Alternativ.nu
Djur => Får => Dräktighet & lamning => Ämnet startat av: wahlgrens skrivet 09 apr-13 kl 21:17
-
Känner mig så osäker. Nu har vi väntat på lamm i snart fem veckor. Ska de inte komma snart? Baggen var visserligen ung och oerfaren men ändå. Finns det några säkra tecken på att det är nära förestående? Får alla tackor mjölkfyllda juver innan lamning, och i så fall hur lång tid innan? Ett par timmar eller något dygn? Börjar kännas lite tröstlöst att gå och titta till dem så ofta i vecka efter vecka.
En förstagångstacka har fått större juver och är svullen i bak, men så har hon sett ut i flera veckor. Hon är bara aningens lite rund om magen.
En förstagångstacka har rund mage, men inte tillstymmelse till juver.
En tacka visar inga tecken alls.
En äldre tacka är tjock om magen, har börjat få större juver och svullen bak. Hon har också sett ut så i flera veckor. Men inga lamm. Börjar bli lite frustrerad. Är de inte dräktiga?
-
Mina tackor har alltid börjat visa juver ungefär en månad innan lamm. Först små såklart, men en ungtacka som inte varit dräktig har ju oftast inget alls. Sedan kan man ofta se på bakpartiet när det börjar sjunka ihop kring svansroten, och svansen nästan "sitter löst" då är det bara max några dagar kvar.
-
Okej! Tack för snabbt svar. Den ena tackan som har mage men inga juver ser ut lite så på svansen. Som att den hänger löst...
-
Jag tycker det är jättesvårt att säga när de ska lamma.
Vi har en omföderska som haft jättestort juver och mage i ett par veckor. Spenarna svällde för en vecka sen och hon har visat alla tecken på lamningsdags lika länge. Inga lamm ännu.
I morse hade en ungtacka på 11 månader lammat. Hon var visserligen tjock, men spenarna och juvret var små i går, så vi trodde det skulle dröja ett par veckor till. Två Pyttesmå men pigga välskapta lamm.
Misstänker att det skiljer jättemycket mellan raser och individer.
-
Det enda jag tittar efter är när dom slutar äta och sen har jag ett vist hum med denna tabell. http://gullohagen.se/cheepStamtavlor.html (http://gullohagen.se/cheepStamtavlor.html) det vetjag när som inte ska lamma om baggen inte varit närvarande.
-
Magen sjunker liksom ner, och svansen ser väldigt mager ut (och längre) Man ser ryggraden där den går över tilll att vara svans s a s. Då har bäckenbanden släppt och lammning inom ett dygn... (De behöver vara klippta för att man ska se detta tydligt...)
De slutar också att äta innan lamningen.
Jag har haft tackor med kanonspända juver i 3 veckor innan lamningen :o Det är väldigt individuellt...