Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Raser => Ämnet startat av: gabbi skrivet 05 apr-13 kl 20:28
-
Jag har en liten flock guldsvartbandade/guldblåbandade brahmor, men vill nu ha in lite fler höns som värper lite fler ägg är brahmorna och som ger lite annorlunda färger på sina ägg, dels för att det är trevligt men också för att jag ska kunna skilja dem från brahmaäggen.
Mina brahmor lägger nu ljusbruna ägg så jag har tänkt mig några isbar ( gröna ägg) , några vita värphybrider ( vita ägg) några maran( mörbruna ägg) och gärna någon aracuana (turkosa ägg)
Den enda tuppen jag kommer ha är min brahma tupp.
Men påverkar hans gener hönornas äggfärg?
Jag inbillar mig att de inte gör det, utan att hönorna värper de färger de har anlag för?, det kan ju inte heller spela någon roll om han befruktar ägget eller ej?
Skulle jag däremot kläcka fram kycklingar från dessa hönor och honom, skulle avkommorna lägga ägg med mer utspädda färger eftersom avkommorna har fått ett anlag från honom också?
Tänker jag rätt?
-
Ja, du tänker helt rätt. Ägget som kommer ut ur hönans rumpa är det bara hon som avgör färgen på..... i nästa generation är tuppen med och har ett finger med i spelet. Precis som hönans pappa har påverkat hennes äggfärg ;)
-
Jag har både Araucana och Isbar och när de är i samma hönshus kan jag inte skilja raserna åt på äggfärgen. Någon av Isbarerna lägger samma färg som Araucanan.