Alternativ.nu
Hantverk => Övrigt hantverk => Ämnet startat av: soulis skrivet 09 feb-07 kl 17:58
-
Vet någon var man kan hitta beskrivningar på internet till pärlsmycken??
-
I vilken teknik vill du göra pärlsmycken?
-
Jag vet inte vad teknikerna heter, men om man tänker armband med flera rader. Jag vet inte hur man ska beskriva det..
-
Menar du att pärlorna ska sitta på varsin tråd och att många trådar ska fästas ihop i slutändarna? I så fall klarar du dig nog utan beskrivning.
-
nej, trådarna är knutna eller flätade längs hela vägen så att säga.
-
Låter som att det är virkat eller gjort i makrame. Virkning känner jag till. Då ska pärlorna träs upp på garnet innan virkningen startar. Det krävs beräkningar eller prov-virkning för att få rätt resultat. Har du sökt på "virkade smycken"?
Jag hittade
http://yle.fi/matochfritid/hobbyartikel.php?id=415
Det verkar finnas en del böcker, så du kanske kan kolla hos närmaste bibliotek? Eller vänta till bokrean.
-
Slöjd detaljer i skara har beskrivningar till de flesta hantverk för en ringa peng.
mvh Lilla zoo
-
Här finns mycket inspiration & bra beskrivningar: http://www.parlplatsen.se/
-
sammanvävda som de nordamerikanska indianerna gör kanske?
http://www.diynetwork.com/diy/cr_beading/article/0,2025,DIY_13745_2274002,00.html
-
sammanvävda som de nordamerikanska indianerna gör kanske?
[url]http://www.diynetwork.com/diy/cr_beading/article/0,2025,DIY_13745_2274002,00.html[/url]
jo, det är precis vad jag menar!
tyvärr förstår jag inte vad det står.. :-[
-
jag är kanske ingen pysslare, men det här hittade jag när jag googlade väva med pärlor:
pysselfrågor:
http://hobbyochhantverk.egetforum.se/
butik:
http://www.slojd-detaljer.se
& en pärlväv för 59 kronor. Arbetsbeskrivning medföljer.
http://www.slojd-detaljer.se/Butik/docs/produkt.asp?OrderId=61404920&pf_id=SE-450101&dept_id=SE-271
-
Ser att tråden är jättegammal men chansar ändå, fick du tag i beskrivningar till pärlsmycken? Jag började själv med pärlsmycken för ett par månader sen och har haft stor hjälp av youtube för att se hur man gör. Beskrivningar som man ska läsa sig till gör mig bara förvirrad. Efterhand gör man egna lösningar som funkar för en och nu gör jag till och med egna designer/varianter och det sporrar ännu mer :D
Delar med mig av senaste tidens pyssel.
-
fler armband
-
Wow, vilka snygga! Vad kallas den där tekniken?? :o
-
De två sista (breda) kallas double flat stich på engelska, vet inte den svenska termen, den svarta är samma teknik bara singel flat stich. Den blå är sydd med loop stich..alltså runt,runt,runt :)
-
fler alster :)