Alternativ.nu
Djur => Getter => Getsjukdomar, skador & juverproblem => Ämnet startat av: Zadie skrivet 27 nov-12 kl 14:36
-
"För första gången har spridning av Schmallenbergvirus bekräftats i Sverige och undersökningar visar att smittan är utbredd i landet. Virus har även påvisats i svidknott som sprider sjukdomen. Infektion med viruset kan leda till missbildade foster hos får, get och nötkreatur. Smittan kommer inte att leda till några restriktioner från Jordbruksverket och djurhållare kommer att kunna flytta sina djur som vanligt."
http://www.jordbruksverket.se/formedier/nyheter/nyheter2012/nyttvirushosfarochnotkreaturisverige.5.6302e0a13b40dd4ba680000.html (http://www.jordbruksverket.se/formedier/nyheter/nyheter2012/nyttvirushosfarochnotkreaturisverige.5.6302e0a13b40dd4ba680000.html)
Det finns sen länkar till mer information och spridningskarta osv längst ner på sidan. Där står det bland annat att det är störst risk för fostret vid infektion under första trimestern och att man därmed kan undvika problem av viruset helt genom betäckning mellan november-april då det är sk "vektorfri säsong" och smittan inte kan spridas (inga svidknott).
Tänkte att alla kanske inte läser den här typen av nyheter och att det kan vara bra att känna till!
//Zadie
-
Tack, Zadie! Det är mycket bra att känna till.