Alternativ.nu

Bygga & Bo => Övrigt om bygga & bo => Ämnet startat av: vissla skrivet 10 apr-13 kl 13:15

Titel: Kompostfrågor?
Skrivet av: vissla skrivet 10 apr-13 kl 13:15
Hej!
Har en sommarstuga med torrdass, där vi nu installerat separett med komposterbara latrinpåsar. Vill nu påbörja latrinkompostering. Tänkte köpa stora plasttunnor (300 liter) och borra lufthål i dem. Tror ni jag kan blanda allt i dem? Dvs latrinkompost, trädgårdsavfall samt hushållsavfall? Tänkte inte använda jorden till matodling men till blomrabatter och utfyllnad.
Hade gärna byggt den fina roslagskomposten men tiden finns inte riktigt.
Tacksam för input!
Flytta gärna tråden om den ska ligga under en annan rubrik, är ny på forumt och hittar inte så bra än  :)
Titel: SV: Kompostfrågor?
Skrivet av: Broberg skrivet 10 apr-13 kl 20:19
Jag har några som heter Mullbanken. Såna trägrejer slänger ni ihop på en halvdag eller hel max.
Titel: SV: Kompostfrågor?
Skrivet av: vindensbonig skrivet 10 apr-13 kl 20:23
Borde väll gå bara du låter dom stå i tre år tror ja det är .
Titel: SV: Kompostfrågor?
Skrivet av: Lena i Fjollträsk skrivet 10 apr-13 kl 20:31
biokub har godkända men inte speciellt billiga
Titel: SV: Kompostfrågor?
Skrivet av: vindensbonig skrivet 10 apr-13 kl 20:48
Vet viktiga är väll att inte möss råttor  kan gå i så då borde täckta plasturnor vara ok. Det blir ju som vilken kompostbehållare som hällst i plast .
Titel: SV: Kompostfrågor?
Skrivet av: vissla skrivet 10 apr-13 kl 21:40
Ja det som gäller för latrinkompost är ju att det är tätt i botten så inget läcker ut där. Och efterkompostering i minst två år, beroende på vad jorden ska användas till.


"Om du använder fekalier/latrin för gödsling av grönsaker som är i kontakt med jorden och konsumeras råa, t ex morötter, rekommenderas minst två växtsäsonger mellan spridning och skörd. I övriga fall, t ex bärbuskar, majs eller potatis rekommenderas minst en växtsäsong mellan spridning och skörd. För blommor och annat som inte ska ätas kan tiden mellan spridning och skörd vara kortare." (taget från Avloppsspecialisten)


Men som sagt, jorden är inte tänkt till matodling så frågan gällde mest hur jag kan blanda olika avfallssorter i komposten. Och det verkar ju gå bra.


Tack för svar  :)