Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: Sara på Hultet skrivet 18 maj-13 kl 16:40
-
Hej!
Kanske finns den här informationen redan här någonstans, men jag har googlat och googlat och lyckas inte hitta något. Jag undrar om någon har koll på var man kan få tag på enkla miljövänliga pappkartonger för att frysa in årets skörd av bär och liknande. Jag kommer även torka och sylta, men har en hel del grejer jag vill frysa in. Eller är det någon som vet något alternativ till kartonger? Jag vill inte använda mig av plastpåsar eftersom de, ja, är av plast. Vad finns det mer man kan använda för just frysförvaring?
Tacksam för hjälp!
-
Mjölk- och juiceförpackningar kanske?
Vet inte hur man försluter på ett enkelt sätt (kanske med häftapparat) men annars borde de vara perfekta.
-
Diskar ur mjölk, bregott, glassförpackningar. Tigger piizzasalladsburkar av pizzaätarna i familjen.
-
Vill man inte att livsmedel kommer i direktkontakt med plast i frysen så är det inte lätt. Har man förpackningar som inte är täta för vattenånga, så torkar varorna i frysen. Kartonger utan plast- (eller möjligen vax-) beläggning är inte täta.
Metallburkar eller glasburkar såvitt jag kan förstå.
Själv har jag inga särskilda invändningar mot polyetenplastfryspåsar.
-
Jag vill inte använda mig av plastpåsar eftersom de, ja, är av plast.
;) Hela frysskåpet är nog rätt "plastigt"... så för att undvika plast är det nog bättre att torka och konservera mer.. eller sylta om du tycker det är ok med sockermängden
-
Tack för alla svar!
Nej, det verkar svårt att komma undan plasten. Läste precis i min nya bok om hemkonservering det som Edgar skrev, att förpackningen måste vara lufttät. Lästa också om vaxade kartonger, men kan inte hitta var man skulle kunna få tag på dessa? Men jag har köpt fryspåsar av biomaterial som tyvärr är ganska sköra, men i kombination med gamla mjölkkartonger borde funka bra! Det är bara att testa och se :)
-
Glasburkar funkar rätt bra i frysen också om det inte är flytande prylar.
-
Ja, glasburkar slår jag ett slag för, jag fryser allt i dem, men lämnar 1/4 i toppen så att det kan expandera...