en stund så åkte hela härligheten i soporna >:(
Har väl inte världens bästa tålamod idag heller då jag är tvärförkyld. Men just därför så hade det varit gott med lite godis
//m
-
ush då! Det var ju dumt :-\ det har funkat för mig men, känner mej dum som rekommendera det nu ju :( Vet inte vad du kan gjort för "fel" tyvärr,är ledsen :'(
-
Efter fem timmars väntande :-\ av en enormt godissugen snörgörare så blev resultatet att det var hårt runt kanterna och smetigt i mitten och stört omöjligt att få den stelnade smeten att lossna från papperet. Efter att ha djävlats en stund så åkte hela härligheten i soporna
Så blev det för mej med, men jag körde i säkert 7 timmar sammanlagt, och då blev det bra.. Jag fick dock vända på "smeten" en gång, efter typ 4 timmar, så det kladdiga kom uppåt, det hade kanske funkat för dej med, vem vet..
Men jag gillade inte fröna, de förstörde lite av grejen - tog du bort dem Grönöga?
-
Gråt inte Grönöga :) för det gör inte jag. Inte ditt fel alls ! Ska prova med hallon vid ett senare tillfälle och hoppas att det går bättre då. Kanske prova med ett ett sånt där bakplåtspapper som kan användas flera gånger. Det är ju starkare och bör inte gå sönder då man försöker dra bort den stelnade smeten.
Evilk: Om du lyckades vända smeten så måste den ju iaf ha lossnat från papperet ? Och då efter 4 timmar ?
//m
-
Evilk, och alla andra för den delen, jag kanske skrev för lite tid, kanske är det som är felet, kanske för dig också olofssonskan? Jag bedömer jämt fel om tid... hrm! Ska vi köra på att torka i ugn tills det är torrt istället? ;)
Och Evilk, jag tycker om fröna men, "smaken är som baken"
-
Evilk: Om du lyckades vända smeten så måste den ju iaf ha lossnat från papperet ? Och då efter 4 timmar ?
//m
Jag la ett till papper ovanpå och vände på den först, och sen drog jag loss det gamla, typ som man drar loss ett klistermärke eller hur man ska beskriva det haha..
Grönöga: Jag tror att vi kör på åtminstone 5 timmar, kanske mer..
"smaken är som baken" Och tur är väl det? :P
-
Jättegott nyttig godis - tyvärr inte för nötallergiker
200 g dadlar
100 g russin
100 g cashewnötter
100 g hasselnötter
blanda i en skål - och häll på vatten
låt stå ca 2 tim
häll av vattnet - det tar ett tag
mixa ihop allt, tillsammans med 1 msk kakao
rulla bollar, som sedan rullas i kokos
ser ut som chokladbollar, men är mycket mycket nyttigare
-
Angående hallonsnörena: jag gjorde i helgen och upptäckte vad jag skrivit fel tidigare! Ugnen ska vara öppen! En liten springa (lägg en handduk eller något imellan) då torkade mina hallonsnören på fyra timmar, nästan på minuten! Fukten måste komma ut någonstans ju
//Mie
-
Angående hallonsnörena: jag gjorde i helgen och upptäckte vad jag skrivit fel tidigare! Ugnen ska vara öppen! En liten springa (lägg en handduk eller något imellan) då torkade mina hallonsnören på fyra timmar, nästan på minuten! Fukten måste komma ut någonstans ju
//Mie
Aaah! Jag har gått och funderat på det ett tag, så det var alltså lösningen! Vad bra! Blev dom goda då?
-
Evilk:
Jajamen! Lika sötsyrliga som vanligt! ;) Dom gick åt i ett nafs!
-
;) Dom gick åt i ett nafs!
Ingen större idé att göra dom, då?
-
Ingen större idé att göra dom, då?
Nej trollmor, det är väl inte det, mest slöseri med hallon o bananer, men de var smaskiga den korta stund de varade :) :)
//Mie
-
jag har nån liter plommon liggandes i frysen, tror ni det går att göra de där hallonsnörena på det? plommon är ju ganska lätta att koka/torka ut vattnet ur