Alternativ.nu
Övriga ämnen => Ekonomi => Ämnet startat av: fårbonden skrivet 16 dec-12 kl 12:19
-
Hej!
Vad tror ni är det bästa sättet att lyckas sälja lite hemslöjd? Mestadels läder, då i form av läderväskor, sandaler olika sorters fodral och sånt. Tänker även försöka mig på lite slevar och andra köksredskap i trä.
Jag har funderat på webbshop men tänker att man då måste ha ett rätt så rejält utbud och stort lager. känns krångligt om man bara vill ha det småskaligt. Sälja på torget och marknader har jag ingen koll på. Sälja grejerna till nån liten passande butik skulle kunna vara ett tredje alternativ.
Vad skulle ni göra?
Fina dagen till er önskas!
-
Jag har funderat på webbshop men tänker att man då måste ha ett rätt så rejält utbud och stort lager. känns krångligt om man bara vill ha det småskaligt
kollat tradera.se? vet ej om där är någon efterfrågan på hemslöjd, men där går iaf att skapa någon form av tradera-butik typ.. eller sälja som privatperson.
-
Skulle nog börja med att testa nån marknad eller tre. Då får du samtidigt se och höra kundernas åsikter, vad de gillar, fastnar för mm och får ett hum om vad som säljer bra och inte.
Välj en passande marknad! Det är så jättestor skillnad på inriktningen på marknader. Vissa är mest tivoli och godis + billigt kinesiskt massproduktion, andr ahar mer hantverksprofil.
Tror inte så mycket på webbshoppar när det gäller hantverk. sånt vill man helst hålla i handen o vända och känna på. Böcker, elektronik, designade prylar mm som är 99,9% likadant varje gång är mer lämpad för webbshop.
Känner till ett flertal webbshoppar inom konsthantverk/hantverk som slagits upp stort men för en tynande tillvaro eller lagts ner.
Att hitta passande hantverksbutiker att lämna in går ju kanske också. Nackdelen är att kommissionen ofta är hög (inte ovanligt att butiken tar 40%) eller att man måste stå o passa butiken oproportionerligt mycket i förhållande till hur mycket man faktiskt säljer. Fast är man en sån som tycker det är kul och har gott om tid kanske det inte är så farligt.
-
Lägg ut här, lägg ut ppå Blocket, sätt upp lapp i affären, mm.
Utvärdera, -gå vidare därifrån.
Lycka till :
-
Etsy.com!
-
Etsy.com!
Tack tack tack.... Torg, marknader och Etsy.com borde nog göra susen. Tusentals tack!