Alternativ.nu
Djur => Höns => Övrigt om höns => Ämnet startat av: Skrutt skrivet 12 feb-07 kl 10:22
-
För första gången låg där ett ägg i redet när jag kom ut i morse ;D
Tänk så glad man kan bli för ett enda litet ägg ;D
-
För första gången låg där ett ägg i redet när jag kom ut i morse ;D
Tänk så glad man kan bli för ett enda litet ägg ;D
Första gången på hur länge?
Jag vet hur det känns, jag blir lika glad när vi typ varannan dag får ett ägg fr o m de sista två veckorna av våra 4 brahmahönor ;D
-
Vi skaffade ankora sent i höstas och de var kläckta i våras
så det är första ägget för första gången.
-
Grattis ! :D Själv väntar jag på att våra blommehönor ska komma igång för säsongen....i fjol lade de första ägget den 6 februari....så jag väntar o väntar.
Gun i skåne
-
Förstår exakt! Av någon anledning blir man lika stolt som om det var ens egna ägg varje gång. Ursäkta den bisarra liknelsen, men ändå.
Måste fortfarande visa upp hela "fångsten" för övriga ointresserade familjemedlemmar varje morgon/kväll med vidhängande uppgifter om vem som gjort dem, vilket numera möts med vågen redan när jag kommer och viftar i fönstret.
När det gäller ankor har jag fortfarande ägg varje dag sen i oktober då jag började plocka bort äggen (fick för många barn). Och det trots kyla och äckelväder. Rara små gummor!
-
Har plockat två ägg, bägge djupfrysta, eftersom de hade lagt dem närmast ytterdörren...