Alternativ.nu

Djur => Får => Fårsjukdomar & skador => Ämnet startat av: Halte skrivet 26 apr-13 kl 16:19

Titel: parasitnivåer?
Skrivet av: Halte skrivet 26 apr-13 kl 16:19
Hejsan
Någon som vet vilka parasitnivåer vid träckprov som föranleder avmaskning?
SVA skickade märkligt nog inte med någon förklaring till provresultatet. .
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: javill skrivet 26 apr-13 kl 18:42
Om du är med i Fårhälsovården kan du ringa deras veterinär och fråga. De har då tillgång till analysen.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Halte skrivet 26 apr-13 kl 19:40
Det är jag inte men jag får ringa distriktaren på måndag och kolla vad de säger i så fall
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Klipparn skrivet 26 apr-13 kl 22:10
Vad hittade dom ?
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Halte skrivet 26 apr-13 kl 22:18
 "Coccidier" och "nematodirus sp.", 800 resp. 200 epg
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Klipparn skrivet 26 apr-13 kl 22:30
Hittar inte min fusklapp...
Någonstans ett  "tolkningspapper"
Undrar varför dom inte kan skriva så en stackars fårägare förstår ;)
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Klipparn skrivet 26 apr-13 kl 22:36
googlade lite..

"Unga djur smittar mest

Äldre immuna djur i god kondition sprider inte lika mycket ägg som unga icke immuna djur med hög parasitbörda. Ett äldre friskt djur kan ha 200-400 ägg per gram träck, medan ett yngre med mycket parasiter kan avge 3000-5000 ägg per gram träck, i en del fall ända upp till 10000 ägg. Trots att mängden träck från det äldre djuret är högre, sprider alltså det unga djuret ändå avsevärt fler ägg.

De flesta inälvsparasiter smittar via bete, men tarmcoccidier kan smitta även på stall via träcken. Om problem uppstår med coccidier bör man alltså även tänka på stallhygienen "
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Halte skrivet 27 apr-13 kl 07:11
Ok, tack. Då lligger det ju inte så högt då, men det är nog lika bra att avmaska iaf för det är 1-2 tackor som jsg har svårt att hålla i hull
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Halte skrivet 07 maj-13 kl 12:38
Pratade med veterinären förra veckan men tyvärr blev jag inte mkt klokare av det..
Fick iaf avmaskningsmedel utskrivet men jag är ju lite intresserad av att veta om nivåerna anses höga/låga för respektive förekomst.. Känns som att det kan vara bra att veta om man ska planera betesföljder o.s.v. för sommaren.

Jag bifogar en bild ifrån slutsvaret som kom idag.. Någon som har koll på nivåerna för respektive förekomst så är jag tacksam för lite kommentarer.

Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: vallhunden skrivet 07 maj-13 kl 12:59
Coccidierna är ju inget som man avmaskar för att bekämpa. Det är ju främst på lamm, som de kan ställa till det!
Löpmagmasken (som de har skrivit som Homoncus sp) är det Stora Magmasken??!! Isåfall MÅSTE du avmaska. Jag har bara hört talas om Homoncus-benämningen i samband med stora magmasken...
Det andra som endast är 100 ägg, låter försumbart.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Halte skrivet 07 maj-13 kl 13:26
Det verkar vara två olika saker..
"De vanligaste fårparasiterna är:
• koccidier
• löpmagmask
• stora magmasken
• tunnhalsade tarmmaskar
"

Men nu har jag iof avmaskat alla fåren i alla fall, så det är inte för den sakens skull jag undrar.. Vill mest veta hur stort parasittryck det är på betesmarkerna.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: vallhunden skrivet 07 maj-13 kl 14:02
Avmaskade du med Ivomectin??!!
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Annzis skrivet 07 maj-13 kl 14:14
Du kan ju alltid ringa de som gjort proven, i sitt fall SVA. De är nog allra bäst på att svara på frågor om detta.
Jag gjorde tester via Vidilab och de gav mig mycket bra information plus att jag kunde beställa avsmakningsmedel via dem, som de ska skicka hem till mig.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Halte skrivet 07 maj-13 kl 14:20
Ja, jag skickade ett mejl nu får vi se..

Första gången jag beställt från SVA, har använt ngt annat tidigare (minns inte namnet) och då fick man också med en "beskrivning".. Lite svagt av SVA tycker jag, så rackarns svårt kan det ju inte vara att bifoga ytterligare en fil till mejlet.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Halte skrivet 07 maj-13 kl 14:21
Avmaskade du med Ivomectin??!!

Ja, eller Ivomec i.a.f.. Eller så hette det Ivomectin, minns inte riktigt..

Varför alla utrops och frågetecken? :)
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: vallhunden skrivet 07 maj-13 kl 14:31
För att OM det är Homoncus så är det bara Ivomectin som tar det....
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Halte skrivet 07 maj-13 kl 14:36
För att OM det är Homoncus så är det bara Ivomectin som tar det....
Ok, ja då är ju allt i sin ordning nu då.. Avmaskade och klara, plus att den dosen jag fick utskriven till dem räcker för att avmaska ytterligare en gång frampå sensommaren
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Snarrbon skrivet 07 maj-13 kl 15:08
Om du har fått in stora magmasken på dina beten så föreslår jag att du sätter dig ordentligt in i symptom och förebyggande betesplanering. Det kan löna sig att lägga tid på det redan nu och även innan man får in denna besvärliga parasiten. Lycka till
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Halte skrivet 07 maj-13 kl 15:23
Om du har fått in stora magmasken på dina beten så föreslår jag att du sätter dig ordentligt in i symptom och förebyggande betesplanering. Det kan löna sig att lägga tid på det redan nu och även innan man får in denna besvärliga parasiten. Lycka till
Ok, men det var det ju inte Stora magmasken i.o.f utan Löpmagsmask... Nu har jag inte den minsta aning om utifall det är bättre än men rätt ska vara rätt.. :)

Och betesplaneringen är tyvärr inte så komplicerad heller, finns inte tillräckligt med bete för att låta en betesmark vila under ett år. Försöker dela upp det så att de inte släpps på samma bete på våren som de gick på hösten, men det är väl ungefär så långt man kan gå.

Efter lite letande hittade jag liiiiiiite information om Löpmagsmasken i alla fall, verkar ju inte vara någon trevlig gynnare men det kan förklara varför 2 av tackorna var så i helvete svåra att hålla i hull i vintras, de blev magrare och magrare trots fri tillgång på grov- och kraftfoder i slutet. Verkar ju också vara en tämligen vanlig parasit, 40% av de kontrollerade besättningarna.. Det är ju inte så roligt att den verkar bli vanligare och vanligare, men så länge det inte bli massa resistens så kan det ju gå an.

"Sammanlagt undersöktes resistensläget i 45 fårbesättningar i olika regioner i landet. Det
visade sig att samtliga besättningar var infekterade med fårets mellanstora magmask
Teladorsagia circumcincta och med tarmmaskar ur släktet Trichostrongylus som var de
två vanligast förekommande maskinfektionerna. Fyrtio (40%) besättningar var dessutom
infekterade med den stora löpmagsmasken Haemonchus contortus, som är fårets
farligaste parasit. Endast i 2 (4%) besättningar fanns tecken på att de var infekterade
med H. contortus som var resistenta mot avmaskningsmedlet albendazol inom
substansgruppen bensimidazoler. I ytterligare två besättningar fanns det tecken som
tydde på nedsatt effekt mot ivermektin inom gruppen makrocykliska laktoner. I båda
besättningarna var dock äggutskiljningen förhållandevis låg redan innan avmaskningen.
Det var dessutom endast några enstaka djur som var infekterade efter utförd behandling.
Orsaken till den uteblivna behandlingseffekten hos dessa djur kan följaktligen ha andra
orsaker än resistens. Vi tolkar således resultatet som om att dessa besättningar inte var
infekterade med resistenta maskpopulationer, även om detta naturligtvis inte kan
uteslutas.
Sammanfattningsvis kan man säga att resistensläget inte har förvärrats sedan den första
rapporten om resistenta löpmagsmaskar hos får i början 1990-talet. Gällande
rekommendationer vad gäller avmaskning tycks alltså ha haft avsedd effekt och bromsat
resistensutvecklingen. Samtidigt visar undersökningen att spridningen av fårets
löpmagsmask har ökat under samma tidsperiod. Eftersom det idag endast finns en
substansgrupp med full effekt mot denna allvarliga parasit, finns ett stort behov av att
etablera alternativ diagnostik såväl för att kunna påvisa denna mask som att mäta
resistens. Slutsatsen av denna undersökning är dock att resistensläget hos betesburna
magtarmmaskar fortfarande är gott i Sverige."
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: sarbe453 skrivet 07 maj-13 kl 20:12
Om du har fått in stora magmasken på dina beten så föreslår jag att du sätter dig ordentligt in i symptom och förebyggande betesplanering. Det kan löna sig att lägga tid på det redan nu och även innan man får in denna besvärliga parasiten. Lycka till
Nåja, även om stora nagmasken är en otäck parasit som kan ge plötsliga dödsfall så överlever den inte på betet vintertid. Det är därför lätt att bli av med den. Det är de som överlever på bete som blir kniviga att få bukt ned.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Snarrbon skrivet 07 maj-13 kl 21:19
Nåja, även om stora nagmasken är en otäck parasit som kan ge plötsliga dödsfall så överlever den inte på betet vintertid. Det är därför lätt att bli av med den. Det är de som överlever på bete som blir kniviga att få bukt ned.
Övervintrar i fåren mener du väl? Jag har för mig att man är lite tveksam till att de inte överlever på betet vintertid. Åtminstone inte i söder. Hur som hälst skader det inte att veta lite om olika parasiter o betesplanering. Jag har betesplanerat men rätt som det är håller inte den planeringen av nån anledning o då är det bra att även ha en plan B (som säkert inte heller håller) Men det är i alla fall bättre än att flytta runt lite hur som hälst o förstöra flera beten om man får in parasiter.
Jag efterbeter med några shettissar och jag hoppas på detta viset att hålla nere parasittrycket.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Halte skrivet 07 maj-13 kl 22:00
Svaret från SVA angående min fråga om nivåerna fick ockdå svar i eftermiddags.
Enligt parasitologen som svarade så var nivåerna bra men att de starkt rekommenderade avmaskning mot löpmagsmasken oavsett vilka nivåerna är.

Av detta tolkar jag det som att parasittrycket i hagarna är bra och att min halvmessyr till betesrotering funkar skapligt ändå.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: zeina66 skrivet 08 maj-13 kl 07:19
Hej Halte
Jag tyckte det tog lång tid att få svar från SVA ang resultatet av träckprovet.
Rekommenderar Vidilab som är mkt snabba med svar och dom har en veterinär man kan ringa och diskutera provsvar med...eller så faxar dom det till din besättningsveterinär samtidigt som du får svar.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Halte skrivet 08 maj-13 kl 07:22
Ja alltså jag fick svar på min fråga om vad som var låga/höga nivåer. Svaret på träckprovet kom i princip någon dag efter att det kan ha anlänt till dem. Så jag kunde avmaska redan förra veckan eftersom att min veterinär då skrev ut Ivomec.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: stina j skrivet 08 maj-13 kl 08:43
vi hade stora magmasken. skickade prov till vidilab kom mail-svar dagen efter. ringde då fårhälsovården som ord.noromectin det aktiva ämnet var ivemectin. provsvaret var ca. 3000 ägg/gr träck. ett kraftigt angrepp.fåren fick gå kvar inne 3 dygn efter med.
vi köpte en ingivare från LG produkter det fungerade bra. fåren har hela tiden varit pigga inte uppvisat några symtom på sjukdom som vi har kunnat se.vi fick fåren i höstas så betet var alldeles nytt.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: MonaW skrivet 08 maj-13 kl 09:30
Bra att ni inte sett något på fåren men samtidigt är det ju det som är lurigt. Fåren är helt friska och pigga, de har inte ens diarré, utan plötsligt börjar de dö knall fall. Det är bra att ha kontakt med någon veterinär som kan det där, t ex så säger en del att man nu har kommit på att det är lite för kort tid att ha dem inne tre dagar efter avmaskningen, de rekommenderar 5 - 6 dagar för att allt ska hinna komma ut på ströbädden. Det kan vara mycket som man inte tänkt på som man får vet av dem.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: stina j skrivet 08 maj-13 kl 20:28
vet någon hur fort utvecklas stora magmasken? ska äggen kläckas och larver krypa upp på stråt för att bli uppätna eller får fåren isig äggen? nu har fåren gått på liten hage 1v det kanske är bra att flytta dem till nytt bete.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: javill skrivet 08 maj-13 kl 23:22
vet någon hur fort utvecklas stora magmasken? ska äggen kläckas och larver krypa upp på stråt för att bli uppätna eller får fåren isig äggen? nu har fåren gått på liten hage 1v det kanske är bra att flytta dem till nytt bete.

Äggen kläcks på betet och fåren äter upp larverna. Efter tre veckor är det lämpligt att flytta djuren till nytt bete.
Titel: SV: parasitnivåer?
Skrivet av: Snarrbon skrivet 09 maj-13 kl 08:08
Äggen kläcks på betet och fåren äter upp larverna. Efter tre veckor är det lämpligt att flytta djuren till nytt bete.
Och mycket bra om man har t ex hästar att sätta på betet när det har gått tre veckor till o alla/de flesta äggen har kläckts o gräset växt upp. Hästarna äter upp larvarna men smittas inte av stora magmasken. :)