Alternativ.nu

Djur => Andra fjäderfän => Ankor och myskankor => Ämnet startat av: Ulricaa skrivet 15 apr-13 kl 13:13

Titel: Dom rör sig i äggen!
Skrivet av: Ulricaa skrivet 15 apr-13 kl 13:13
Står inför mitt allra första ankkläck! har vänt dom oftare än vanliga ägg känner jag det som och så har dom fått *bada* en gång om dagen, ibland två.
Nu rör ankorna sig i äggen därinne! hur bär dom sig åt när dom kommer ut, har dom samma *tand* som höns har???
och dom borde börja komma ut på onsdag, då är det 28 dagar exakt och temperaturen i kläckaren har varit jätteexakt hela tiden....
Titel: SV: Dom rör sig i äggen!
Skrivet av: Ingelavw skrivet 15 apr-13 kl 13:20
 :) spännande!
Jag tror dom har en sån liten tand också på näbben, minns inte, vi har bara haft ett ank kläck här hemma och det va mamma anka som ruvade själv då :-)
Titel: SV: Dom rör sig i äggen!
Skrivet av: hajens skrivet 16 apr-13 kl 13:41
hur går det, jättenyfiken?
Titel: SV: Dom rör sig i äggen!
Skrivet av: Ulricaa skrivet 17 apr-13 kl 09:04
Jodå, det är hålslag i ett par ägg nu, vi väntar spänt, hela familjen går och tittar i glaset i kläckaren med jämna mellanrum!
Titel: SV: Dom rör sig i äggen!
Skrivet av: hajens skrivet 17 apr-13 kl 09:15
Bilder!!!!

Är det liv i alla äggen? Såklart extra nyfiken eftersom äggen kommer från mig. (för det tror jag de gör, eller!?)
Titel: SV: Dom rör sig i äggen!
Skrivet av: Ulricaa skrivet 17 apr-13 kl 21:05
Japp gör dom, ska ta bilder på dom när dom kommer ut, lovar!
Just nu är det bara hålslag, men det piper nåt alldeles väldigt därinne...
men är dom så långsamma? har tagit ett dygn hittills....men fuktigheten är jättebra därinne...
Titel: SV: Dom rör sig i äggen!
Skrivet av: Ducky skrivet 18 apr-13 kl 08:19
Hej. Jag väntar på att mina ska komma ut. Är första gången jag kör våran äggkläckningsmaskin och är nu på 28 dygnet! Är så otålig! Jag har lyst äggen vid flera tillfällen och då har det rört sig bra därinne. Men jag hör inga pip eller så som många säger sig höra när det är dags. Hoppas att det kommer några snart! Är 10 ägg som borde kläckas av svensk blå anka. Borde dem inte börja ta sig ur nu? :(
Titel: SV: Dom rör sig i äggen!
Skrivet av: Ulricaa skrivet 18 apr-13 kl 10:45
Den här kläckningen får vi nog tyvärr lägga på sorgehögen. Fyra hålslag var det, två dog på vägen ut, dom höll på i ett och ett halvt dygn och hinnan var som tuggummi! jag beslutade mig för att hjälpa dom ut och då dog två efter bara en timma. En ,liten är uppe och springer nu, så himla söt! En ligger och verkar vara väldigt medtagen. En femte på gång ut, håller tummarna för att den klarar sig så den lille får en kompis!
Titel: SV: Dom rör sig i äggen!
Skrivet av: Ducky skrivet 18 apr-13 kl 14:28
Va tråkigt :( Vi får hoppas på bättre lycka nästa gång då. Vilket dygn kom dem ut på?
Titel: SV: Dom rör sig i äggen!
Skrivet av: Ulricaa skrivet 18 apr-13 kl 16:28
Dygn 29....
Titel: SV: Dom rör sig i äggen!
Skrivet av: hajens skrivet 18 apr-13 kl 17:55
men vad tråkigt att höra. Blev det bara en stackars ensam till slut av alla äggen?
 Jag får väl buda över nya till dig så får du nått extra ägg då om du vill!?
Titel: SV: Dom rör sig i äggen!
Skrivet av: Ulricaa skrivet 18 apr-13 kl 20:24
Nej det kom ut tre till slut. Den tredje vet jag knappt om den överlever men den lever iaf.
Vi kan vänta lite med nya ägg, ska kläcka fram dina hedemoror först :O) men jättestort tack för omtanken!
Titel: SV: Dom rör sig i äggen!
Skrivet av: hajens skrivet 18 apr-13 kl 21:51
skönt att den inte blev ensam. Ankor skall vara lite knepigare att kläcka har jag fått för mig, tror att 50% är en rätt som normal kläckning (rätta mig om jag har fel)

Men det verkar iallfall som befruktningen varit bra då, och det är ju lite positivt iallfall nu när det gick lite knackigt med kläcket.

Meddela gärna hur det går med hedemororna...och....BILDER, så nyfiken!