Alternativ.nu
Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: tomas1234 skrivet 19 nov-12 kl 14:21
-
Hej,
Är det någon som prövat dessa reparationstapeter som finns att köpa. Skall vara istället för att bredspackla väggar. Har en struktur tapet som är målad på dessutom som nu skall tapetseras om.
Är det något att köpa dessa reparationstapeter?
Går det snabbt att sätta upp?
-
är du inte haj på att bredspackla är det ett alternativ.de är dyra men funkar,relativt lättuppsatta men kräver mycket lim beroende på att det ju bara är i topparna på underliggande yta som den fäster.finns flera olika fabrikat,välj ett som känns mjukt då de hårdare varianterna är hopplösa att skära och vika i hörner m.m.
tror också att du i första hand skulle lägga krut på att försöka riva ner det gamla,det går ofta lätt då de flesta strukturtapeter är spaltbara om det nu inte är en variant från tidigt 70-tal.
personligen använder jag sällan renoveringstapet då jag hinner lätt bredspackla ett rum 2 ggr på mindre tid som det tar att tapetsera med ovanstående men då är jag ju proffs och det går inte att jämföra med en novis.ulf
-
Jag använde sådana när jag skulle tapetsera barnens rum. Eftersom vi flyttade en vägg så var det inte alla väggar det behövdes på. Valde sån tapet eftersom jag inte kan bredspackla. Som sagts ovan så gick det åt mycket lim. De strukturtapeter som satt där innan gick inte att riva ner. De var i glasfiber och målade flera gånger.
-
Det finns (åtminstone) två sorters renoveringstapet, med eller utan glasfiber i. Vi blev rekommenderade av vår färgaffär att köpa den med mycket (bara?) glasfiber och kan väl konstatera några saker om dessa:
* Det är inte roligt att jobba med dessa, glöm att stryka med handen på dem!
* De funkar bäst med slät bakgrund. Har du en "bucklig" vägg så har den svårt att följa ojämnheter eftersom den är så formstabil
* Den är väldigt slät, blir bra när man ska måla på.
* Vi satte det på tretex och gamla tapeter på bucklig vägg, men kan konstatera att resultatet hade blivit bättre om vi tagit bort tretexen och satt renoveringsgips eller spännpapp på de gamla brädväggarna.
-
Den renoveringsduken vi använde var av "miljövänligt glasfiberfritt material". Exakt vad den var gjord av var svårt att hitta men, gissningen är någon slags celloulosa. Duken är som en riktigt tunn filt.
-
Vi har limmat lumppapp på väggarna. Funkar både att måla på (med t.ex. limfärg) eller som underlag till tapet.
-
Vi har limmat lumppapp på väggarna. Funkar både att måla på (med t.ex. limfärg) eller som underlag till tapet.
Intressant! Så det funkar alltså lika bra som typ easy cover över strukturtapet?
Limmar du det med vävlim eller tapetlim? Limmas direkt på vägg?
Mvh Tommy
-
Lumppapp kan också nubbas fast på väggen.
-
Intressant! Så det funkar alltså lika bra som typ easy cover över strukturtapet?
Limmar du det med vävlim eller tapetlim? Limmas direkt på vägg?
Mvh Tommy
Har inte provat easy cover eller liknande så jag kan inte jämföra. Tycker det funkar bra och ger en snygg "levande" yta när man målar.
Döljer gropar, repor och bucklor bra men man får vara noga så att det inte hamnar smulor (av putsen i mitt fall) bakom pappen, för det syns igenom.
Limmade med vävlim, vanligt tapetklister fäste inte tillräckligt bra. Man får rolla på rikligt också för pappen suger väldigt mycket.
Underlaget var lite olika, puts, tretex och masonite.
-
Okej, tror jag fått en bra bild av det hela då.
Men någon stjärna på bredspackling är man inte och inte direkt någon vän med sandpapper heller. Det blir helt dammigt i hela huset.
Tror jag skall pröva denna tapet som säljs på byggmax. den täcker 30m² för 300:- sedan tillkommer lim givetvis. den är 0.9 meter bred så det borde gå ganska fort att sätta även.
Tänkte nog göra som så att man sätter till hörnen sedan skär man och börjar om. känns lite väl att behöva vara så noggrann vid hörnen.
Tack för att svar. Har aldrig satt detta tidigare och det är ju roligt att pröva något nytt.
-
Lumppapp är billigast, och jag har använt tapetklister. Först ett lager på väggen sedan ett lager på lumppappen oxå, det ska vara riktigt med klister.
Jag har målat med matt linoljefärg, men det är dyrt, numera målar jag med äggoljetempera från Av Jord, deras färg i påse, totalekologisk och klimatsmart färg.
Du köper påse med pigment i påse (färdigblandade kulörer av jordpigment), räcker till ca 10 kvm, tar vatten ur kran och köper ekologiska ägg och rå linolja. Jag har blivit så begistrad av färgen att jag numera t o m säljer den, det finns över 300 kulörer. Kolla om det finns återförsäljare där du bor.
Undvik spackel, innehåller en massa dåligheter som emitterar i månader...
-
Låter ju bra med lumpapp :)
Hur är den som underlag att tapetsera på då? "strukturen" i pappen kanske syns igenom tapeten också?
-
Jag har aldrig ångrat mig :) men är tapeten väldigt tunn finns kanske den risken.
Det finns även papperstapet utan tryck men frågan är om den klarar att täcka det du hade under.
Jag vet att Gysinge säljer en variant, och just den är inte så dyr, annars är ju deras saker för dyra tyvärr.
Kolla på deras hemsida.
-
Var hittar ni lumppapp till ett bra pris? Har en hall och ett kontor/gästrum som ska fixas så fort lite ork hittas. Där är tretex i tak, på golv och väggar. Det mesta ska bort utom det som är på ytterväggarna. Det blir för bökigt att ta bort där pga element och fönster och så isolerar det ju lite.
Tror det är tapet på timmerväggen bakom tretexen och det behöver bli slätt för tanken är att tapetsera där.
-
Överallt. :) Det används som underlag till golv.
-
Överallt. :) Det används som underlag till golv.
Aha, då ska jag kolla efter det nästa gång jag är i min färgaffär. :)
-
Aha, då ska jag kolla efter det nästa gång jag är i min färgaffär. :)
Bygghandlar, typ Bauhaus, har ju sådant med.. Har för mig att det var billigt för en ganska stor rulle.
-
Var hittar ni lumppapp till ett bra pris? Har en hall och ett kontor/gästrum som ska fixas så fort lite ork hittas. Där är tretex i tak, på golv och väggar. Det mesta ska bort utom det som är på ytterväggarna. Det blir för bökigt att ta bort där pga element och fönster och så isolerar det ju lite.
Tror det är tapet på timmerväggen bakom tretexen och det behöver bli slätt för tanken är att tapetsera där.
http://www.byggmax.com/se-sv/byggvaror/golv-golvlist/undergolv-laggning/foam-underlag-golv/13005/gralumppapp (http://www.byggmax.com/se-sv/byggvaror/golv-golvlist/undergolv-laggning/foam-underlag-golv/13005/gralumppapp)
Har jag köpt några gånger, dock aldrig tapetserat med den, men borde väll inte va nå problem :)
-
Jag har makulerat väggarna i verkstan med grålumppapp riven i rutor ca 50 x 50 cm (riv slarvigt mot tapetrivare, baksidan av en såg etc så blir det snygggt)som alternativ till väv. Minns jag rätt hade jag tapetklister i pulverform, fäste bra på väggen (ny gips) men sämre där pappen överlappade. Målade med konventionell väggfärg, det hade funnit bättre alternativ, med med tanke på temperatur och tid så var det det enklaste. Dåliga möjligheter att värma upp lokalen gjorde att jagskippade idén om en egenblandad variant på limfärg.
Lumppappen är inte lika bra som bättre renoveringstapet att dölja ojämnheter i underlaget men motsvarar de enklare kvaliteerna. Jag använde småbitar och lät skarvarna bilda struktur och mönster men jag gissar att den är lite knepig att sätta i hela våder. Renoveringstapeter ärlite elastiska och kan dras till passning. Men den är absolut ett alternativ om man vill undvika plast på väggen.
-
Jag har satt dem i våder och de ska då sättas kant i kant inte omlott som när man river, annars börjar de glipa.
Det fungerar bra att sätt upp dem men var två för de är breda och ganska tunga.
Eftersom de är tjocka döljer de skavanker, förvånad över att renoveringstapeten döljer mer då den är tunnare,
men jag har ju inte själv testat så jag vet inte.
Jag målar med Av Jords äggoljetempera...sååå snyggt och miljövänligt...t o m äggen ska vara ekologiska då de har högre viskositet och fetare gula..
-
Eftersom de är tjocka döljer de skavanker, förvånad över att renoveringstapeten döljer mer då den är tunnare,
men jag har ju inte själv testat så jag vet inte.
Renoveringstapeter finns i olika tjocklek. De bätter är minst lika tjocka som lumppapp. Jag blev rekommenderad ett fabrikat som nämnts i tråden men fick inte tag i det ochköpte ett annat till nästa vägg det var 1/3 så tjockt räckte för att dölja kvarvarande ojämnheter efter att den gamla strukturtapeten spaltats, men fungerar garanterat inte på en strukturtapet som inte är spaltbar.
-
Köpte grålumppapp igår på byggmax.
En sak är säker mycket vävlim går åt, men det blir jäkligt bra. Satta upp två våder en där jag klistrade bara på väggen och ett där jag klistrade på både vägg och papp och det var så man skulle göra märkte jag, både på vägg och papp. Mycket lim går det åt, men det kostar 5 :- per m² och renoveringstapet 30:- m², är en viss skillnad.
Tack för alla tips.
-
Nu vet jag inte vad vävlim kostar men det borde bli billigare att koka eget lim på rismjöl.
Koka eget tapetklister är inget svårt. Blanda 1 del rismjöl med 10 delar vatten och låt sjuda några minuter tills det tjocknat något. Rör ofta i blandningen under tillagning så att klistret inte bränner vid. Låt svalna.
Jag har använt detta vid tapetsering med lumppapp och det fungerar utmärkt. Klistret ska appliceras både på vägg och tapet. Stryk gärna klister på tapeten före målning med t.ex. äggoljetempera, ska limfärg användas är det kanske onödigt. Klistret går även att använda till limfärg
-
Att man kan göra eget lim till limfärg hade varit bra att veta! Nu vet jag det till nästa gång.
-
Kan man inte använda tidningspapper? Klistra upp lager på lager tills strukturen inte syns längre?
Och göra klister av vetemjöl, majsmjöl eller potatismjöl som är mer närproducerat än ris?
-
Så gjordes det förr...och när man nån gång i framtiden skall fixa väggen och behöver spackla lite så kommer det vid första försöker att släppa mellan två lager, vid andra mellan två andra lager osv. Praktisk erfarenhet efter att ha gett mig på en vägg med många lager tidningspapper, sju lager tapet och 80-talets modefluga strukturspacke. Jag skulle undvika att få för många limskikt som kan släppa. En annan risk med tidningspapper är att det har tryckfärger på sig som eventuellt kan missfärga.
-
Nu kan jag komma med facit på hur det blev.
Vi satte grålumppapp från byggmax i vardgsrummet, limmade på vägg och papp, mycket lim gick det åt. När vi satt det spacklade vi där det behövdes, kan säga att sätta dom kant i kant är inte det enklaste då det är styvt papper. Efter det målade vi en gång med vit väggfärg. Nu tyckte vi att det såg ganska bra ut.
Satte tapet på en hel långsida av väggen.
På mongonen var det helt bubblit, limmet hade släppt på grålimppappen eftersom limmet som man skulle hänga tapet med blötte upp det hela.
Vi fick dels riva bort tapeten samt all grålumppapp vi satte upp och slipa där vi spacklat. Spackla om och slipa på nytt. Nu sitter tapeten där det skall utan bubblor m.m. GRÅ LUMPPPAPP ÄR BARA SKRÄP. Den skall användas till sitt rätta ändamål, d,v,s, under golv.
GRÅLUMPPAPP är inte någon renoveringtapet och det fungerar inte heller. Möjligen duger det i uthuset där man skall måla bara, men knappt det då ytan inte blir slät ändå.
Med andra ord rekommenderar inte detta.
Trevlig jul på er.
-
Du skall *nubba* fast den fuktade pappen och sedan limma papper över skarvarna. Ja, det fungerar.