Alternativ.nu

Djur => Andra fjäderfän => Vaktlar => Ämnet startat av: sockervadd skrivet 15 jan-13 kl 19:30

Titel: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 15 jan-13 kl 19:30
Kom med era tips, snälla. Jag vill inte förlora någon av dom.
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: ängesgården skrivet 15 jan-13 kl 19:55
Vad menar du? Har du dem i maskin?
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 15 jan-13 kl 20:04
Vi har åtta ägg i maskinen. Två har kläckts!
tips på mat, vatten, saker jag inte får göra, måste göra osv tas emot mer än gärna :)
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: ängesgården skrivet 16 jan-13 kl 06:59
det är nog ganska mycket du borde ha tagit reda på innan de kläcktes, leta här på Alternativ så får du reda på allt  ;D
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 11:03
som jag har läst o läst o läst :)
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: ängesgården skrivet 16 jan-13 kl 11:13
då kommer det nog att gå bra oxå  ;D inte för varm och inte för kallt , du har väl värmelampa? mat och vatten, de får inte ha en skål som de kan blöta ner sig i.
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 13:11
har värmelampa, dom ligger på en frottehandduk (två egentligen. den ena ligger på hälften och jag har gjort så dom kan krypa in lite) i en ikealåda. men hur ska jag få dom att dricka vatten och äta?
jag tar lite på maten som är utspritt på ena sidan, ibland blir dom intresserade. det är svårare med vattnet. ibland får dom fil blandat med vatten.
hur ska jag göra på kvällarna? ska dom verkligen ha det ljust hela tiden? ska jag ha över något? (dom får luft) men jag är rädd att värmen försvinner då.
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 13:17
dom fyra som har kläckts hittills är väldigt pigga & nyfikna. använder vingarna & jag ser nu att dom dricker vatten. (har försökt följa politkerdebatten samtidigt :))
vatten har jag i ett lock som ett fullt med stenar. igår från 19 kläcktes tre. imorse kläcktes 1. vi hade totalt nio ägg i maskinen. tar det sån tid mellan kläckningarna? kommer fler kläckas? :)
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 16 jan-13 kl 13:21
Hej Sockervadd!
Jag har tänt dygnet runt i början,bara för att jag vill att de ska se vatten och mat.Och har du värmelampa så ska den ju vara tänd dygnet runt,annars blir det kallt.och de störs inte alls av ljuset har jag märkt.Hur många har det kläckts nu?
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 16 jan-13 kl 13:23
Min kläckning var tvärt om,där kläcktes dom som poppkorn.Men att dina kläcks långsamt gör nog ingenting.vänta du och se om det kommer ut några fler.Lyssna om det piper i äggen.
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 14:40
pigga & glada. (peppar, peppar)
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 14:50
Dom gillar att krypa in o gömma sig. där ligger alla fyra. är det okej eller ska jag ta bort den handduken så dom bara får ligga på en som är platt?
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 14:51
hör förresten inga pip ifrån kläckmaskinen :( alla är helt stilla. den senaste kläcktes runt sju imorse. visst måste några till kläckas? måstemåste.
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 16 jan-13 kl 14:55
Det kommer nog fler om du väntar,hoppas att alla kläcks  :D
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 15:04
ja, hoppashoppas. vill inte att det slutar med en ensam liten vaktel. alla ligger i en hög och sover. (jag kommer aldrig skaffa barn) är det bra eller dåligt att dom sover så?
jag vill att dom ska äta o dricka hela tiden! bli starka o stora. campar i vardagsrummet där uppe, hos mina föräldrar. knappt fått någon sömn. sitter en halv meter ifrån dom. iiih!
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 15:44
herregud! dom sover ju hela tiden känns det som. det kan väl inte vara bra? är det för att dom inte får direkt ljus o värme från lampan för att dom kurar ihop sig under handduken (se bilden).
jag är för orolig för mitt eget bästa!
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 16 jan-13 kl 15:45
När de sover och vilar växer de också och blir starka,de måste ju smällta maten och vila sin nya kropp  :)Det kan vara lite för kallt när de ligger i en liten hög,om du har värme lampa kan du försöka att sänka den,så de får lite mer värme.

Jag brukar kolla att de rör på näbben och liksom "tuggar och sväljer" och att dom inte bara går och pickar.Om dom äter och dricker och har det varmt o gott så ska alla klara sig,det skulle vara konstigt annars.
Synd att du inte bor lite närmre då skulle jag kunna komma över och ge dig lite styrka,och lite jävlar annamma  ;) Jag får försöka att göra det genom att skriva.
Man kan även se på krävan,och känna när de har ätit. Och du måste lita på att de klarar sig,och sova behöver du ju.
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 16 jan-13 kl 15:48
Dom älskar att krypa in under handuken så låt den vara kvar,de gör ju så när de har sin mamma  :)
Om du har en termometer så lägg den där de ligger och kolla hur varmt de har.ÅÅÅÅÅÅ! de är så söta de små luddisarna  :D
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 15:50
smajsan, tacktacktack för allt du skriver. jag sitter här som ett vrak haha. borde plugga, men jag har bara vaktlarna i huvudet. skrev precis innan du skickade det där.
jag är så orolig så jag dör! har läst så mycket nu i forumet, hur vaktlarna är pigga ena sekunden & sen bara dör. så jag nojar mig. tack för att du finns & tar dig tid o svarar. du är verkligen en ängel!
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 16 jan-13 kl 15:53
De första dagarna tror jag att de behöver ha ca.33 grader under värmelampan,och dom kan känna själva när det blir för varmt,då flyttar dom sig till där det är lite svalare.
Du ska se att imorgon är de uppe på benen mest hela tiden,när de har vilat klart efter kläckningen.Det är jobbigt att ta sig ut ur ägget ju  :)Men de sover mycket hela tiden de växer,tänk så fort de växer  :)
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 15:54
vilken tur att jag gör något rätt :) det är så himla sött att dom är med varandra hela tiden.
jag hoppas verkligen att dom blir fel. sist fick jag ju tre & en dog. nu vill jag ha en liten flock med bebisar.
åh, vad smart med en temp! får leta reda på en. vi har en värmelampa med bara en styrka! vi fick den av mammas kollega som använde den till sina kycklingar.
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 16:00
vi skriver samtidigt :) tack för all info. jag håller alla mina tummar på att dom ska bli fler & att alla ska överleva. jag sitter här & ser hur dom ligger & bara andas. vilka mirakel! mina små liv.
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 16 jan-13 kl 16:08
Den lampan kommer att vara ok,du kan ju reglera värmen genom att höja och sänka lampan.
Och nästa gång alla sover så sover du med eller pluggar  ;) hur låter det?
Du måste ju också vila och då kommer allt att kännas mycket lättare.

Jag var övertygad att efter varje natt jag sov så skulle det ligga vaktlar döda i min vaktel låda.Men varje dag fortsatte dom att må bra.Jag håller nu alla tummar för dina små vaktlar,och det är ju så här att gör man allt man kan och dom dör iallafall,så kan man ju inte göra något åt det.Då har man ju gjort allt som man kunde.
Sluta att oroa dig och se så gott de mår.Strö gärna ut lite mer mat där de går och pickar,handuken kan du vända på när den blir för nerbajsad och maten blir kletig på den.Så vila nu :)
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 16:14
jag ska lämna dom ensamna på fredag & lördag (resten av familjen finns ju), men gud vad jobbigt det kommer att vara.

ja, min största rädsla är att jag ska lämna dom en längre stund & komma tillbaks till en död vaktel, eller flera.
Mamma håller på och maler mat, blandar det med äggsmulor. vila hahaha jag är ett vrak!
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 16 jan-13 kl 16:20
Hahaha  :D Jag kan se dig framför mig.....hur du far runt får inte något gjort,utan det är som en osynlig kraft som drar dig till vaktlarna hela tiden  ;) Ja tror att du kommer att somna av ren utmattning tillslut Fniss!
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 16:54
jag springer omkring som en höna utan huvud!
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 17:04
ska jag ge dom vatten eller fil blandat med vatten eller yoghurt blandat med vatten? iih!
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 16 jan-13 kl 17:19
Ge dom det du ser att de dricker.Det är ju jättebra om de får i sig lite fina bakterier från filen eller yoghurten.
Jag ger alltid mina kycklingar fil men vaktlarna verkligen avskydde det,dom smakade och man såg hur otäckt de tyckte det var,så då fick de bara vatten därefter  :)
Mina små fick enbart mald pellets "kalkongöd" inget annat förren de blev ca 2 veckor,då rev jag morot,det var en favorit  :)
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 17:21
dom är verkligen inte alls intresserade av att dricka vatten............................ jag stoppar ner fingrarna i det, inget händer.
gud, o gud
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 16 jan-13 kl 17:25
Du kan doppa deras små näbbar i vattnet lite försiktigt några gånger,då brukar dom komma på att dom är lite törstiga  :)
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 17:39
gjort det nu :) snart har det gått 12 h sen den fjärde kläcktes. varför kläcks inte dom resterande åtta? ungefär när är det man ska ge upp hoppet?
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 16 jan-13 kl 18:32
Jag vet faktiskt inte hur länge du ska vänta.Vilken dag är de på nu?
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 20:41
jag var ute med hundarna, kom in & kikade o vad ser jag? ett ägg som höll på att kläckas!
nu är hen torkad o fin, är med dom andra. jättepigg! alla äter & dricker vatten. ta i trä, peppar,peppar!!!!!!
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 16 jan-13 kl 21:01
Grattis!vad roligt att det kom en till  :D
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 16 jan-13 kl 21:26
tack <3 dom är som små fyllon. somnar till ståendes, på varandra, över varandra, väcker den andra som väcker den tredje. nu vill jag istället att dom ska finna ro & somna haha.
men det känns lite mer hoppfullt nu. tack för ditt stöd <3
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 17 jan-13 kl 14:38
uppdatering:
har vaknat upp hela natten & tittat till äggen. inte sett något alls.
tydligen hade mamma innan hon åkt till jobbet sett att det var ett litet hål i ett av äggen,
tänkt att den skulle klara sig & inte väckt mig.
så när vi hördes av vid lunch så vart hon chockad att det inte hade kläckts nåt ägg.
jag tog upp ägget & smörjde in det med mjölk o vakteln var död.

vad har jag gjort för fel?
är det för att vi har lyft på locket & tagit ut kycklingarna, så temperaturen har ändrats & jag har dödat dom?
magont!

smajsan! vad borde jag ha gjort? vad ska jag göra?
ska vi hälla i varmare vatten? vända på dom? jag känner mig så hjälplös.

tack o lov så är dom vi har pigga & krya.
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 17 jan-13 kl 15:03
Hej igen! Vad bra att du har sovit lite iallafall  :) Och att de små är pigga och glada.
Det brukar alltid vara någon eller några som inte orkar ta sig ur ägget,och så är det bara.Även i det vilda tror jag att det är så.Det är inte ditt fel varje gång det går fel ju.Utan gläds åt de 5 små torpeder du har  :D Att alla inte orkar ta sig ut känner nog de flesta igen,Jag har skalat ut en sådan en gång,det gör jag inte igen.Den lilla var så svag så den kom aldrig igång att äta o dricka utan blev bara tröttare o tröttare,så den fick jag ta bort,och det är ju aldrig kul  :-X
Vilken dag är de som är kvar i kläckaren på?
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 17 jan-13 kl 15:09
jag är så tacksam över dom små tussarna. vi hade i dom 30 dec, så 18e dagen är vi inne i.
ska jag hälla i lite varmt vatten?
så du tror att den bara hade fått ett dåligt liv om jag hade hjälpt den?
usch, jag ska aldrig göra om det här. får alldeles för mycket magont. jag är nog en för stor djurälskare för att föda upp djur.
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 17 jan-13 kl 15:18
Jag vet en här på forumet som skalade ut en liten skalman. De som tog sig ur äggen själva dog och skalman överlevde,så det kan jag inte påstå att det alltid är så att de är de som kommer ut av sig själva överlever,det är skalman ett bevis på  :) Men om man tänker naturligt,ute i naturen,så skalar ingen ut de små som inte tar sig ut själva.
Jag vet faktiskt inte om du ska avbryta kläcket, eller vänta. Jag skulle kanske vänta lite till, eller inte  :P Där är jag velig.
Se bara till att det finns tillräckligt med vatten i kläckaren,och att det är rätt temp i kläckaren,mer kan du ju inte göra. och du är bra på det här,tänk att inte bry sig alls. Då är det bättre att vara djurälskare som du är.
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 17 jan-13 kl 15:30
jag skulle kunna vänta i 100 år på dom. men nu fyller jag på med mer varmt vatten då & ber till alla gudar som finns (& jag som inte tror på gud).
det är jobbigt att vara som jag är. alldeles för känslig. det tar bort det roliga & jag är bara orolig. just nu är jag jätteledsen över den som inte överlevde.
det känns så orättvist. varför fick den bara ta några andetag & inte ett långt vaktelliv?
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 17 jan-13 kl 15:46
Ja livet är inte rättvist,det funderar jag över ibland.Men så är det bara.
Hur går det för de5 små luddisarna? Ser du att de äter och dricker idag med?
Tyckte dom om fil?
Och om det var mina ägg skulle jag nog avbryta kläcket imorgon.Men nu är det dina ägg och du gör som du tycker är bäst såklart.
Om du tar och gosar lite med dina fina friska vaktlar,kanske du slutar tänka på den som inte tog sig ut.Dom är ju så gos vänliga och så fluffiga. Jag ska sätta igång ett kläck till våren när det blir varmare.Oj vad jag längtar dit  :D
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 17 jan-13 kl 17:29
åh, det går så bra med dom. ena sekunden är dom pigga & glada, äter & dricker. Sen blir dom som fyllon & somnar på varandra, väcker varandra, somnar ståendes.
dom är underbara. ja, jag borde nog vara mer glad. men jag är nog bara så orolig att dom ska dö helt plötsligt. känns som om jag inte kommer kunna andas ut förrän
dom har blivit stora :) men då har jag väl säkert annat att oroa mig över. alla kommer säkert bli tuppar bara för det! haha

är det normalt att alla ägg inte kläcks?

tack för dina svar. dom är så himla uppskattade!
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 17 jan-13 kl 17:54
Bra att du tänker positivt  :) Ja det är vanligare att inte alla ägg kläcks än att dom gör det.
Har du lyst äggen förut?
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: TheoA skrivet 18 jan-13 kl 15:36
Jag har också ägg som började kläckas igår. Igår kläcktes 12, inga mer har kläckts. Jag la i 40 ägg och fick 12 kycklingar.. Jag är så sjukt besviken. Andra gången det går skitdåligt för mig..  :( 
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 18 jan-13 kl 17:24
Smajsan. Lyst äggen? vad gör man då? vi öppnade kläckmaskinen igår & kollade äggen.. upptäckte två till som hade pickat ett litet hål & inte orkat mer.

jag läste lite nu & det stod att man skulle sluta vända äggen dom tre sista dagarna. det gjorde inte jag. gud, det är mitt fel va? känns ju så hemskt att dom har blivit så stora men sen inte lyckats. det måste ju vara mitt fel?

TheoA: nej, vad tråkigt. men 12 st kläckta är ju bra det med :)
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 18 jan-13 kl 17:44
Det var ju ett misstag att du inte slutade vända äggen. Du visste ju inte att du skulle göra det,men nu vet du det  :) och jag vet att vissa inte slutar att vända. Jag tror att det skulle hänt ändå.
När man lyser äggen tar man en stark lampa som man håller mot ägget så det sluter tätt,det finns speciella ägglysar lampor,men man kan tillverka en själv också. Redan efter 5 dagar kan man se om de är befruktade eller inte.Det man ser när det är befruktat är en liten prick med blodådror runt sig som en liten spindel. Och är det inte befruktat lyser hela ägget upp och är helt ljust. På vaktelägg säger dom att om det lyser grönt är det tomt,och är det rött eller mörkt är det en liten kyckling där.
Jag brukar lysa mina efter 7 dagar,och sedan runt 14 dagar.

Det är också viktigt att man har rätt temperatur i kläckaren,är de för svalt tar det lång tid.Och då tror jag att de sista har svårt att ta sig ut, och att de kan få krulliga eller krokiga tår.
Och har man för varmt kläcks de för tidigt,och då kan de nog också vara svaga tror jag.

Vaktlar ska ha lite högre temp i kläckaren än höns ägg vet jag,men inte hur mycket.
Och du har inte dödat dom utan de orkade inte ut bara,så är det ju.

Men du har ju 5 fina vaktel bäbisar att vara lycklig över.
Kommer du imorgon? och när kommer du ungefär?
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 18 jan-13 kl 17:50
åh gud. det här gör jag aldrig mer.
det kan ju mycket väl vara äggkläckaren & temperaturen. det är en gammal kläckmaskin nämligen.
tre döda vaktlars blod ligger på mina händer! aldrig mer. jag är för känslig.
ja, imorgon kommer vi :) jag slutar runt tre (är i örebro) & kommer så fort jag är klar. vet inte riktigt hur lång tid det tar till dig. men då vet du iaf på ett ungefär :) kan ringa när vi åker.
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 18 jan-13 kl 18:02
Det blir jätte bra,ring när du är på väg. Ska bli kul att träffa dig  :)
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 18 jan-13 kl 20:04
ja, detsamma :) tack, för all hjälp & stöd. ha en mysig fredagkväll!
själv har jag varit vaken sen tre inatt & pendlat till lindesberg. imorgon är det örebro.
kan hända att jag kommer med rosa tänder. läser tilm tandsköterska & imorgon ska vi vara försökskaniner på varandra. så bli inte rädd :)
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: Smajsan skrivet 18 jan-13 kl 20:17
Jag klarar nog det  :) Jag har sett värre saker än rosa tänder  ;)
Nu när du är helt utsliten efter vaktel "förlossningarna", så känns det väll fint att gå upp mitt i natten  ;) Vi ses imorgon  :)
Titel: SV: Nu har första ägget kläckts!
Skrivet av: sockervadd skrivet 19 jan-13 kl 07:54
haha ja, det har varit så underbart med orolig sömn. vaknar verkligen upp hela tiden & tittar till dom. det ska bli så roligt & spännande att adoptera dina små hönor. tupparna kommer bli så glada! jag ska ta väl hand om dom. dom ska få leva superlänge & bli begravda vid våra rosor med den döda vakteln & en död fågel. vad intressant der där med att man kan lysa äggen. då kan man ju hålla mer koll på dom på ert sätt. ha en jättefin dag, så ses vi senare <3 nu ska jag iväg & lära mig polera tänder. kram