Alternativ.nu
Djur => Får => Fårsjukdomar & skador => Ämnet startat av: TinaL skrivet 17 feb-13 kl 15:16
-
Jag är mitt uppe i att planera fårköp till våren/sommaren. Hade tänkt börja med 5-7 tackor för att sedan utöka till ca 12-15 st. Ska ej ha någon produktion eller avel/lammning.
Något jag funderat på är att grannen också har får. Ca 12 tackor just nu (tror att de utökas lite under sommaren), finull. På sina ställen är det bara en smal gångväg som skiljer den ena av hans hagar från en av mina tilltänkta hagar. Är detta något man behöver fundera mer över? Tänker på ev. smittor mm? Tänker även på om fåren kan bli påverkade av att se varandra, t ex att smitningsrisken ökar?
-
varför köpa egna när grannen har. Bara locka över dem på din sida med lite godsaker för jämnan , så kan du låtsas de är dina. Har du tur kanske de stannar för alltid. o:)
-
Under brunst/betäckning är risken att baggar rymmer för att betäcka granntackorna. Om ni inte båda har M3-status är det då risk att den som har det förlorar sin status.
-
Under brunst/betäckning är risken att baggar rymmer för att betäcka granntackorna. Om ni inte båda har M3-status är det då risk att den som har det förlorar sin status.
Och risk att det blir lamning fast ni inte tänkt er det.
-
Och rymmer dom över till varandra så riskarar dom ju såklart att smitta varandra med ev. sjukdomar. Så, se till att din grannes djur är friska! ;)
Men att grannen har får ska ju inte hindra dig att skaffa egna! Tvärt om, superbra med någon med rutin, kunskap (kanske du också har iofs), "barnvakt" (barn som i lada) om man måste åka bort någon dag och så kan man ju köpa in hö och annat tillsammans om det lämpar sig. Bästa tipset jag kan ge är väl, SKAFFA REDIGT STÄNGSEL! :)
-
Frågeställningen är nog klok,det påverkar er bägge.Det är alldeles säkert. ;D
Du borde höra med din granne vilken MV-status han befinner sig i? Är han tex i MV3 så kommer han inte att uppskatta ev blandning med dina vilka kanske saknar härstammning.Ev blandning av era djur kan inte uteslutas , bör hellre anses trolig med de premissier du berättar om. ;)
Vid samråd med din granne kanske du får möjlighet att köpa från samma leverantör som denne så att ni har samma utgångsläge?
Hur som helst bör du försöka uppmuntra ett samarbete med din granne,det kommer att gynna er bägge.