Alternativ.nu

Djur => Kaniner => Ämnet startat av: hönsmamma 11 skrivet 11 dec-12 kl 17:48

Titel: Minsta kanin ras?
Skrivet av: hönsmamma 11 skrivet 11 dec-12 kl 17:48
Vilken är den minsta kanin rasen
Titel: SV: Minsta kanin ras?
Skrivet av: Ugglans skrivet 11 dec-12 kl 18:09
Hermelin är den minsta rasen. Väger runt kilot.
Titel: SV: Minsta kanin ras?
Skrivet av: hönsmamma 11 skrivet 11 dec-12 kl 18:17
Hur är de i humör o bur storlek m. M. M.
Titel: SV: Minsta kanin ras?
Skrivet av: Ugglans skrivet 11 dec-12 kl 18:27
De är inte den ras som är lättast att få riktigt tama och keliga, utan de är lite med reserverade och "egna".

Som självhushållningskanin är de rätt värdelösa. Förutom det uppenbara att de är små och alltså ger lite kött lämnar de ofta mycket små kullar och är inte alltid de bästa mödrarna. Som sällskapskanin passar lejonhuvad eller dvärgvädur bättre tycker jag, då de ofta är sällskapligare.

Kaniner under 2 kg ska ha en bur som är minst 0,5 kvm.

Titel: SV: Minsta kanin ras?
Skrivet av: sisel skrivet 11 dec-12 kl 18:32
Om man ska vara petig är nog dvärghare den minsta.
Både hermeliner och dvärgharar är livliga raser. Vissa föredrar de lugnare dvärgvädurarna, men personligen älskar jag pigga, viljestarka djur.
Burstorlek har jag ingen koll på, jag tycker alla sådana föreskrifter hursomhelst är på tok för små. (Mina hermeliner tycker det är ok med 20 kvm...  :D)
Titel: SV: Minsta kanin ras?
Skrivet av: Ugglans skrivet 11 dec-12 kl 19:04
Om man ska vara petig är nog dvärghare den minsta.

Jajadå...  ;D ;D Dvärghare får väga 100 g mindre än hermelin.  8)
Titel: SV: Minsta kanin ras?
Skrivet av: hönsmamma 11 skrivet 11 dec-12 kl 19:17
Dvärg hare finns de i Sverige. O vart
Titel: SV: Minsta kanin ras?
Skrivet av: sisel skrivet 11 dec-12 kl 19:35
Jajadå...  ;D ;D Dvärghare får väga 100 g mindre än hermelin.  8)

 (:) En petimeter har talat...  ;D

Och ja, hönsmamma 11, de finns i Sverige. Jag tror de är rätt vanliga på utställningar, men som sagt, en del tycker de har speciellt temperament, andra säger att de är supercharmiga. Själv kommer jag tveklöst att skaffa en sådan liten kvicksilverkanin framöver - jag tycker de är bedårande!
Titel: SV: Minsta kanin ras?
Skrivet av: FM skrivet 11 dec-12 kl 19:53
Fött upp hermeliner sedan jag var barnet men slutade ca 2004. Har även  fött upp dvärgvädur och lite annat. Hade ett flertal färger och ställde ut mina djur. Beroende på individ så går hermeliner att få hur tama som helst. Själv satt jag t x gärna långa stunder i deras betesbur (spec) medans de var små, slutade med att man hade dem klättrandes över sig.

Hararna har ett snipigt utseende medans hermelinerna har ett bulligt. Dom kostar lite i foder och är enkla att sköta. Jag åt/äter inte kaniner så det var juh inget bekymmer för mig att de var små.

Gå på uställning och se även om någon har en standard att låna dig det är mina tipps ;)
Titel: SV: Minsta kanin ras?
Skrivet av: hönsmamma 11 skrivet 11 dec-12 kl 19:56
jag äter inte heller vill ha men vart kan man få tag på bra bor i sörmland
Titel: SV: Minsta kanin ras?
Skrivet av: FM skrivet 11 dec-12 kl 20:00
http://www.skaf.info/ (http://www.skaf.info/)

Här kan du nog hitta någon att hjälpa dig. Jag har själv ingen stor koll just nu. Någon spec färg du vill ha?
Titel: SV: Minsta kanin ras?
Skrivet av: FM skrivet 11 dec-12 kl 20:02
Du har ett uppfödarregister där. Nu står nog inte alla medlemmar med i det men det är en start ;)