Alternativ.nu

Djur => Kaniner => Ämnet startat av: gmarie skrivet 15 maj-13 kl 14:48

Titel: korsa lutino och rysstecknad?
Skrivet av: gmarie skrivet 15 maj-13 kl 14:48
hej.
jo det är så att jag har en rysstecknad hemelinhona, utställd av tidigare ägare med 95 p. Nu tänkte jag skaffa mig en hane att korsa henne med och har då hittat en lutino färgad fin kille där fadern är utställd med höga poäng medans modern inte är utställd alls..

det jag nu undrar är om deras ungar rysstecknade/lutino skulle bli godkända färgmässigt för utställning och om det går att ställa ut hanen o hans kommande avkommor när hans mor inte är ställd alls?

detta är helt nytt för mig och tar emot all fakta o alla tips med stor tacksamhet!

Mvh
Titel: SV: korsa lutino och rysstecknad?
Skrivet av: Ugglans skrivet 15 maj-13 kl 15:06
I första generationen får du viltgrått. Utställningsbara, men sannolikt inte konkurrenskraftiga då viltgrå hermelin håller mycket hög klass.

I andra generationen kan du få en herrans massa "skräp" som man inte vill ha... Gult och vilt i ryssaveln och ryssanlag samt anlag för enfärgat i lutinoaveln.

Mitt tips är att du skaffar en hane som är ryss, VRÖ, eller zobel.
Titel: SV: korsa lutino och rysstecknad?
Skrivet av: gmarie skrivet 21 maj-13 kl 10:56
okej tack så mycket för svaret! :) VRÖ? Då blir det nog till att skaffa en rysshane, synd då jag tyckte väldigt bra om lutinon...men bättre att sattsa på utställningsbara kaniner från första början.
Titel: SV: korsa lutino och rysstecknad?
Skrivet av: Charlotte skrivet 21 maj-13 kl 16:52
VRÖ- Vit rödögd.
Mvh
Charlotte