Alternativ.nu

Djur => Kor => Ämnet startat av: Falin skrivet 14 mar-13 kl 11:40

Titel: Ko-app
Skrivet av: Falin skrivet 14 mar-13 kl 11:40
Jag har gjort en app för eget bruk, och funderar nu på om jag ska vidareutveckla den. Dvs skulle fler vara intresserade av att använda den? 

I korta drag så används den vid kalvning, man matar in kons nummer och svarar på ett antal frågor. (tex kalvens storlek och om kon behövde hjälp att kalva) Jag använder den på plats i lagården, dels för att sedan lägga in i cdb och dels för att kunna gå tillbaks till den kon och jämföra kalvningar. Jag har kontaktat SJV för att undersöka  möjligheten att skicka födelseuppgifter direkt till cdb, men det verkar tveksamt.

Jag har gjort ett antal svarsalternativ, men vet inte om man kan välja flera om det är aktuellt. I så fall får ni gärna skriva en rad också!

Titel: SV: Ko-app
Skrivet av: Greenhorn skrivet 14 mar-13 kl 16:01
En sån app vill jag ha!!!
Titel: SV: Ko-app
Skrivet av: Greenhorn skrivet 14 mar-13 kl 19:02
Något jag skulle behöva "komm ihågare" på så är det tappade öronbrickor... Alltid samma visa: oj den har tappat en! Det ska jag skriva upp när jag kommer till fikarummet... Sen är det borta;)

Kan du dessutom få till en kamera funktion som du bara tar ett kort över djuren på bete så räknar den hur många där är så kan du nog tjäna pengar på den;) hopplöst att räkna när man har 30 kor + kalvar i en hage och alla skuttar runt:)
Titel: SV: Ko-app
Skrivet av: Falin skrivet 14 mar-13 kl 22:32
Ja, precis sånt som tappade öronbrickor, någon som behöver klövvård och sånt vill jag också lätt kunna anteckna på plats och ställe. Jag har gjort en övrigt-ruta för såna grejer i appen. Som det är nu behövs det en databaskoppling, och det kan jag inte göra själv tyvärr. Men har lite idéer på finansiering som jag hoppas kan funka!
Titel: SV: Ko-app
Skrivet av: Ursus skrivet 15 mar-13 kl 13:21
Egentligen skulle man vilja ha hela stalljournalen i mobilen. Själv har jag laborerat med att ha ett kalkylblad som synkroniseras med ett jag har på datorn inne men det är lite för pillrigt. Min nuvarande rutin vid kalvning är att jag tar ett kort på kons och kalvens öronmärke och därefter för in i stalljornalen när jag kommer in.

För att få mig att köpa en sån app krävs det nog att den har mycket funktioner, tex datum för kommande kalvningar, vikter osv. Men det blir ju ett väldigt komplicerat program som blir mer som en databas.
Titel: SV: Ko-app
Skrivet av: Falin skrivet 15 mar-13 kl 16:30
Ja, jag skulle också vilja ha stalljournalen i mobilen. Jag har pratat med SJV, och de har haft uppe att göra en app, men det kommer inte att ske i år i alla fall. De var principiellt inte emot att samarbeta, men har idag ingen lösning på kopplingen mellan en ev. app och deras databas, och ingen möjlighet att göra någon sådan från deras sida just nu.
Allra helst vill jag göra den här relativt enkla appen som ändå skulle vara till mycket hjälp för mig personligen, och kunna erbjuda andra den utan kostnad. Men själv kan jag inte göra databasdelen, och det app-företag jag har kollat med vill ha 9000 kr för att göra den.... Som den funkar idag matar jag in uppgifterna och får dem på ett mail, dvs den är inte redigerbar.
Titel: SV: Ko-app
Skrivet av: Halte skrivet 15 mar-13 kl 16:47
Stalljournalen som finns på SJVs hemsida då? Kan man inte bara använda den direkt i mobilen? BankID går ju att få i mobilen nu för tiden så det borde gå att logga in iaf.
Titel: SV: Ko-app
Skrivet av: Charlotte skrivet 15 mar-13 kl 17:16
När jag hade datorkrångel för ett tag sedan försökte jag med mobillegitimation, men det funkade inte, fast det kanske går nu?
Jag skulle kunna tänka mig att betala för en sån app, gärna en liknande för får också ;)
Mvh
Charlotte
Titel: SV: Ko-app
Skrivet av: Falin skrivet 15 mar-13 kl 18:14
Jag använder stalljournalen på sjvs hemsida, och eftersom jag har användarnamn och lösenord, inte e-legitimation så skulle det säkert gå att surfa till den på mobilen, även om det skulle bli smått kan jag tänka. Men jag tycker den är rätt trögarbetad i vanliga fall, och vill kunna lägga in mer info om varje ko och kalvning.
Titel: SV: Ko-app
Skrivet av: Falin skrivet 16 mar-13 kl 17:49
Jag hittade en databas istället, som funkar som jag ville att appen skulle göra! Den finns här för Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.luckydroid.droidbase

Om ni vill använda den varianten jag har gjort så sök på Kossorna i onlinebiblioteket, annars är det enkelt att skapa en egen databas med de frågor man vill ha.
Titel: SV: Ko-app
Skrivet av: Greenhorn skrivet 18 mar-13 kl 17:05
Finns det till iPhone?
Titel: SV: Ko-app
Skrivet av: Falin skrivet 18 mar-13 kl 17:58
Jag vet inte om just den databasen finns för iPhone, men det finns säkert någon annan med samma funktioner. Du får söka på app store, eller vad det kan heta för iPhone.  :)
Titel: SV: Ko-app
Skrivet av: Greenhorn skrivet 18 mar-13 kl 20:25
Ok men då går det inte hitta din variant iaf...