Alternativ.nu
Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: hen skrivet 26 apr-13 kl 13:48
-
okej hur gör man?
Jag har sticketak och ska byta det.... Vi har bestämt oss för plåt
Vilka "lager" ska man ha?
1 Råspont direkt på takstolen
2 takpapp
3 läkt
4 plåt
är de "allt"?
om jag skulle vilja isolera taket var gör jag det?
-
Innanför en luftspalt mellan takstolarna.
-
Så
råspont på under sidan av takstolen
Byggplast
Isolering
Luftspalt
Sedan spikar jag
Råspont på takstolarna
Papp
Läkt
Plåttak
-
Nja, isoleringen ligger mellan takstolarna, det blir alltså så tjockt som takstolarna är, kanske 20cm eller så. Sedan eventuellt byggplast på inåt, direkt mot takstolarna och isoleringen alltså, och sedan råspont, gips eller vad du nu vill ha som innertak
-
Så
råspont på under sidan av takstolen
Byggplast
Isolering
Luftspalt
Sedan spikar jag
Råspont på takstolarna
Papp
Läkt
Plåttak
Mjae...
Då får du nog komma ihåg att be gud om fint väder tills du är klar också.
Är det ett litet bygge så kanske du har presseningar som du kan täcka med om du gör på det viset.
Vanligen lägger man yttertaket först och sen sätter man luftspalt och isolerar inifrån.
I ett lite större bygge är det väldigt trevligt att blåsa in ekofiber/termofloc efter man gjort klart allt snickarjobb.
Då slipper man också svära och leva rövare när isoleringsskivorna ramlar ner på en då de helt säkert inte vill sitta kvar uppe i taket utan övertalning.
-
Man kan lägga oljehärdad masonit på spånet eller takduk.
Takduken kan man välja en genomsläpplig för vatten ånga då ska det inte behövas luftspalt om man vill isolera den funkar som goretex.
Jag skulle isolera med cellulosa isolering som sprutas i facken mellan takstolarna.
-
Jag läktar strö och bärläkt rakt på spåntaket,Är det några större hål så lägger jag kondensduk bara över hålet,Som luftning spikar jag tegelläkt eller 2 tum 2 på takstolen på innsidan mot yttertaket ,På läktorna sätter jag masonite så det blir en luftspalt,Mvh