Alternativ.nu

Övriga ämnen => Redskap, verktyg och maskiner => Ämnet startat av: kervennic skrivet 24 apr-13 kl 16:34

Titel: bra skor ?
Skrivet av: kervennic skrivet 24 apr-13 kl 16:34
Jag har flyttat tillbaka till sverige men lämnat mina gamla arbetskor  i Frankrike. Jag måste köpa nya som, förhoppningsvis, ska hålla länge, tåla västka, bli varm och ska bli bekväm när man promenerar långa streckor (kör ingen bill till odlingen) och bli inte för dyrt (men jag föredrar att betalla för hållbarhet om det behövs). Vad rekommenderar ni ?
Titel: SV: bra skor ?
Skrivet av: Broberg skrivet 24 apr-13 kl 21:10
Jag bor typ i stihl huggarkängor. Bra vid alla sorts jobb, förutom takjobb. Finns säkert något mer som jag inte upptäckt än. Deras billigaste modell är den som är mest "allround", tycker jag, fast de har en svag innersöm i hälen, vilken inte tål att man slarvar med uppknytning.. Fast de funkar lika bra ändå.
Titel: SV: bra skor ?
Skrivet av: hen skrivet 25 apr-13 kl 10:39
Jag bor typ i stihl huggarkängor. Bra vid alla sorts jobb, förutom takjobb. Finns säkert något mer som jag inte upptäckt än. Deras billigaste modell är den som är mest "allround", tycker jag, fast de har en svag innersöm i hälen, vilken inte tål att man slarvar med uppknytning.. Fast de funkar lika bra ändå.


kör du på den? http://www.stihl.se/STIHL-produkter/Personlig-skyddsutrustning/Skyddsst%C3%B6vlar-k%C3%A4ngor-och-arbetsskor/21723-1624/L%C3%A4derk%C3%A4nga-RANGER.aspx (http://www.stihl.se/STIHL-produkter/Personlig-skyddsutrustning/Skyddsst%C3%B6vlar-k%C3%A4ngor-och-arbetsskor/21723-1624/L%C3%A4derk%C3%A4nga-RANGER.aspx)
Titel: SV: bra skor ?
Skrivet av: queer skrivet 25 apr-13 kl 14:00
Jag har ett par gamla Jalas arbetsskor ...

http://www.prowear.se/varumarken/jalas-c-575-1.aspx (http://www.prowear.se/varumarken/jalas-c-575-1.aspx)

Mycket dyrare än jag vad jag trodde ... det var länge sedan jag köpte mina ...

Second hand? På många arbetsplatser får dom nya skor varje år ...
Titel: SV: bra skor ?
Skrivet av: Broberg skrivet 26 apr-13 kl 00:28
kör du på den? [url]http://www.stihl.se/STIHL-produkter/Personlig-skyddsutrustning/Skyddsst%C3%B6vlar-k%C3%A4ngor-och-arbetsskor/21723-1624/L%C3%A4derk%C3%A4nga-RANGER.aspx[/url] ([url]http://www.stihl.se/STIHL-produkter/Personlig-skyddsutrustning/Skyddsst%C3%B6vlar-k%C3%A4ngor-och-arbetsskor/21723-1624/L%C3%A4derk%C3%A4nga-RANGER.aspx[/url])


Ja, det var dem jag syftade på i inlägget.
Sedan i vintras har jag ett par av nästa modell också, de är också bra, men inte lika "allroundiga". Tjockare och så. Varmare. Mer vinterkängor liksom.
De har inte den där irriterande innersömmen, därför jag svävade ut så, annars hade det blivit nya av den första varianten. Sen hade jag ett gammalt 20%-rabattkort också..

Bara man snörar upp ordentligt och tänker på den där sömmen så. Den sitter högt upp på hälsenan. Sen är det väl så att jag väldigt ofta går med dem oknutna också... Det har väl också gjort sitt..