Alternativ.nu
Djur => Brukshästar => Ämnet startat av: Gräbban skrivet 10 feb-07 kl 20:36
-
Hur ser man att hästen har ohyra i hovskägget? Har nyligen inköpt ett st ardenner som inte varit borstad på år och dar, inte alls vanskött, men hovskägget var aningen tovigt. Hon har lite mugg som jag vill komma till rätta med och jag har köpt en trimkniv att glesa ur hovskägget med för att det ska lufta bättre. Är det bra även i ohyrefallet? Min vet sa att man kunde använda exspot på hovskägget. Nån som provat? Hon kliar sig inte särskilt mycket. Jag läste om trätjära, men det har jag ingen lust att kleta med. Tror inte det är särskilt nyttigt heller om den inte är väldigt utspädd.
Tacksam för tips!
-
Hur du ser fall hästen har ohyra vet jag inte. Men ett tips som funkar mot muggen är vegetabilisk olja. Jag vet inte en häst det inte funkar på.
Om hästen har ohyra kan du nog prova med olja där med. Oljan kväver bakterierna och gör säkert likadant med ohyran. Om du provar så se till att ta lite utan för det drabbade området så bakterierna/ohyran inte "smitter".
Det kan vara lite knepigt att ta i karleden om orginal flaskan har stor mynning. Det enklaste är man fyller en gammal schampo flaska eller liknande och sprutar på sen.
Lycka till!
-
Vad är det för vegetabilisk olja? Raps, oliv, vetegrodd, eller? Låter intressant.
-
Det spelar inte så stor roll. Jag har provat med både rapsolja och vanlig matolja (solrosolja?). Ta det som är billigast. ;D
Bonden som gav mig tipset använde motorolja på sin tjurar. Fast jag tycket det är bättre med ett vegetabiliskt alternativ.
-
Tack. Ska prova detta. Ett annat tips jag fått av en gammal gubbe ( varför alltid gamla gubbar??), är att pissa på benen med mugg...
Aningen för akrobatiskt för oss tjejer tror jag!!!1 ;D ;D
-
Tjärsalva är det universalmedel som jag alltid använt. Har fungerat bra till både mugg, skrapsår och allt möjligt. Brukar använda det själv också. ;P
-
Läste foldern. Den verkade intressant och det ser ut att stämma med beskrivningarna. Tusen tack :D