Alternativ.nu
Hantverk => Övrigt hantverk => Ämnet startat av: Nybo skrivet 03 dec-12 kl 15:36
-
Hej
Jag ska med årets bivax göra julgransprydnader Dessa göres i silikonformar http://www.biredskapsfabriken.se/se/artikel.php?kid=11-46&mall=lista.php&id=1264 (http://www.biredskapsfabriken.se/se/artikel.php?kid=11-46&mall=lista.php&id=1264)
Har dock ej kommit på hur jag ska fästa tråden så att jag kan hänga upp julgransprydnaderna.
När jag har försökt har tråden flytit upp och ej kunnat fästa den i vaxet som stelnar.
Någon som vet eller har prövat något annat?
Tack på förhand
// Camilla
-
Nu talar vi bi-odling.
När vi lägger vaxkakor på trådarna inne i ramarna då värmer vi metalltråden en aning så smälter vaxet fast och efter en stund stelnar det och sitter fast.
-
Tack anemone ska pröva det. Tanken var att jag ska använda denna form av tråd för att hänga upp prydnaderna i julgranen
http://www.pandurohobby.se/Katalog/95-Sasonger/9510-Jul/951025-Julmaterial/1/025158-Tunt-band-12-mm-25-m-guld (http://www.pandurohobby.se/Katalog/95-Sasonger/9510-Jul/951025-Julmaterial/1/025158-Tunt-band-12-mm-25-m-guld)
// Camilla
-
Det tycks vara ganska små figurer så det kanske räcker att värma en nål över ett ljus och sedan smälta ett lämpligt hål i figuren och därefter trä tråden igenom.