Har en antwerpen skägghöna på knappt ett år som blev ruvsugen. Jag lät henne få några ägg att ligga på. Två kycklingar blev det, men hon pickade ihjäl dem. Första förstod jag inte att hon pickat sönder, trodde den var missbildad, men när kyckling nummer två är död och trasig förstod jag att det var hon. Vad gör jag? Ska jag låta henne ligga kvar på nya ägg eller hur ska jag hantera det?
Tacksam för tips!
En sådan höna kan man nyttja som ruvare, om man är i behov av det, men man måste ta bort äggen så fort de börjar kläckas och lägga dem under en annan , bra höna eller i kläckare.
Man bör inte avla på¨en sådan höna, för beteendet är ärftligt.
Tack för snabbt svar.
Jag har bara hobbyhöns, så det blir väl till att stoppa henne helt från att ruva. Har fler dvärghönor så det är svårt att veta vem som lagt äggen i fråga. ???
Har en höna som fick sina första kycklingar i helgen som gick, hon (brahma-korsning) var själv kyckling förra sommaren.
Men när kycklingarna väl kommit ut låg hon ihjäl 2 direkt, kunde i alla fall inte se att hon pickat på dem.
De 5 resterande var hon elak mot dvs hon lyfte dem i näbben och kastade bort dem. När jag väl upptäckt detta beteende tog jag helt sonika bort henne från kycklingarna och chansade på att släppa dit en annan höna som fick flera kullar förra året och var en mycket snäll och vårdande mor.
Kycklingarna var då drygt 2 dygn och peppar peppar så har allt gått bra. :D
Den "nya" mamman har adopterat de 5 små liven och håller just på att lära dem äta och dricka. :-*
Är det vanligt att lyckas med denna typ av "adoptioner"?