Alternativ.nu

Djur => Får => Fårsjukdomar & skador => Ämnet startat av: zeina66 skrivet 03 dec-12 kl 09:14

Titel: Kotan har flyttat sig
Skrivet av: zeina66 skrivet 03 dec-12 kl 09:14
Hej

Min bagge Mac (född maj -10)ville inte riktigt lägga på sig vikt som han skulle under sommar höst. Han såg ut att må bra & han har har haft några tackor som han uppvaktat. Beslutet att slakta honom var inte lätt men något stämde inte längre..
Vid urtagning såg jag att en kota var kraftigt förskjuten ungefär i övergången manke/rygg,kan detta påverkat hans allmäntillstånd?
Det syns dock inte lika mkt på foto som irl..
Har stött någon på nåt liknande?
Titel: SV: Kotan har flyttat sig
Skrivet av: vallhunden skrivet 03 dec-12 kl 17:48
Jag har en tacka som har en liknande förskjutning på halsen... Det är som en knöl på sidan om hals-kot-
raden och känns som att halskotan har förskjutits lite. Det fick hon efter en fårklippning en gång (jag tror det iallafall, eftersom jag upptäckte det efter klippningen, men inte sett det innan.) Det hände på hösten när hon skulle klippas första gången. Jag skyller det på en ovanligt hårdhänt hantering i klippningen :o

Hon har aldrig visat något tecken på att hon har lidit av det, och eftersom jag är extra fäst vid henne så går hon kvar. Fårklipparen som klipper nuförtiden är så duktig på att hantera fåren lugnt och fint, så det har funkat bra. Han får alltid veta när det är hennes tur att klippas ;D ;D

Min gissning är yttre våld, kanske att baggen har trillat och skadat sig ??? ::)
Titel: SV: Kotan har flyttat sig
Skrivet av: zeina66 skrivet 04 dec-12 kl 11:51
Tror att han kände av det där eftersom han inte la på sig vikt...det var meningen att han skulle få bli riktigt gammal,riktigt kelig & tam,gick exemplariskt när man ledde honom och stod som en klippa när jag klippte honom. Gott att din tacka är som vanligt :) Mina två tamaste tackor är bångstyrigast när fårklipparen dyker upp...hm.. Han gör så gott han kan med dessa,resten av gänget är fogliga :)
Titel: SV: Kotan har flyttat sig
Skrivet av: javill skrivet 06 dec-12 kl 13:36
Vi hade en ungbagge som blev stångad av vår stora bagge, vi tror det var det som hände i alla fall. Han var inte med de andra uppe vid stallet en kväll så jag kollade i hagen och då låg han ner och kunde inte resa sig. Tog in honom i stallet med hjälp av skottkärra. Han verkade ha ont när han skulle resa sig så vi lät honom vila sig för han åt och drack med god aptit. När han inte rest sig och fortfarande verkade ha ont kom en kille ut och slaktade honom. Man kunde då tydligt se en skada, förskjutning av en kota på ryggraden vid ländryggen.