Alternativ.nu

Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: Luxortion skrivet 22 feb-13 kl 23:25

Titel: mögel i barack
Skrivet av: Luxortion skrivet 22 feb-13 kl 23:25
Jag har fått en barack som förre ägaren lagt ny takpapp på, då den läckte på ett ställe. Jag har gått igång med att renovera vagnen invändigt och har tagit bort väggbeklädningen av spånplatta i det hörn där taket läckte. Spånplattan var en aning fuktig i botten och bakom var det lite mögel mot fuktspärren i plast. Jag grävde vidare in i väggen och ser att regelkonstruktionen också har fått mögel. Hur ska jag göra nu? Tvätta med rodalon och klaska upp väggbeklädning igen? Eller ska jag byta ut alla reglar +15 cm som det är mögel på? Ta isär hela vagnen och undersöka för mögel?
 
Jag ska flytta in i baracken om en månad, så det vore ju skönt om man kunde slippa fler överraskningar.
Titel: SV: mögel i barack
Skrivet av: beekeepern skrivet 24 feb-13 kl 22:52
Hej!
Mögel en ohälsosamt, så jag skulle inte bo i denna barack, utan spara stålramen och hjulen, för att sedan bygga en ny.

Rucklet skulle jag göra en Majbrasa av, sorgligt men sant :-\

Kolla på Blocket efter bodar/baracker

http://www.blocket.se/landskrona?q=baracker&cg=0&w=0&st=s&ca=23_9&is=1&l=0&md=th&m=271&m=281 (http://www.blocket.se/landskrona?q=baracker&cg=0&w=0&st=s&ca=23_9&is=1&l=0&md=th&m=271&m=281)

Beekeepern.
Titel: SV: mögel i barack
Skrivet av: Rödskägg skrivet 25 feb-13 kl 10:12
Tar man bort allt mögel finns det ju inget kvar av det farliga.
Undrar hur hög andel av alla gamla baracker på blocket det är mögel i?
Om det bara är i ett hörn som det är en skada och man åtgärdar denna är det ju inget fel. Tänk om man skulle riva alla hus som någon gång haft/har någon form av mögel. Eller kasta ut kylen för att osten möglat.
Titel: SV: mögel i barack
Skrivet av: Luxortion skrivet 25 feb-13 kl 11:15
Det ser ut som det är ganska ytligt.
 Det kommer ju nog av att taket var otätt, och en fuktspärr med många hål. Taket är åtgärdat och det borde därför inte komma så mycket fukt att möglet fortsätter växa. Nu när jag har frilagt dom angripna områden så luktar det inte något, så det kanske redan är dött?
Jag funderar på om jag ska ta bort all invändig beklädning och isolering och de reglar som är värst angripna. Sätta på värme och avfuktare ett tag, sen tvätta bort det med Rodalon eller Hysan. På med ny isolering och beklädning på golv väggar och tak.

Fungerar det förresten att klä med gips? Eller är gips mögelgodis i en barack som kommer att stå ouppvärmd någon tid?

Det kommer att komma en fuktspärr mellan mig och det gamla möglet så det borde inte kunna sprida sin ondskap in i vagnen? Förhoppningsvis så torkar det ut om jag skulle ha missat något område.

Titel: SV: mögel i barack
Skrivet av: vindensbonig skrivet 25 feb-13 kl 11:25
Fungerar nog men väldigt ömtåligt så det kan nog bli problem om du flyttar vagnen sedan misstänker ja då vagnen rörs i ramen när du drar den i alla fall är det vad ja tror det är i alla fall hur ja ser på det sen har det ju en annan nackdel att du inte kan hänga upp saker som du vill nä då är det nog bättre med plywood
Titel: SV: mögel i barack
Skrivet av: christian k skrivet 29 mar-13 kl 16:08
Hei
Håper ikke du da har tenkt deg dobbel fuktsperre?
Da tror jeg nok problemet kommer til å utvikle seg...
Mvh
Christian