Alternativ.nu

Djur => Andra fjäderfän => Ankor och myskankor => Ämnet startat av: S_Björn skrivet 17 apr-13 kl 19:17

Titel: Skitiga ägg under naturruvande änder?
Skrivet av: S_Björn skrivet 17 apr-13 kl 19:17
Väntar på att ngn av mina Blekinge eller Sv. blå anka ska lägga sig på de mängder ägg vi fått. Kläckaren är full med hönsägg så jag behöver ge mig till tåls.

Frågor:
Äggen blir skitiga även om vi håller efter. Ni vet, änder skiter även i redet . :-/ Ok, eller behöver jag tvätta dem om de ska naturruvas..? Otvättat måste ju förekomma i det vilda tänker jag?
Äggen ligger nu också ganska länge och vänds sannolikt inte av änderna. De snarare bakas in i halm o lort. Problem eller Ok i ändernas värld..? Tiden här blir ju en faktor. Ska jag ta bort de smutsigaste och äldsta äggen? Göra rent dem med Virkon-S som jag läst i annan tråd?

Kan jag sitta lugnt i båten och låta naturen ha sin gång? Gillar normalt när saker går av sig självt så att säga ..

Vänligen,
Titel: SV: Skitiga ägg under naturruvande änder?
Skrivet av: ieenilorac skrivet 17 apr-13 kl 21:00
Naturligt innebär normalt sett ganska dåligt utfall.

Jag skulle ställt alla äggen, efter att de noga rengjorts och desinficerats, i ett äggfack med spetsen nedåt, och lutat facket växelvis åt olika håll.

Till ankorna skulle jag ge fejkägg, golfbollar, eller liknande. När de lagt sig ordentligt passar man på när de är ute och dricker och byter ut halmen och lägger tillbaka fejkägg och dun. Dagen därpå, när ankan är ute och äter och dricker, byter man ut fejkäggen mot de äkta. Inga ägg bör vara äldre än 2 veckor om man vill ha hyfsat resultat, absolut inte äldre än 3 veckor (om inte äggen är väldigt värdefulla och inte går att ersätta med nyare ägg). Gör man på det sätt jag beskrivit får man mycket bättre kläckresultat. Tro mig, jag har provat. Flera gånger. På båda sätten.