Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Boende/hägnad => Ämnet startat av: Lotta-71 skrivet 15 jul-13 kl 13:13
-
Jag ska precis till att skaffa mina första höns. Hönshuset står klart, hönsgården är nästan färdig och förväntningarna är höga. Men så börjar jag fundera på vad jag ska ha på golvet i hönshuset. Jag kan få tag i halm från en bonde här, duger det? Jag hade även funderingar på att ha gräsklipp från vår gräsmatta (vi har en jättestor gräsmatta), vad tror ni om det? Hur gör man bäst för att torka det och hålla det torrt under vintern? Jag är helt nybörjare är lyssnar gärna på er erfarna här på forumet.
Lotta
-
är halmen gratis? om den inte är det så skulle jag istället köpa kutterspån på bal. Jag har aldrig köpt golvströ och kommer aldrig göra det heller :) På sommaren använder jag 20 år gammalt hö till dom vuxna. På vintern kommer jag använda såg spån från min vedmaskin som jag håller på och torkar just nu samt all spån som blir från den skolan jag gick i (7-9) :) Kycklingarna går på spån
-
om du kan så låt gräset ligga så det torkar ute ( när det blåser lite och är sol torkar det under dagen)
Sen in och fortsätta torka, dvs lägg luftigt och gärna med en fläkt som pressar in luft i gräset
-
Vi använder spån som sambon tar hem från jobbet och hö på det. Halm går lika bra, vi använder hö för att vi har mycket av det. Torrt gräs låter ypperligt bra, det kommer hönsen att gilla att gå och picka i!
-
Man kan använda torv också som golvströ. Det ser inte så roligt ut men håller golvet torrt och sen kan man använda det till att gödsla rabatter och annat med.
-
Vilket golvströ som är bäst beror lite på dina förutsättningar och hur många höns du ska ha och hur stor golvyta du har. Långhalm i mindre hönshus/boxar tendera att kaka sig och vara väldigt jpobbigt att mocka ut om man inte mockar ofta. Långhalm är däremot väldigt bra som strö o större boxar med färre djur. Då sprätter hönsen runt i halmen och får bra syelsättning.
Halm är också bra om man bor där det är kallt då man kan göra en värmealstrande djupbädd med halm eller med halm och torv blandat. Men denna lösning är itne bra och praktisk i alla hönshus.
Vill man göra det enkelt för sig så köper man värmepellets strör med en säck (16kg) / 2 kvadrat meter ungefär och vattnar med ca ½ liter vatten / säck. Pelletsen faller sönder lite grann och blir ett fint och tort golvströ som håller extremt länge innnadet blir vått och suggit. Min erfarenhet är att det håller sig torrt ungefär 2-3 gånger så länge som kutterspån eller torv. Nackdelen är att det inte är lika bra som torv eller halm i kompost och trädgårdsland. Lite dyrare att köpa men tack vare att man inte behöver mocka ut lika ofta så blir totalpriset inte dyrare utan snarare billigare än tex kutterspån.
Själv använder jag både kutterspån (till små kycklingar och vaktlar) halm (till gäss, ankor och i "hönslösdriften") torv (till hönsraser som inte skitar ner alltför mycket) och eldningspellets (till de storskitande raserna). Inget alternativ av strömedel är i mitt tycke optimalt i alla lägen och för alla omständigheter. Det gäller att hitta en lösning som funkar bäst för dig, dina rutiner och dina förutsättningar :)
-
Vi har mest använt halm därför att vi får det billigt. Hönsen gillar att sprätta i det men det är också det enda positiva tycker jag. Det luktar mycket och starkt även om vi mockar ofta, trots väldigt god ventilation.
I vintras så prövade vi att lägga in eldningspellets som vi vattnade så dom svällde upp och vilken skillnad! Luktade i princip ingenting! Kostar en del att lägga in men sen kan man ha "bädden" ganska länge, vi bara krattade ihop skitarna och jämnade till underlaget så var det fint igen :) Tror vi hade bädden i ca två-tre månader, men det beror ju hur många höns man har per kvadratmeter såklart.
Vanlig kutterspån är också bra men där kan man ju inte sortera bort skiten från spånet som man kan med pelletsspånet.
-
Jag har bara haft kutterspån hittills men tycker att det har varit väldigt fräsch och lättstädat. Jag har bara 3 kycklingar änsålänge. Jag mockar bort bajset varje dag från golvströet med en spade och det följer inte med mycket spån. Jag ser varenda bajs och kan plocka helt rent i ströet dagligen utan att slösa strö. På gödselplattan har jag halm och det tar jag ut vid behov, nån gång i veckan. Bara att dra ner halmen i en hink med handen och så på med ny, jätteenkelt.
Problemet med spån är väl vart man ska göra av med det när man måste tömma hönshuset. Jag måste göra det nu pga att jag haft ett par höns här med misstänkt kalkben och komposten kan inte äta upp allt det. Elda var tydligen inte jättesmidigt enligt min man så jag funderar på om man kan åka med det till tippen om man ser till att inget bajs följer med.
Efter saneringen funderar jag på att prova sån lättströ av hampa som lättare bryts ner i komposten. Eldningspellets låter annars bra, det kan man ju elda om man behöver sen gissar jag.
I redena har jag halm för jag tycker att det är mysigast för hönsen. :) Det går åt så lite för mig att jag inte ser det som en kostnad alls. Har halm i stallet så jag norpar där när jag behöver fylla på mitt hemmaförråd.
-
Hade mina höns fått välja hade de valt torv. De älskar torv!! Att äta, att bada i och att pilla med. JAG tycker det dammar. :-[ Däremot absorberar det lukt så det funkar bra på det viset. Men hönsen är sällan inne i hönshuset annat än för att sova så torven får bli i badbaljan och på gödselbrädorna under sittpinnarna.
Som nr två hade de valt halmpellets de älskar att pilla med pelletsen och det är smidigt att städa och funkar bra i rabatter, kompost mm. Det gör iofs torv också.
Jag gissar att eldningspellets/stallpellets säkert ger samma effekt i hönsens tycke.
Nu får jag dock tag på spån extremt förmånligt så jag använder det istället. Inte lika poppis hos hönsen. Men luktar gott och är lite fluffigt och isolerande jämfört med övriga strömedel jag provat.
Jag hade hellre haft gräsklipp, löv mm i deras hägn. Det är ju ute de är och där de förströr sig. Inne är de bara om det är snö och någon inte skottat åt dem ännu.... ::)