Alternativ.nu
Bygga & Bo => Uppvärmning => Ämnet startat av: krikav skrivet 11 feb-13 kl 23:16
-
Jag skrapar ur överblivna kolbitar varje morgon innan jag laddar vedpannan, för att ha kol till sommarens odlingar som markförbättrare.
Men jag skulle gärna vilja ha mer kol!
Jag vet att man kan göra biokol på alla möjliga olika metoder med tunnor och dylika konstruktioner, men jag skulle helst vilja göra biokol i pannan, så att jag kan utnyttja förbränningen av vedgaserna genom att värma upp min ackumulatortank med dem. :)
Någon som har någon idé på hur man kan göra detta?
-
tja, se till att det brinner ordentligt ock sen stryper du luften nästan tills kolet är klart ock då stryper du det helt o hållet ock låter det slockna. på annat sätt går det nog inte att göra kol. förutsätter ju att du kan reglera så noga. men pannan kommer nog bli full med tjära så jag skulle göra i tunna i alla fall!
det är enkelt om du tar ett 200 liters o ett kvartsfat 50 l i det lilla pavkar du det som ska bli kol o ställer p backen, det stora skär du av topp o bottnen o ställer utanpå ock så eldar du i mellanrummet så mkt du orkar. då kommer du spara en hel del ved o processen går fortare, botten kan du ha som lock o spara ytterligare värme.
kom ihåg att göra lufthål på den större tunnan vid marken så elden får luft.
-
Vet inte om det blir just "biokol" men jag brukar inför utegrillningen helt enkelt elda i pannan med mindre ved och när det är bara glöd så kan jag med spade lyfta ut den glödande kolen i en större plåtburk med lock. Bär ut kolen och häller i grillen och det funkar utmärkt till grillningen.
Brukar ta ut en portion till ur pannan som jag låter slockna i burken och kan fylla på med om det skulle behövas. Inga problem med tjära och så slipper jag ju tändvätskor och dyra köpekol :)
-
Om man eldar så att det blir en rejäl glödbädd så kan man strypa luften så att det slocknar. Det blir nog lite tjära i eldstaden, men det brinner upp nästa gång man eldar.
Jag brukar göra så för att lättare kunna tända pannan nästa gång jag skall elda. Fläktstyrd underförbränning. Då har jag en kolbädd att tända på, bara att lägga ved ovanpå. Blir mycket snabbt bra fyr. Blir lite olika hur mycket kol det blir, om man kan ta ut en del.
-
vad är biokol? träkol är träkol som jag ser det, trä kan liksom inte bli annat än träkol, varken renare eller "smutsigare"
sen om man kolar tryckinpregnerade telefonstolpar är ju en annan femma
allt träkol (om det är ok trä) är träkol som du kan grilla eller smida med eller stoppa i jorden. att kalla det för bioekologic eller liknande är bara säljarsnack i min mening.
-
Träkol blir biokol om du stoppar ner det i marken istället för att elda upp det.
-
Kan det fungera om man väntar tills det är en fin glödbädd, och sedan kastar in en försluten tunna med små hål i, som man proppat full med trä?
-
Jag hörde en som föreläste om biokol, han gjorde biokol i pannan genom att ha en plåtburk med lock, med bara små hål i bottnen, som han ställde i pannan innan han fyllde bränne runt om och tände pannan. Då blev materialet i plåtburken förkolat, samtidigt som pannan eldades som vanligt.
-
Det ska jag prova!
-
Jag hittade en lämplig burk:
(http://i.imgur.com/AbNVaQi.jpg)
Borrade massa hål i botten, så att vedgaserna skulle kunna ta sig ut där.
Väntade tills det var glödbädd, sedan la jag ned mjölkrukan full med vedträn och stoppad med spån, och stoppade sedan om krukan med torra brädlappar och lite granbitar.
Längtar tills imorgon, då jag kan inspektera hur resultatet blev! :)
-
Jag hittade en lämplig burk:
([url]http://i.imgur.com/AbNVaQi.jpg[/url])
Borrade massa hål i botten, så att vedgaserna skulle kunna ta sig ut där.
Väntade tills det var glödbädd, sedan la jag ned mjölkrukan full med vedträn och stoppad med spån, och stoppade sedan om krukan med torra brädlappar och lite granbitar.
Längtar tills imorgon, då jag kan inspektera hur resultatet blev! :)
Var den av aluminium locket är det i alla fall ? så det är nog risk för att få en aluminiumklump imorgon om det är så .
-
Det var ju lite småtråkigt!
Ja, botten verkar ha smält bort, men resten är fortfarande intakt. Antar att temperaturen bara var tillräckligt hög vid botten.
Något man bör tänka på då man ska sanera en panna från aluminium? :)
-
Gjorde ett nytt försök idag, med en gjutjärnsgryta.
Det gick utmärkt, och jag fick ca ett kg prima kol.
Det var lite småbökigt att få ned grytan i pannan och sedan att få upp den igen, men helt klart görbart.
Ska fortsätta med den grytan, men samtidigt hålla ögonen öppna efter ett bättre kärl.
-
Köp barkmull hos Bauhaus. 5 säckar för 79 spänn.
Varför ska så många på det här forumet bära sig åt som miljösvin och korkade nollåttor?
-
Köp barkmull hos Bauhaus. 5 säckar för 79 spänn.
Varför ska så många på det här forumet bära sig åt som miljösvin och korkade nollåttor?
??? ??? Har du läst om indianernas svarta jord, och hur bra den är på att behålla näringsämnen och ge riktigt bra odlingsförutsättningar?
Om man kan producera biokol som en biprodukt när man eldar i pannan, varför skulle man då "bära sig åt som miljösvin och korkade nollåttor"?
-
Spydiga å okunniga kommentarer undanbedes :(
Här är mitt projekt för jordförbättring.
Har provat 2 olika plåtburkar som fyllts med bla hyvelspån.
Fungerar bra!
Ska till våren pyrolysa grenarna från en björk som fälldes i vinter.
Då blir det nog en liggande tunna med pinnar i, omgiven av brinnande grenar.
Har sett flera bra metoder på Ytube
Detta ska bla spridas ut på gräsmatan eftersom vi har sandjord och den kan behöva
förbättring av hålla kvar fukten.
-
Den som tror att jag är ett miljösvin har nog inte riktigt fattat galoppen, detta är en process som är koldioxidnegativ, jag lägger kol i marken, istället för att släppa ut den i atmosfären vilket jag skulle behöva göra om jag skulle köra till bauhaus... :)
Kul med "låda i kaminen"-metoden!
Nu när du säger det där med sandjord så kom jag på ett ställe där jag skulle behöva lite extra fukt. (Försöker driva upp en skärm med granar för att få mildare klimat på gårdsplanen), och granarna står ofta törstiga på den rullstensåsen... :)
-
Min man gör vårat grillkol i pannen. laddar fullt och när det fått ordentligt fart stänger han av all luft. Det blir inte särskild sotigt därinne. Å andra sidan produceras inte mycket värme till accumulatortanken heller, för det stannar ju av relativt snabbt.
Grillkolet blir f ö väldigt bra. Det är mycket snabbare redo för "köttpåläggning" än med köpegrillkol och håller längre.
-
Jag producerar biokol i en rostfri degbunke som jag fyller med torr organisk avfall vad jag har gott om vid tillfälle:
sågspån från vedsågning eller från bygget, sisalgarn från höbalar, tall och grankottar, torkade apelsinskal - all organisk material som är torr duger mer än väl.
Jag fyller bunken och packar så mycket det går, lägger ett fyrkantig tjock plåt (som är något större än bunken) på, vänder bunken upp och ner och stoppar in i kakelugnen längst in innan jag börjar elda. Jag lägger vedträn på båda sidor av bunken för att det ska värmas upp jämn på båda sidor - annars finns det risk, att det inte bildas kol på den kalla sida. Man ska inte ha för stor kärl - risken finns att det blir mycket kära istället för fin kol, om man eldar för lite/för kort tid.
Jag låter bunken stå kvar i ugnen till nästa gång jag ska elda.
Jag brukar samla in träkol under vinterhalvåret i plåtburkar från väggfärg o.dy eller blandar med kökskomposten. Vid det senare tillfälle blir det aldrig förblött i komposten och den fryser inte till en isklump under vintern. Dessutom är det ganska viktigt att "ladda" kolet med urin, nässelvatten eller annan kväve- eller fosforhaltig "substans" innan man lägger den i odlingsbäddar. Annars finns det risk, att man får sämre bördighet i ett par år - kolet kommer att suga till sig näringsämnena från omgivande jord.
-
Kul variant med degbunke och platta.
Det fungerar nog kanon så länge man aktar så att inte bunken rasar av, skulle ha svårt att få till en sådan metod i pannan.
Tack för tipset att ladda kolet!
-
Jag har också funderat på att slänga in en kakburk med lite hål i locket i pannan eller kaminen. Men jag är rädd för burken ska smälta? Är det stål eller järn som gäller, och i så fall- har någon tips på var man hittar lämpliga burkar eller behållare i dessa material enkelt? För vanliga konservburkar är väl i alluminium, eller?
-
De flesta konservburkar är av förtennad stålplåt. Aluminium förekommer framför allt i returburkar för öl och läsk samt en del fiskkonserver (fiskbullar, makrill i tomatsås, matjessill mm).
Det är ju lätt gjort att kolla vilket material det är frågan om - dels känns det på vikten hos en tomburk och på hur plåten känns när man böjer den, det märks på hur tungt det går för konservöppnaren, och inte minst kan man kolla med en magnet om plåten är magnetisk eller inte.
-
Jag vet att man kan göra biokol på alla möjliga olika metoder med tunnor och dylika konstruktioner, men jag skulle helst vilja göra biokol i pannan, så att jag kan utnyttja förbränningen av vedgaserna genom att värma upp min ackumulatortank med dem. :)
Någon som har någon idén på hur man kan göra detta?
Du får inga förbränningsgaser om du samtidigt ska framställa kol.
Den här typen av pyreldning skapar klimatförsrande gaser och ska absolut undvikas.
Eldning ska ske för att få värme och då med klar låga och fullständig förbränning.
Har själv mycket svårt för sådana här "moderat såklart, tänk på dig själv och skit i andra" ideer.
Varför förstöra miljön för andra bara för några ynka kolbitar. Duger inte jorden som den är så beställ hem ett lass matjord.
-
Har man en modern panna med underförbränning så fungerar det utmärkt. Grytan värms upp och innehållet förkolnas samtidigt som det avgår rökgaser som värmer grytan när de brinner upp. Blir fullständig förbränning utanför grytan.
En modern vedpanna eldar veden I två steg. Först en ofullständig förbränning då det bildas "gengas" och kol. Sedan förbränns denna gengas med tillsats av extra luft under extremt hög temperatur i ett keramikmunstycke. Blålåga. Det man åstadkommer med grytan är att en del kol aldrig brinner upp/förfasas, då primärluften inte når den. Det skall vara bara några små hål/springor i grytan så att gaser bara kan tränga Ut, inte in. Sedan ser elden och glöden utanför till att träet värms upp och förkolnat, så bara rent kol återstår.
Fast jag behöver ingen gryta ens. Jag eldar som vanligt och mot slutet, när bara en fin glödbädd återstår, stryper jag luften. Då slocknar elden snabbt. Och bara rent träkol återstår som kan skyfflas ut när det blir kallt.
-
Har själv mycket svårt för sådana här "moderat såklart, tänk på dig själv och skit i andra" ideer.
Varför förstöra miljön för andra bara för några ynka kolbitar. Duger inte jorden som den är så beställ hem ett lass matjord.
Låter inte alls som att du förstår konceptet. Sedan är du aggressiv och tror du är förmer än andra.
Det är inte en fråga om att förstöra miljön, snarare handlar det om att rädda miljön.
Här får du lite av din egen medicin:
Har själv mycket svårt för sådana här "jag köper mig fri genom att konsumera ekologiskt och åka utomlands varannat år istället för varje idéer."
Varför sitta passiv, beställa hem ett lass matjord med fossiltorv, hemlevererat av lastbil?
När man kan producera sin egen jordförbättring 100% lokalproducerat och ekologiskt, med hjälp av att kola lite i pannan och blanda ut med hemmagjord kompost?
Ungefär så tycker jag du låter, och det är inte alls kul.
Tagga ner och försök förstå, istället för att fördömma... ok?
-
...
Jag råder dig också att kolla in post #13 (din post) och ieeniloracs svar på din post #14.
Det verkar som du glider in i den här tråden lite då och då för att slänga iväg lite illa underbyggd kritik, för att sedan glassa vidare utan att läsa tillrättavisningarna du får.
SKÄMS!