Alternativ.nu

Övriga ämnen => Örter => Allmänt om örter => Ämnet startat av: Monica skrivet 31 jan-13 kl 19:44

Titel: Rekommendation av böcker
Skrivet av: Monica skrivet 31 jan-13 kl 19:44
Hej alla örtälskare :)

tänkte vi kan ha en tråd där vi tipsar om vilka böcker vi använder oss av och som vi gillar.

Själv har jag haft stor hjälp av Maria Trebers bok när jag började och en annan som jag bara älskar är Vår Örtabok - Lesley Bremness just för att den är så bred. Allt från användning till hur man gör örtpapper :) Kan verkligen rekommendera dessa :)

Så kom igen och fyll på med goda tips för både nybörjare och veteraner :)
Titel: SV: Rekommendation av böcker
Skrivet av: Malin Johansson skrivet 31 jan-13 kl 20:01
Örtmedicin och växtmagi, Det Bästa förlag, flera författare, är ovärderlig i min bokhylla.  :)
Titel: SV: Rekommendation av böcker
Skrivet av: christelle skrivet 31 jan-13 kl 20:53
* "Örter och kryddor Odla skörda nyttja" av Avril Rodway Bokförlaget Forum. (1979) ISBN 91 37-07345  1

* "Prismas stora örtabok Hur man odlar och använder mer än 200 kryddörter och läkeväxter" av Antony Atha Bokförlaget Prisma 2001
ISBN 91-518-3966-0

* "Huskurer och läkekonster Kloka råd från nu och då" av Marguerite Walfridson Bokförlaget Semic 2007 ISBN 978-91-552-3185-9
Titel: SV: Rekommendation av böcker
Skrivet av: hexagon skrivet 12 jul-13 kl 20:47
"Praktiska läkeörter" av Henriette Kress!
Författaren driver för övrigt en fantastisk örtsite, http://www.henriettesherbal.com/ (http://www.henriettesherbal.com/)
Titel: SV: Rekommendation av böcker
Skrivet av: Edgar skrivet 12 jul-13 kl 20:59
Jag har med stort intresse läst Matts Bergmarks böcker om olika växter, mediciner och gifter. De börjar bli gamla nu, men biblioteken brukar ha dem i magasinen.

Någon hette "Vallört och vitlök", minns just nu inte fler titlar
Titel: SV: Rekommendation av böcker
Skrivet av: amygdahlia skrivet 27 sep-13 kl 22:01
Nä.. vad ledsen jag blev nu... Hade just skrivit ett inlägg om mina böcker så bara försvann det - jag hade blivit utloggad! De böcker jag har är: "Hälsa ur Guds apotek" av Maria Treben, "Damms store bok om medisinske urter" av Andrew Chevallier (på Norska), "Gröna apoteket" av Marie-Louise Eklöf och två som avhandlar örter ur ett AyurVediskt perspektiv, dessa är "Örtapoteket" av Janne Hallqvist och "The Yoga of Herbs" av David Frawley och Vasant Lad. Min absoluta favorit är Gröna apoteket - den är översiklig, informativ och tar upp både örtens verkan, aktiva ämnen, insamling, lagring och beredning och dessutom en del kring sjukdomar. Kan rekommenderas. Fast just nu ska jag testa min alldeles nygjorda tinktur av Maria Trebens "Schwedenbitter" - skall se om de kan lindra artros-ont.
Titel: SV: Rekommendation av böcker
Skrivet av: NiklasTyreso skrivet 29 sep-14 kl 14:52

The New Healing Herbs
The Classic Guide to Nature's Best Medicines Featuring the Top 100 Time-Tested Herbs
 av Castleman Michael  (häftad, 2004)
(Pris 71 kr på Bokus).

Författaren tar upp mer än 100 medicinalväxter som det finns vetenskapliga studier på och som dessutom har få biverkningar.  :)
Boken tar främst upp växter som används i Europa och Nordamerika, men några andra exotiska växter som är vanliga i den naturmedicinska branschen finns också med.  :)
Priset på boken bör tilltala de flesta. :)
Bilderna av växterna i boken är små, tecknade och svartvita, så man bör ha en flora vid sidan av att titta på hur de ser ut. :(

Bokens fokus på vetenskapligt studerade växter med få biverkning och tydlig effekt gör den väldigt prisvärd, trots de små bilderna.