Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: FM skrivet 29 maj-12 kl 10:12

Titel: Äggpris på avelsägg?
Skrivet av: FM skrivet 29 maj-12 kl 10:12
Tror vi egentligen är väldigt snälla med priserna i Sverige och därför är vi ju vana vid det och blir snåla när det går över de "normala priserna". Kommer du till ett annat land där det är mycket större med fågeluppfödning får du ge mera pengar men... inge konstigt där istället då dom är vana vid sina "högre" priser.

En dag kanske vi också är där, tycker hönsen förtjänar mer för jobbet :)

Håller med!

Sedan kan det som ovanstående talare skifta på ras, angående avelsägg ;) Försöker själv få ett hum av vad för föräldra djur som 'fixat' äggen, är dom av fin kvalite betalar jag gärna mer. Är dom av dålig jag då köper jag iof. nog inte alls.  ::) Flera faktorer spelar in. Man kan göra prisgämförelser för sitt eget samvete oxå t ex rökte jag förut, nu köper jag avelsägg  ;D  ;D  ;D 
Titel: SV: Äggpris på avelsägg?
Skrivet av: tinaw skrivet 29 maj-12 kl 10:24
Jag brukar trösta äggköparsamvetet med vad det hade kostat att köpa motsvarande vuxna avelsdjur...  :-[ funkar det med ;)

Jag kan gott betala en hel del för ägg som är av en viss ras eller linje jag vill ha, eller från en uppfödare som jag vet har bra befruktning, bra temperament osv.