Alternativ.nu
Hantverk => Skinn => Ämnet startat av: admin skrivet 14 sep-03 kl 02:25
-
Jesper
Må 29 Jul, 2002 - 13:15
--------------------------------------------------------------------------------
Hej !
Jag tänkte att jag skulle pröva garva ett rådjursskinn. Vet ni vilken metod som lämpar sig bäst?. Om man garvar vegitabiliskt, kan man då koka ihop "barksoppan" i förväg och lagra den? och hur länge i så fall?. Är det någon som har några tips och knep gällande rådjursskinn?.
Tacksam för svar till:
jespair@aland.net
-
Bäst funkar det väl om du lämnar in det.. Men annars så funkar "barkgarvning" bra.. Ett barklag består av 1 del vatten och 1 del tunna barkflisor av en eller flera barrträd, löv funkar nog oxå. Koka sedan lagen i några timmar, ca 2-3timmar. Sedan så skall lagen svalna till den är fingervarm. Man kan smaka av lagen för att känna av styrkan. Sedan så slänger du på barken och låter det dra lite drygt en vecka..
-
Buddha!
Ska man förvara skinnet på något speciellt sätt?
Eller kan det hänga direkt utomhus?
(Eller ligga, för annars borde barken ramla av - Newtons lag)
Och kan man garva kanin och annat vilt med samma metod?
-
Obs!
Du bör inte slänga i skinnet i fullstark barklag, börja med utspädd barklag och allt eftersom öka styrkan med mer barklag, annars kommer du få en ytlig garvning som stänger skinnet och hindrar garvsyrorna att tränga in på djupet. Se oxå till att få ner skinnet helt under ytan och få ut ev luftbubblor.
Mikael
ps Köp el låna Lotta Rahmes bok som finns hos boklubben, recept, tider och metoder för att kontrollera hur färdig skinnet är, allt finns där :^)