Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Raser => Ämnet startat av: HönsMaya skrivet 13 maj-13 kl 20:48
-
Råkade ut för något "lustigt" idag. Det knackade på en granne som jag inte träffat förut, men som hört att jag har höns. Hon hade varit på hönsbytardag i Uppsala och köpt en del höns. Bla.a två unghöns som hon nu inte ville ha kvar och jag har nu fått dem . Det är jättefina och är svarta, med lite bruna fjädrar på bröstet och början till tofs på huvudet. Inga tofsar på fötterna. Hon kom inte ihåg vad de är för ras, eller raser, då de var blandningar och kunde ev. bli grönläggare sa den som sålde. Någon som har en susning om vad det kan vara för raser?
Jag kan fota dem i morgon så blir det kanske lättare att gissa.
-
Ingen som vet ? ???
-
Hade också sådana grönvärpare, jättefina!
-
Ok, och vet du vad det var för ras?
-
..Eftersom hon sa att de ev kunde bli grönvärpare, är de troligen blandraser, inkorsade med nån grönvärparras. Jag har tofsar på mina höns, och de är blandraser med bla Silke i..!!! Jag har korsat in dom med Isbar, och utseendet på dina höns, ser rätt lika ut mina..Men det är omöjligt att svara på, vad dina höns är inkorsade med, till 100 % säkerhet, men gissa och spekulera, går ju alltid.. ;D
-
Självklart gäller spekulationer. Tack för att ni delat era.
Har själv Isbar sen tidigare, svarta med vit eller brun krage (om det nu är så det heter). Några grönvärpande och några brun. Så det spelar mig eg. ingen roll vilken färg det nu blir på äggen.
Hönsen är helkoola och inte särskilt rädda av sig. De kommer nog gå bra att få in dem i flocken.
-
Tack! ska kika där.
-
Det skulle kunna vara Paduan också korsad med Isbar t.ex.
-
Självklart gäller spekulationer. Tack för att ni delat era.
Har själv Isbar sen tidigare, svarta med vit eller brun krage (om det nu är så det heter). Några grönvärpande och några brun. Så det spelar mig eg. ingen roll vilken färg det nu blir på äggen.
Hönsen är helkoola och inte särskilt rädda av sig. De kommer nog gå bra att få in dem i flocken.
;D
-
Första natten tillbringade de ute i en kaninbur med koja. på dan öppnade jag den så de kunde gå ur den när de ville. Nu i kväll sitter de på en pinne bland de andra... 8)
-
Eftersom det ev kunde vara grönvärpande kan det vara korsade med creme crested legbar, en fin liten höna med samma modell som dina, tofs på huvudet och upprätta stjärtfjädrar
-
Den var ju söt. Är den grönläggare alltså?
De har faktiskt lite roliga läten för sig. De liksom knarrar på ett sätt som de andra inte gör.