Alternativ.nu

Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: sonja på slätten skrivet 28 aug-13 kl 20:51

Titel: Gardeners Delight versus Sungold.
Skrivet av: sonja på slätten skrivet 28 aug-13 kl 20:51
Jag har odlat båda dessa sorter i mitt växthus. Intill varandra,  samma betingelser.
Men skörden av Sungold är bara en bråkdel av den av G.D..  Mycket senare kom den  i gång också.
Tillfällighet?  Eller har fler gjort samma iakttagelse?
Smaken på Sungold  kan jag dock inte klaga på,  den är jättefin.
Titel: SV: Gardeners Delight versus Sungold.
Skrivet av: Lilla Zoo skrivet 28 aug-13 kl 21:31
Mina sun gold har aldrig gett någon vidare skörd. Men goda är de :)
Titel: SV: Gardeners Delight versus Sungold.
Skrivet av: sonja på slätten skrivet 30 aug-13 kl 19:59
Ingen mer som har synpunkter? Jag funderar på om det är värt att upplåta  växthusplats åt  en Sungold-planta nästa säsong. Gardeners Delight smakar lite annorlunda, inte riktigt lika  jättesöt, men är fantasktiskt god och  rikgivande.
Titel: SV: Gardeners Delight versus Sungold.
Skrivet av: bokeliden skrivet 30 aug-13 kl 20:14
Sungold är ju så goda så de är ursäktade...
I år har jag golden jubilee i krukan bredvid, ser lika ut fast genmanipulerade eller nåt, himla goda, de också!
Titel: SV: Gardeners Delight versus Sungold.
Skrivet av: sonja på slätten skrivet 30 aug-13 kl 20:50
Menar du,  Bokeliden, att du också tycker Sungold inte är så rikgivande?
Titel: SV: Gardeners Delight versus Sungold.
Skrivet av: bokeliden skrivet 30 aug-13 kl 20:59
Jaa, men det beror ju på hur man tänker, vissa sorter är ju godis, o då kan man ju inte tänka hur mycket, mer hur gott?
Titel: SV: Gardeners Delight versus Sungold.
Skrivet av: DiselDoris skrivet 19 okt-13 kl 19:45
Jag har odlat SG i ett par år, dom är sena, ger inga jätteskördar men det gör ingenting, smaken ursäktar allt ;D
Titel: SV: Gardeners Delight versus Sungold.
Skrivet av: Fundersam skrivet 20 okt-13 kl 17:27
Jag tycker nog tvärtom. Har provat många olika sorter, och sungold fungerar bäst och ger mest hos mig. I år blev det därför bara denna sort. Tilläggas bör att jag inte har optimalt läge för tomatodling med för mycket skugga över växthuset. Om detta har betydelse att sungold därför fungerar bättre i dessa förhållanden ver jag ej. Godast av dem alla är den i alla fall. :)
Titel: SV: Gardeners Delight versus Sungold.
Skrivet av: LenaWB skrivet 20 okt-13 kl 17:56
Jag tycker att smaken på GD är lite halvbegie men den är rikgivade som sagt. Testade att dra upp några Romantica från affären och de blev lyckade trots att jag sådde dem sent o de fick finna sig i placering på friland. Många långa klasar men de har fått mogna i efterhand i uterummet. Ska satsa starkt på dem nästa säsong, supersöta!