Alternativ.nu
Djur => Brukshästar => Ämnet startat av: rimfrost skrivet 08 maj-13 kl 17:14
-
Någon här som håller på med Parelli NH?
-
Önskar jag kunde svara JA :) Men det får bli... jo för vi har stagnerat i vår utveckling pålle o jag... Själv då?
-
Jag gjorde det aktivt under några år, då jag fick tag i en ovanligt egensinnig häst. Nu tränar jag till husbehov och så sysslar jag med naturlig dressyr enligt Karen Rohlf (http://dressagenaturally.net/ (http://dressagenaturally.net/)). Självklart använder jag seven games m.fl. verktyg i min dagliga hantering och träning, men jag tänker nu att level 2-3 räcker för mig, för det jag vill göra med mina hästar.
-
Ok. Vad bra! Då har jag nån och fråga lite iaf! Jag har hållt på med Monty Roberts metoder i över 10 år för att jag upplevt att det funkar på ALLA hästar jag nånsin provat på! Men, nu har jag "en ovanligt egensinnig häst", en hingst. Efter en operation får han inte röra sig på böjt spår så jag kan inte träna honom i min round pen.
Kom i kontakt med Parelli i samband med en clinic jag var på och blev inspirerad av alla lekar och bredden på vad man kan göra!
Om man vill börja, vilken ände börjar man? Hur fungerar de olika nivåerna?
-
:) Börja med vänskapsleken.
De sju lekarna finns beskrivna på bland annat
http://lycklighast.wordpress.com/seven-games-de-sju-lekarna/ (http://lycklighast.wordpress.com/seven-games-de-sju-lekarna/)
-
Tack!
-
På http://naturalhorsemanship.ifokus.se/ (http://naturalhorsemanship.ifokus.se/) finns massor av information och dessutom glada och vänliga personer som gärna svarar på frågor med. Berätta gärna vidare om hur det går!