Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: Paradisgården skrivet 02 mar-13 kl 19:11
-
... om man inte vill ha den på smörgås eller i smörgåstårta?
Vi äter LCHF. Älskar leverpastej, men kommer inte på nåt att göra med den förutom att äta den bar med gurka typ.. Måste väl finnas nåt kul man kan göra?
-
Kan man inte tänka åt paté hållet? Äta
på tallrik med lite grönsaker. Eller varm ihop med potatis ( som kanske inte är så lchf..) men man kan väl ta något annat!
-
Jag gör leverbiffar på den leverpastejen jag gör själv (det blir ju alltid så mycket). Man tar leverpastejen och mosar, blandar med ägg och smaksätter ev med lök, senap eller örter efter vad man gillar. Blanda så att det blir en ganska fast smet. Stek små biffar i stekpannan med smör. På slutet häller man i lite grädde eller creme fraish i pannan, saltar och pepprar så har man en god sås. Servera med lingon och vad man nu vill ha till.
-
Det låter ju lite kul :). Det måste jag prova :D