Alternativ.nu

Hantverk => Textil => Ämnet startat av: Norrgårds Anna skrivet 13 feb-07 kl 23:56

Titel: Både bra pris och kvalitet! Hjälp!
Skrivet av: Norrgårds Anna skrivet 13 feb-07 kl 23:56
Sitter och suktar och drömmer efter att få sy fina saker... men jag äger ingen symaskin. Ni verkar så duktiga här, är det någon som skulle vilja tipsa mig om en bra och billig modell (ska bara sy rakt fram)?
Titel: Re:Både bra pris och kvalitet! Hjälp!
Skrivet av: yrian skrivet 14 feb-07 kl 00:16
Leta på blocket, där finns alla prisklasser. Likaså tradera, förstås. Men vill du inte köpa begagnat så kan jag tipsa om sidor som t ex www.ellos.se. Vet att jag köpte min via något sådant företag för en sju-åtta år sedan och det har aldrig varit några problem med den. Ca 2000 kr kostade den då, det är billigt för en ny. Men försök hålla dig till något välkänt märke som Singer eller Husqvarna. Då är det lättare att få tag i extrautrustning, som t ex extra spolar för undertråd, det behövs jämt...
Titel: Re:Både bra pris och kvalitet! Hjälp!
Skrivet av: Marieberg skrivet 14 feb-07 kl 07:49
Sitter och suktar och drömmer efter att få sy fina saker... men jag äger ingen symaskin. Ni verkar så duktiga här, är det någon som skulle vilja tipsa mig om en bra och billig modell (ska bara sy rakt fram)?

Ibland är det svårt att vänta, men Netto & Lidl har varje år någon symaskin till billigt pris. Man måste bara vänta in erbjudandet, vilket naturligtvis är svårt när man vill börja igår...
Titel: Re:Både bra pris och kvalitet! Hjälp!
Skrivet av: Magda skrivet 14 feb-07 kl 07:58
Mankan tro att man bara ska sy rakt fram, men efter inte allt för länge så vill man göra nnat åxå. Vi har en Bernina som vi fick i bröllopspresent. Så mitt tips är att gifta sig  ;D Man får mycket annat bra då, en man till exempel.

Men du kanske redan är gift å då måste du ju köpa symaskin, då föreslår jag hellre en begagnad kvalitetsmaskin än en ny av okänt märke.
Titel: Re:Både bra pris och kvalitet! Hjälp!
Skrivet av: Sommartorparn skrivet 14 feb-07 kl 08:13
Min förra symaskin var ganska billig, men helt okej, faktiskt. Efter 15-16 år var det dock dags att byta. Nu har jag köpt en i mellanprisläge, som tydligen skulle kunna både det ena och det andra, bl a jeanssömnad. Hahaha, varje gång jag försöker laga barnens jeans o dyl, fastnar nålen i mataren! Sydde en jeanslapptäckesbag och höll på att få anfall! Den klarar inte tjocka tyglager.

Om jag skulle köpa en symaskin nu, så skulle jag antingen ta en testad eller fråga bekanta vilken symaskin de är nöjda med.
Titel: Re:Både bra pris och kvalitet! Hjälp!
Skrivet av: Morran skrivet 14 feb-07 kl 09:36
Jag rekommenderar en något äldre Singer eller en äldre Husqvarna. Båda två är ena riktiga arbetshästar och håller för det mesta, även lädersömnad.
Kolla också hos din din lokala symaskinshandlare, de har ofta begagnade maskiner som är besiktigade och oftast har en garanti på 6 månader eller så.

Jag hade en gammal Singer som bara sydde raksöm och zigzag men däremot kunde sy genom 6 lager av tjockare läder...oh, vad jag älskade den maskinen. Jag fick dock för mej att jag skulle ha en som kunde sy overlockliknande sömmar också, så jag sålde min Singer och köpte en billig Lloyd på postorder.

Den var ok på tyger, underbar på tunna tyger som chiffong men inte så bra på läder, den höll i 14 år...jag brände dock upp motorn på den i helgen  :'( Så nu börjar jakten på den perfekta symaskinen igen.
Titel: Re:Både bra pris och kvalitet! Hjälp!
Skrivet av: Nettus skrivet 14 feb-07 kl 12:46
För 16 år sen köpte jag en begagnad Husquarna och den bara går å går å går... (peppar, peppar...)! Det var den första symaskinen med datachip, den är faktiskt väldigt avancerad för sin ålder! Den dagen den går hädan kommer jag att sörja djupt!
Titel: SV: Både bra pris och kvalitet! Hjälp!
Skrivet av: christinag skrivet 10 maj-11 kl 07:06
Blev idag lycklig ägare till en Husqvarna 2000 trimotion. En olivgrön sak, kanske från 1961. Det låg en tidningssida med, daterad 1969. Nöjd med att den gick överhuvudtaget så släpade jag hem den tunga tingesten. Priset var nästan värt för kofferten bara, gav 250 kr för den på ett loppis i Lindesberg. Tänkte väl att den såg stabil ut. Efter googling så ser jag att den är en av de bästa modellerna. Vilken total tur jag hade. Väl hemkommen fick jag se att den kunde sy >50 olika prydnadssömmar! Jag trodde inte det var möjligt på en så gammal maskin. Jippii. Manual saknas, men det går att lösa  :) Nu skall här sys fina sömmar!
Titel: SV: Både bra pris och kvalitet! Hjälp!
Skrivet av: Strumpan skrivet 24 maj-11 kl 18:22
Har en Husqvarna Automatic från slutet av 50-talet. Köpte den för 30 år sen på en symaskinsaffär i stan. Minns att den kostade 800 kr. Mycket pengar då. Men oj vad jag använt den. Köpte igår en av samma märke men ett par år äldre. Kostade 500 kr på Blocket. Den ska jag ha på jobbet. Bägge kan det vanligaste: raksöm, zigzag, lite mönstersömmar, knapphål. Tänker aldrig i livet byta bort dom mot nåt nyare! Aldrig!
Titel: SV: Både bra pris och kvalitet! Hjälp!
Skrivet av: christinag skrivet 24 maj-11 kl 23:31
Ah, en till entusiast!  ;D Nä dom maskinerna har man sålänge man lever. Skulle vara då om man på något sätt får stången att kollapsa, annars är dom nog rätt livskraftiga.
Titel: SV: Både bra pris och kvalitet! Hjälp!
Skrivet av: Strumpan skrivet 25 maj-11 kl 08:45
Ja, så är det med de GRÖNA. Nåt att lämna i arv till mina döttrar kanske? Faktum är att den äldsta har en nyare Huskvarna men hellre kommer hem och syr på min.
Titel: SV: Både bra pris och kvalitet! Hjälp!
Skrivet av: johan/sandra skrivet 27 maj-11 kl 23:40
Jag har också en gammal husqvarna, inköpt begagnad, det går inte att backa med den av någon anledning, men jag är nöjd. Funkar att sy gardiner och lite annat, roligt också att maskinen och jag är ungefär jämngamla, vi närmar oss fyrtio båda två.