Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: Prins Tuvstarr skrivet 22 jan-07 kl 22:54
-
Hörde talas om att det gick att koka gröt på quinoa. Är det någon som prövat? :)
Den ska visst kokas i 25 min men är det fortfarande samma mängd vatten i förhållande till quinoan (2 delar vatten, 1 del quinoa)?
Annars så kokas den i 15 min och kan då användas som ersättning till ris.
-
Puttar upp denna tråd. 8)
-
Finns på påse men quinoan var blandat med ngt annat.
Tror det var AXA på vanliga ICA.
Såg nu att inlägget var gammalt.
Nu finns väl allt ;)
-
Det var en gammal tråd du hittade. ;) Jag kokar fröna tills de blir en grötig massa. Ökar vattenmängden när det behövs. Men det är inte ofta jag kokar gröt.
-
Puttar litet i dena tråd. Jag använder rätt ofta quinoa men har aldrig testat göra gröt på det. Jag tycker att det blir litet energislöseri med att koka det ännu längre än tills att det går att äta. Men det är bara så jag tänker. När det är gryn som jag vill göra nåt grötliknande utav brukar jag blanda i några matskedar av tex soyamjöl eller kikärtsmjöl eller kanske tom bovetemjöl i som en redning. Då blir det smidigare. Polentagröt blir smidigare tex, men det är en smaksak. Jag tycker den är ok som den är.
Jag föreslår att stampa Quinoan eller mosa den med en mixer några sekunder, vilket säkert är mindre energikrävande än att koka den ytterligare. Sen går det ju att reda ytterligare med något mjöl man gillar.
-
Tack för ditt svar. :)
Jag håller med dig i det där med att koka fröna längre än nödvändigt. Det finns även quinoamjöl, men jag har inte lyckats få tag på det. Har ringt Biofood och de är just nu utan leverantör. En ny kommer snart. Har kollat in de affärer som är återförsäljare av Biofoods produkter på nätet men inte hittat någon som säljer mjölet. Så jag avvaktar då jag inte vill börja ringa till de affärer som inte har en hemsida. Det blir lite av att leta efter en nål i en höstack. När Biofood får in mjölet så får jag info om till vem de levererar.
-
Jag tror inte jag har sett quinoamjöl nånstans.