Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Raser => Ämnet startat av: Nina_enn skrivet 27 jan-13 kl 19:10
-
Jag har en flock med sju hönor och jag funderar på vad för tupp jag kan ha till dem. Jag har tre små öländska dvärghöns, två blandraser med trolig inblandning av brahma och två lohman. Vad kan jag ha för tupp som kan vara med så små hönor respektive så stora hönor. Går det ens att ha en tupp till en så blandad grupp? :)
-
Hej,Jag har 2 tuppar , 1 stor brahma o 1 dvärg med svensk dvärg i sig o dessa 2 går ihopa o kommer överens ,Ge mig 150kr för båda ,Så har "Alla" dina hönor tupp..Jag bor i närheten av Simrishamn,
-
Brahma är tyvärr för stort. Tack ändå. Vill helst ha grönvärpare eller kopparmaran om jag kan välja. :)
-
Isbar! De är smidiga, mellanstora, och kan para sig med både dvärghöns och stora höns med minimal risk för att hönsen kommer till skada. Har haft dvärgkochin med isbartupp, blev fina kycklingar.
Vill du köpa en isbartupp, så har jag en extra. Finns i nv Skåne.
-
Låter intressant. Är inte isbar grönvärpare?
-
Låter intressant. Är inte isbar grönvärpare?
Absolut är isbar grönvärpare, det var ju det du ville ha förslag på ;). Så alla hönekycklingar efter en isbartupp kommer att lägga gröna ägg i olika nyanser, beroende på vilken äggfärg mamman har anlag för.
-
Good! Vad ska du ha för honom? Är han snäll?
-
Skicka pm istället, så får du uppgifterna du behöver.