Alternativ.nu

Övriga ämnen => Energi => Övrigt om alternativ energi => Ämnet startat av: mia@motvikt.com skrivet 28 jan-07 kl 13:25

Titel: grön elleverantör sökes
Skrivet av: mia@motvikt.com skrivet 28 jan-07 kl 13:25
Hej,

Jag ska flytta och letar efter den elleverantör med störst andel grön el för ett överkomligt pris. kollat listan på konsumentverket, jättebra ur ekonomisk synpunkt. men där saknas info om miljövänlig(O-vänlig?)het..
har ni något tips?

Mia
Titel: Re:grön elleverantör sökes
Skrivet av: CHEMAS skrivet 07 feb-07 kl 23:28
http://www.o2.se/ borde va nått. Nån annan som kanske har nått att tipsa om?
Titel: Re:grön elleverantör sökes
Skrivet av: Vidar skrivet 08 feb-07 kl 06:18
Hej!

"God el" är rätt trevliga, man kan få grön el och dom har ingen styrelse som roffar åt sig av vinsten.

Citera
GodEl är Sveriges första, oss veterligen även världens första, elbolag som bildats för att ge bra pris till kunderna och skänka avkastningen från verksamheten till välgörande ändamål.



www.godel.se (http://www.godel.se/?fto=index&name=om)
Titel: Re:grön elleverantör sökes
Skrivet av: CHEMAS skrivet 08 feb-07 kl 07:42
Då är man reggad hos godel.se  

Grön el och överskottet går till barnen. Yao!

 :D
Titel: Re:grön elleverantör sökes
Skrivet av: rebec skrivet 23 apr-07 kl 21:45
Hej! Jag sitter själv och letar efter "grön elleverantör" av samma anledning - och jag håller med om att Konsumentverkets guide är hyfast bra, men ÄVEN vad det gäller miljön... ju.. Åtminstone har jag hittat en del där, om skillnaden mellan Bra Miljöval-märkning resp. elcertifikat osv.. Och går man in och kollar jämförelselistorna så kan man direkt se vilka elleverantörer som erbjuder miljömärkt (i de olika alternativen - bundet eller röligt pris osv..). Man får inte ALLT (inte jättemycket om miljö, men dock) men det är en bra början.. Jag ska kolla upp "godel", annars verkar Fortum ha okej pris på miljömärkt el (rörligt pris - det är vad jag tror att jag ska ha..)

- Rebecca (som mest varit motvalls, vad det gäller hela "välja-grejen" - det här samhällets valfrihetsdyrkan som ofta är mer hyckleri än något annat.. osv -.. men som nu tänker att en liten poäng finns det ju ändå, med att välja, just vad det gäller elen iaf.. Det tycker åtminstone Vilhem Nordenanckar ;) - se: http://www.elpriser.konsumentverket.se/kopguide_expert.asp?lngCategoryID=1455&lngArticleID=3116 )
Titel: Re:grön elleverantör sökes
Skrivet av: Våmhuskullan skrivet 23 apr-07 kl 22:02
eon?
Titel: Re:grön elleverantör sökes
Skrivet av: 482 skrivet 24 apr-07 kl 22:44
Falkenbergs energi har miljöel. Köper man andel i vindkraftverk får man köpa tillsvarande billig el. Vi har haft de som leverantör i ett par år och de blir inte dyrare än andra.

Rätt länk:
http://www.falkenberg-energi.se (http://www.falkenberg-energi.se)
Titel: SV: grön elleverantör sökes
Skrivet av: saiganti skrivet 24 apr-08 kl 14:10
O2 blir måhända något billigare, men ETC el satsar ALL vinst på byggande av nya sol- och vindkraftsanläggningar!

http://el.etc.se/
Titel: SV: grön elleverantör sökes
Skrivet av: Palleman skrivet 05 maj-08 kl 07:38
Jag kör med Jämtlandsenergi.. kul att säga när man dricker kaffe.. eko kaffe, eko mjälö och bryggt på vivndkraftsel..  ;D
Titel: SV: grön elleverantör sökes
Skrivet av: Jullan skrivet 05 maj-08 kl 09:07
Jag hörde ett reportage om just GodEL på.... kan det ha varit Plånboken i P1 kanske? I alla fall, där kunde de konstatera att de varken delade med sig några pengar (eller typ 0,001% av vinsten eller var det nu var) och de var inte särskilt billiga heller. :-\

Titel: SV: grön elleverantör sökes
Skrivet av: vilde skrivet 22 maj-08 kl 13:57
http://el.etc.se/artikel/2
Titel: SV: grön elleverantör sökes
Skrivet av: ca skrivet 22 maj-08 kl 17:13
etc verkar ju förtroendeingivande. Själv har jag fyrfasen som då jag tecknade fast kunde leverera det jag ville ha. Jag tror att det låg på 42 öre i fem år då och jag erbjöd dem 75 öre om jag fick låsa på 10 år men det nappade de inte på. Inte speciellt underligt då elmarknaden i europa avregleras 1:e juli och en fördubbling troligen är i åstundande redan i år. spara denna tråden ett tag så får vi se om det stämmer.