Alternativ.nu

Bygga & Bo => Vatten och avlopp => Ämnet startat av: getalina skrivet 11 feb-13 kl 22:34

Titel: Alternativa vattenpumpar
Skrivet av: getalina skrivet 11 feb-13 kl 22:34
Det här måste vara det mest knäppa jag sett i min dag. Jag skulle absolut inte vilja ha det oväsendet på min tomt.  ;) ;D Men kanske det fungerar bättre med en slang till ett uppsamlingskärl?

WORLDS SIMPLEST WATER PUMP!! Make a PULSER PUMP! (with Captions) (http://www.youtube.com/watch?v=QOn7Zu3CCxo#)
Titel: SV: Alternativa vattenpumpar
Skrivet av: vindensbonig skrivet 11 feb-13 kl 22:38
Tvivlar på att den funkar på vintern förstås :)
Titel: SV: Alternativa vattenpumpar
Skrivet av: tinna.m skrivet 11 feb-13 kl 22:57
Du kanske  gillar det här ljudet bättre?
The Water Pump Blues! - Vintage mechanical rhythm! (http://www.youtube.com/watch?v=fm_rUklgDWM#)

Jag tycker pumpen verkar likt en vädur, som alltså syns nere till höger i bilden.
Titel: SV: Alternativa vattenpumpar
Skrivet av: olof skrivet 11 feb-13 kl 23:05
Du kanske  gillar det här ljudet bättre?
Det gäller att hitta nån nytta med (o)ljudet  ;D
Titel: SV: Alternativa vattenpumpar
Skrivet av: vindensbonig skrivet 11 feb-13 kl 23:09
Du kanske  gillar det här ljudet bättre?
The Water Pump Blues! - Vintage mechanical rhythm! ([url]http://www.youtube.com/watch?v=fm_rUklgDWM#[/url])

Jag tycker pumpen verkar likt en vädur, som alltså syns nere till höger i bilden.
Ja i alla fall va ja kan se .
Titel: SV: Alternativa vattenpumpar
Skrivet av: getalina skrivet 12 feb-13 kl 00:53
World Challenge  Världs utmaningen.

En Holländare, Auke Idzenga, har startat upp en lokal pumptillverkning i Filippinerna så bergsbor kan få vatten. Hans team har försett 170 byar med rinnande vatten genom den stiftelse han bildat.
Pumptekniken är ca 200 år gammal. Pumparna går 24 timmar/dygn och det är minimalt underhåll och helt gratis. Auke har arbetat med denna teknologi i ca 25 år då det finns ett behov av den. Pumparna har installerats i bla Asien, Sydamerika och Arabländerna.  De tillverkas lokalt för att ge arbetstillfällen eftersom det finns så få i Filippinerna.

En bonde de visar i filmen kör 17 ggr /dag, 4km tur o retur för att ta hem vatten till sitt 6 personers hushåll. Ca 100 l vatten / dag är minimum för denna familj.

Som jämförelse så användes 150 l vatten per person i England.

För byborna längre ner för berget som redan har fått sin pump så är oxkärror inte längre nödvändigt. De fick sina ram pumpar för ett par månader sedan. 700 L /dag /hus.  7 gånger så mycket som tidigare.

Den gamla damen tvingades av hälsoskäl att flytta till staden då hon inte längre orkade bära vatten över ryggen på en bambukäpp för att klara sitt dagliga liv. Sedan pumpen kommit har hon kunnat återvända till sitt hem.

Det tog pumpbyggarna 5 minuter att koppla ihop pumpen som skickar vattnet 125 meter upp från flodbädden till byn. Hela installationen tar bara 3 veckor. 50 hushåll med ca 300 personer förses med vatten.

Pumpen pumpar ca 100 pump-tag /minut . Hela installationen har kostat ca. 8500 dollar som delas på tre parter; regeringen, byborna och stiftelsen. Varje by har en bybo som utbildats till tekniker och som ser till att pumpen fungerar som den ska.

Ca 50.000 bybor har fått nytta av pumparna och ca 400 tekniker har utbildats så här långt.

Nötkreaturen har fått eget vatten vilket har ökat köttproduktionen. Tidigare fans inget rent vatten och korna blev sjuka. Bonden säger att de har blivit fetare och hälsosammare och det är lättare året om att hålla dem i god kondition.

Slutligen berättar Holländaren vad han skulle göra om deras projekt skulle vinna prispengar för sitt arbete. De skulle vilja ha fler installations team, köpa lite maskiner, anställa en till kommunorganisatör och överföra fler teknologiska lösningar. 

Ja det var en fin you tube film.  :) 

World Challenge - The Only Way is Up - Vote Now (http://www.youtube.com/watch?v=X8v8YvdinDI#ws)